Hem hobi, hem mesleki eğitim merkezi

Düzce Belediyesi, mesleki eğitime olan katkılarını sürdürüyor. Düzcelilerin hem meslek edinmesi hem de yeteneklerinin geliştirilmesi amacıyla açılan kurslardan yüzlerce kişi faydalanırken, kendi emekleriyle ayakta durmaya çalışanlara da imkan sunuyor.

16.05.2022 - 10:48
Güncelleme 16.05.2022 - 19:59
Özel Haber

Kabuğuna sığmayan günden güne büyüyen Düzce BELMEK kursları yenilenen alanlarıyla, geniş ferah derslikleri ile daha rahat hizmet verebilmek için Aziziye Mahallesi Eski SSK binası yanında faaliyetlerini sürdürüyor.

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün kentte gerçekleştirdiği değişim ve dönüşüm sürecinin en önemli sonuçlarından biri de eğitim alanında oldu. Düzce Belediyesi Kültür Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Meslek Edindirme Kursları (BELMEK), kurulduğu günden bu yana 14 yaş üstü herkesin faydalanabildiği eğitimlerle yüzlerce kişinin hayatına dokundu.

2009 yılından başlayarak halka ücretsiz bir şekilde verilen meslek edindirme kursları, özellikle Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün göreve gelmesi sonrası çok önemli bir “Yaygın Eğitim Yuvası” haline geldi. Bir odadan başlayan proje bugün 7 ayrı merkezi ile hizmet veriyor.

Toplumda kültür, sanat ve estetik bilincini yaygınlaştırmak, kültürel zenginliklerimizin korunup geliştirilmesine katkıda bulunmak, kadınlarımızı yeni bilgi ve becerilerle donatarak meslek sahibi yapmak, aile ekonomilerini güçlendirmek, kadınlarımıza birlikte yaşama ve planlı çalışma alışkanlığını kazandırmak, toplumda dostluk, dayanışma ve güven duygusunu pekiştirmek, boş zamanların verimli bir şekilde kullanımını sağlamak amacıyla açılan Meslek Edindirme Kursları (BELMEK) yoğun katılımla devam ediyor.

 

45 FARKLI ALANDA KURSLAR VAR

Bu yıl, İngilizce, Fransızca, Almanca, Arapça, Osmanlıca, Diksiyon, Okuma-Yazma, Kur’an-ı Kerim, Yönetici Asistanlığı, Drama, Bilgisayar, Fotoğrafçılık, İşaret Dili, Doğalgaz Ateşleme, İğne Oyası, Tel Kırma, Örgü, Takı, Makrome, El Nakışı, Ev Tekstili, Rolyef, Ahşap Boyama, Ahşap Yakma, Resim, Kara Kalem, Çömlek, Seramik, Çini, Hat, Tezhip, Geri Dönüşüm, Modelistlik, Stilistlik, Gelinlik-Abiye, Pasta, Yemek, Klarnet, Ney, Bağlama, Gitar, Keman, Kemençe ve Satranç olmak üzere çok değişik branşlarda açılan meslek kursları, Düzce Belediyesi merkez bina, Bahçeşehir ek bina, Konuralp ek bina, Gençlik Merkezi binası, eski Film Platosu alanı, Prof. Dr. Erol Güngör Kültür Merkezi ve Aziziye Mahallesi Eski SSK binası yanı olmak üzere 7 merkezde faaliyet gösteriyor. Yakın zamanda Beyciler ve Çamköy’de de kurslar açılması planlanıyor.

Öte yandan vatandaşlardan gelen kurs talepleri de geri çevrilmiyor. Talep edilmesi halinde farklı alanlarda da ücretsiz kurslar açılabiliyor.

 

MESLEK SAHİBİ DE OLUYORLAR

Bir zamanlar Düzce Belediyesi Spor Tesisleri olarak da kullanılan binada düzenlemeler yaparak adeta Meslek Fabrikası’na dönüştüren Düzce Belediyesi, kentteki 'işinin ehli' meslek sahiplerinin sayısını da artırıyor.

El sanatları kursları sayesinde yeni alanlarda el işi ürünler üreten kadınlar, aynı zamanda bu ürünleri satarak kendilerine veya ailelerine de gelir sağlıyor. Kadınların iş hayatına atılmasına öncü olan kurslar sayesinde kendi işyerini kurmak isteyenler KOSGEB desteği de alabiliyor. BELMEK’in yeni hedefi ise kursiyerlerin ürünlerini satışa sunabilmelerini sağlamak amacıyla bir internet sitesi kurmak.

 

AYNI ZAMANDA HALK ÜNİVERSİTESİ

Mesleklerin yanında bir “halk üniversitesi” olma misyonunu da üstlenen BELMEK, kursiyerlerine yönelik sağlık, hukuk, güvenlik ve daha birçok konuda eğitimler düzenleyerek bilgilenmelerini, aynı zamanda ihtiyaç duyanların destek almalarını da sağlıyor.

BELMEK kursiyerlerinin hünerli ellerinden çıkan ürünler, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü tarafından Düzce’yi ziyaret eden önemli misafirlere hediye ediliyor.

Yetkililer, eğitimlere katılmak veya bilgi almak isteyen vatandaşların kendilerine 0380 514 25 44 numaralı telefonlardan ulaşabileceklerini ifade ettiler.


Editör: Ç. Diger
Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz