Depreme hazır değiliz!

Düzce Postası olarak sokağa çıktık, vatandaşlara “Düzce depreme hazırlıklı mı” diye sorduk. Vatandaşların tamamının deprem esnasında panik yaptığını ve kendisini binadan dışarıya attığını söylemesi ne kadar hazırlıksız olduğumuzu gösterdi.

22.07.2022 - 16:34
Özel Haber

1999’DA Düzce’de yaşanan 2 büyük deprem hafızalardaki yerini korurken, önceki gece meydana gelen 4,2’lik sarsıntı “Düzce depreme hazır mı” sorusunu akıllara getirdi. Düzce Postası olarak sokağa çıktık, halka mikrofon uzattık, “Düzce depreme hazırlıklı mı” diye sorduk.

Değişik yaş gruplarından birçok kişi ile yaptığımız röportajda, vatandaşlara ilk olarak “Depremi hissettiniz mi?” sorusunu yönelttik.

Büyük bir çoğunluk hissettiğini ve korktuğunu ifade ederken, az sayıdaki kişi ise hareket halinde olduğunu ve hissetmediğini kaydetti.

Depremi hisseden ve panik yapan vatandaşların ilk refleks olarak bina dışına çıkmayı tercih ettiklerini söylemesi ise depreme ne kadar hazırlıksız olduğumuzu bir kez daha gözler önüne serdi. Deprem sırasında “Merdivenlere ya da çıkışlara doğru koşmayın. Sarsıntı bitene kadar içeride kalın, ancak sarsıntı bitince dışarı çıkmak güvenlidir. Sarsıntı sırasında binayı terk etmeye çalışmayın” uyarılarına hiçbir vatandaşın uymadığı da görüldü. Panik yaptığını ve hemen dışarı çıktığını söyleyen bir vatandaş ise “Aslında korkmamamız lazım, deprem bölgesi olduğu için hazırlıklı olmamız lazım” şeklinde konuştu.

Sokak röportajında bir diğer sorumuz ise “Düzce depreme hazırlıklı mı?” oldu. Bir vatandaş “Düzce depreme hazır” derken, diğer vatandaşların tamamı ise hem kendilerinin, hem de şehrin hazır olmadığı yönünde görüş belirtti. Aldığımız yanıtlardan bazıları şöyle:

“MERKEZ BİRAZ DAHA DÖNÜŞTÜRÜLMELİ”

-Spor Sokak’a bakıyorum da pek hazır olduğumuzu düşünmüyorum. Şehir merkezinde deprem öncesi binalar olduğunu düşünüyorum. İlçeler daha yeni binalarla donanmış. Ancak merkez biraz daha dönüştürülmeli. Özellikle de Spor Sokak. Tehlike var, öyle görüyorum.

-Onu tam bilemeyeceğim de hiç bilinç yok. Mesela bende de yok. Deprem oldu, hemen pat küt aşağı indik. Panik yaptık.

-Sallanırken dışarı çıkacağız. Masanın altına gireceğiz. Başka bir hazırlığımız yok.

-Konut yapısına bakılırsa tabi ki de değil. Birçoğu depremden önceki konutlar, özellikle şehir merkezinde duruyor. Bunların da yıkılması muhtemel.

-Hayır Düzce depreme hazırlıklı değil. Ben de hazırlıklı değilim, insanlar da değil. Çok korkuyorum bu konuyu konuşurken bile.

-Şu anda hazırlıklı bir şey görünmüyor.

“YIKILMA KORKUSU YAŞIYORUZ”

-Benim gördüğüm pek hazırlıklı değiliz sanırım. Eğer son deprem daha büyük şiddette olsa ne olurdu pek düşünemiyorum.

-Bence hiç değil. Çünkü büyük deprem olalı yıllar geçti. Yapılanma da çok değişti. Zaten hiçbir şekilde güvenmiyorum.

-Biz kendimizi hazırlıyoruz, ama dışarıya baktığımızda da çok hazır olduğumuzu düşünmüyorum.

-Çok hazırlıklı olduğumuzu düşünmüyorum. Halkımız bu konuda bilgi sahibi de değiller.

-Bence hazırlıklı değil. Herhangi bir depremde yıkılma korkusu yaşıyoruz. Merkezi bölge olarak da çok sağlam binalar olduğunu düşünmüyorum.


Editör: C. Sandıkçı
Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz