“Herkes borçlanmış, kimse mutlu değil”

Konuralp bölgesi ve Düzce Üniversitesi’ne yolcu taşımacılığı yapan S.S. Beçi Kooperatifi’ne mensup şoförler, akaryakıt başta olmak üzere lastik, trafik sigortası ve kasko gibi giderlerdeki artışların neredeyse yüzde 500’e varması nedeniyle kontak açamayacak hale geldi.

25.06.2022 - 10:51
Güncelleme 25.06.2022 - 10:52
Özel Haber

Düzce Belediyesi’nden herhangi bir mazot desteği de almayan şoförler, ulaşım ücretlerine son yapılan zammın kendilerini rahatlattığını, ancak 1 sivil yolcunun maliyetinin 13 lira olduğunu ifade ederek, kendilerine destek sağlanmasını beklediklerini söylediler. 

Beçi kooperatifinin Konuralp’teki toplanma noktasında bir araya geldiğimiz Kooperatif Başkanı Zeki Akgün, yaşadıkları sıkıntıları anlattı.

Sözlerine, Düzce Belediyesi’nin ulaşıma son yaptığı zamdan dolayı teşekkür ederek başlayan Akgün, “Yapılan zamlar maliyetlerden dolayı fazla yeterli değil. Bunu bakanımız da, il başkanımız da, meclis üyelerimiz de biliyor. Ama bir nebze de olsun bize nefes aldırdıkları için teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

34 araçla, Düzce Belediyesi’ne ait Toplu Taşıma Yönetmeliği doğrultusunda Konuralp Beçi yerleşkesinden Düzce Şehir Merkezine taşımacılık yaptıklarını ifade eden Akgün, şoför esnafı olarak belediyeden destek beklediklerini belirtti. Bir sivil yolcunun maliyetinin 13 TL’ye ulaştığını kaydeden Akgün, “Benim geçen sene 2700 liraya yaptırdığım trafik sigortası olmuş 7.500 TL. Yine 2.900 liraya yaptırdığım kasko olmuş 12 bin lira. 2 bin liraya aldığım lastik olmuş 5 bin lira. 11-12 liraya aldığım mazot olmuş 30 lira. Bu artışlar, enflasyon ve ekonomi şartları göz önünde bulundurulursa bu yapılan zam da yeterli değil” şeklinde konuştu.

Devletin vatandaşı da düşünmek zorunda olduğunu ve gücü yettiği kadar destek vermeye çalıştığını da dile getiren Akgün, “Sivil biniş ücretini 15 lira yapmış olsa ben para kazanacağım. Ama vatandaş da bazen günde 2 kez hastaneye gidip geliyor. Benden iniyor, başka arabaya biniyor. E o zaman günde 60 lira yol parası verecek, buraya hastaneye gelip gidemeyecek. Vatandaşın durumu da göz önünde. Bunları da görmezden gelmemek lazım” dedi.

 

“SÜBVANSE ETSELER BİZİ MUTLU EDERLER”

Maliyetlerin çok yüksek olduğunu ve bunun kendilerinin elinde olmadığını belirten Zeki Akgün, “Şoför esnafı olarak biz de eve ekmek götüreceğiz. Sonuçta ticaret yapıyoruz, ekmek parası kazanmamız lazım. Pandemi oldu, o oldu, bu oldu bugünlere kadar geldik. Beçi Kooperatifinden bir tane şoför evine ekmek götüremedi. Son verilen zam bir nebze de olsun rahatlattı. Sayın bakanımızdan Allah razı olsun. Ancak bu işin sonu nereye gider bilmiyoruz. Belediyeden bize bir destekte bulunulmasını bekliyoruz. Bizi de sübvanse etseler bizi mutlu ederler. 65 yaş üstü kişilerin ücretini devlet ödüyor. Ama sağlık çalışanlarını bedava taşıyoruz. O da evine ekmek götürüyor, ben de evime ekmek götürüyorum. Devletin en azından maliyetinin yarısı kadar sübvanse etmesi lazım. Buradan 2 aracımız kalkıyor, araştırma hastanesine çıkıyor. Hastanede araba doluyor 40 kişi. 38 tanesi sağlık personeli. Sayın Cumhurbaşkanımız genelge göndermiş, biz de uymak zorundayız. Ama belediye biraz yardımcı olsa, sübvanse etse daha iyi olur” diye konuştu.  

 

“ARAÇ GÜNDE 800-1000 TL MAZOT YAKIYOR”

“Herkesin gözü Beçi Kooperatifinde” diyerek sitemde bulunan Akgün, şöyle konuştu: “Düzce’de kimse sorsanız en çok para kazanan hat Beçi Kooperatifi derler. Ama işin içine girince öyle değil. Burada para kazandığımız gün sayısı 150 gün. Okul yok şimdi. Araç günde 800-1000 TL mazot yakıyor. Yatan para 1000 TL. Mazotla kafa kafaya geliyor. Şoför çalıştırınca, maaşını cebimizden ödemek zorunda kalıyoruz. Burada insanların gözünde büyüttüğü gibi bir iş, bir rant yok.

Biz bu kooperatifi kuralı 22 sene oldu. Bu hattakilerin hepsi de köyümüzün insanı. Üniversite kuruldu, yerleriniz değerlendi diyorlar. Ama üniversitenin bize bu taşıma işi dışında bir maddi getirisi yok. Çünkü benim yerim yok. Herkes bize trilyonluk gözü ile bakıyor. Şoförlerin hepsine sorun tek tek. Vallahi billahi bayramda çocuğuna ayakkabı alacak paraları yok. Niye yok? Çünkü şu an yolcu yok. Devletimizin de belediyemizin de yanındayız. Ama çoluk çocuğumuzu geçindirmek için para da lazım.”

 

“herkes borçlanmış, kimse mutlu değil”

Pandeminin başından bu yana maddi sıkıntı yaşadıklarını, sokağa çıkma yasağı olduğu günlerde dahi araçların sefer yaptığını ifade eden Akgün, “Pandemide verilen açığı halen kapatamadık. Pandemide araçlarımız gitti-geldi. Ama boşa gitti-geldi. Herkesin mazotçuya bir dünya borcu var. Herkes borçlanmış, kimse mutlu değil. O açığı da şimdi kapatamıyoruz. Belediye bize yardım yaparsa yine bir nefes alırız. Bedava kartlarla ilgili olabilir, sağlıkçılarla ilgili olabilir. Sağlıkçıların 1 Temmuz’da ücretsiz seyahat süresi doluyor. Uzatılır mı, ne olacak bilmiyoruz. Bizi en zorlayan şey mazot. Herkesin kartları şişmiş durumda. Ben 6-7 ay önce kart borçlarımı kapattım. Şimdi olmuş yine 170-180 bin lira borç. Buradakilerin bir kısmının farklı ticari işleri var. Oradan buraya para aktararak işi yürütmeye çalışıyoruz. Yoksa başka türlü yürütme şansımız yok. Bundan sonra büyük bir zam da beklemiyoruz. Ama inşallah yükümüze el atarlar belediye olarak. Belediye devlet. Devlet baba. Biz evlatlarız. Şoförlerin hepsi borç içinde. Çeviriyoruz, ama nasıl dönüyoruz biz de bilmiyoruz. Hep borçlanarak dönüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“ÜNİVERSİTE TAŞIMACILIĞINI BU ARABALARLA YAPAMAZSIN”

Kırmızı araçlara verilen mazot desteği ve sübvansenin kendilerine verilmediğini de dile getiren Kooperatif Başkanı Zeki Akgün, bugüne kadar yaptıkları görüşmelerin olumsuz neticelendiğini belirtti. Akgün, şunları söyledi: “Bize onlar teklif ettiler. Sorduğumuz zaman; Düzce’nin bütün taşımacılığını size verdik, yapmadınız diyorlar. Bunu inkar edemeyiz. Ama hangi şartlarda dediler? Biz dedik ki, 34 tane arabamız var, 74 tane daha alalım aynı arabalardan, 104 araba ile bu işi yapalım. Şimdiki gibi de değil, şimdikiler para alıyor. Biz hiç para almayacağız ve kira ödeyeceğiz. Olmaz dediler. Bize de zamanında deselerdi, size şu kadar para vereceğim, mazot desteği vereceğim. Ben de o zaman alırdım. İlla bu kırmızı arabalardan alacaksınız dediler. Kardeşim bu iş bu arabalarla olmaz. Ben bu işi yıllardan beri yapıyorum. Şimdi de olmuyor. Ben bu araba ile o arabanın taşıdığı yolcunun 3 katını taşıyorum. Üniversite taşımacılığını bu arabalarla yapamazsın. Burada 2 bin kişi bir anda durağa çıkıyor. 2 bin kişiyi o arabalarla nasıl kaldıracaksın. Kaldırma şansın yok. Biz buradan peş peşe 10 araba çıkardığımız zaman 600 kişiyi bir seferde kaldırıyoruz. En fazla 1 saatte tüm yolcuyu kaldırıyoruz. 6 metrelik kırmızı arabalarla nasıl yapacaksın? Bize diyorlar şimdi, bu arabayı satın, bir tane kırmızı arabaya 2 ortak girin. 34 arabayı 17’ye düşürmemizi istiyorlar. Biz onlara yine teklif ettik. O araba 10 kişi taşıyor, 20 bin lira veriyorsan, bizim arabalar 60 kişi taşıyor, bize de 50-60 bin lira verin, istediğiniz hatta çalışalım, kooperatifimiz dursun, biz de onlar gibi çalışalım. Ama yok, olmaz diyorlar. Bize bir hat teklif ettiler. Çok büyük paralar kazanılacak diye teklif ettiği yer, örnek veriyorum Muncurlu hattı. Doğanlı’dan arabaya bindim, Düzce Belediyesi’nin oraya gelene kadar 60 kişi serbest kartlı. Bize para verecek misiniz diyorum, vermem diyor. Burası çok iyi olsaydı Muncurlu arabaları bırakmazdı. Biz de burada esnafız, bir ekmek yememiz lazım. Teklifi veriyoruz, bu olmaz diyorlar. Başka bir teklif yapıyoruz, bu da olmaz diyorlar. Biz bu şekilde 3 yıldan beri bekliyoruz. Bize olumlu bir teklif sunmadılar, hep olumsuz. Hem para kazanamıyoruz, destek alamıyoruz, hem de kent karta ve belediyeye komisyon veriyoruz. Sözleşme şartları bu şekilde. Biz belediyemizden bir yardım bekliyoruz. Yine de içten bir şekilde çok çok teşekkür ediyoruz. Bize kimse kötü gözle bakmasın, biz bunu istiyoruz.”

 

ULAŞIM ÜCRETLERİ:

Belediye Meclisi’nde alınan karara göre, on ulaşım zammı sonrası fiyatlar şöyle oluştu:

ESKİ                       YENİ

Öğrenci                                3,90 TL                 5,00 TL

Sivil                                        4,90 TL                  7,00 TL

Tek seferlik bilet              7,00 TL                  9,00 TL

Genç Kart                           81,00 TL               150,00 TL


Editör: C. Sandıkçı
Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz