Sağlıklı beslenmek=Glutensizlik mi?

  • 28.07.2022 12:54

GÜN geçtikçe artan daha sağlıklı beslenme isteği insanları farklı diyet uygulamalarına yönlendiriyor. Ama her diyet uygulaması doğru mu? Acaba sağlıklı beslenmek terimini doğru şekilde kullanıyor muyuz?

Öncelikle glütenin yapısından bahsedelim. Gluten buğday, arpa, çavdar gibi bazı tahılların yapısında bulunan depo proteinidir. Gluten kompleksi gliadin ve glüteninden ana proteinlerinden oluşur. Bu proteinler hamura elastikiyet ve yapışkanlık kazandırır. Bu özellikleri ile fırıncılık sektöründe kullanımı oldukça yaygındır. Daha şekil verilebilir, daha hacimli, işlenmesi kolay hamurlar elde edilmesini sağlar. Ancak gün geçtikçe insanlarda daha sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak istemesi nedeniyle sürekli farklı diyet uygulamaları denemelerine karşın her zaman her diyet uygulaması doğru diyemeyebiliriz. Son zamanlarda en çok duyulan cümlelerden biri “Glutensiz gıdalar daha sağlıklıdır” diyebiliriz. Peki bu ne kadar doğru?

Gluten hassasiyeti, buğday alerjisi ve en önemlisi çölyak hastalığı. Bu hastalık ve hassasiyetlere sahip insanlar için glüten uzak durulması gereken bir proteindir. Örneğin çölyak hastalığında, bağırsaklardaki sindirimi sağlayan villus yapılarının bozulması dolayısıyla da besin emiliminin engellenmesiyle ince bağırsaklarda hasara neden olması sebebiyle uzak durulması gerekir. Bu grubun dışında kalan insanlar için glüten bağırsaklardaki iyi bakterileri besleyen prebiyotik olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bakterilerin sağlıklı insan bağırsağında bulunması istenir. Belki de glüten hakkında eksik bilgiye sahip olunması, insanlarda yanlış algı oluşturulması gibi birçok faktör insanları glütensiz gıda tüketimine yönlendirmektedir.

Yapılan araştırmalarda sağlıklı bireylerin glütensiz beslenmesinin insan sağlığı için yetersiz beslenme ile sonuçlanabileceği, enerji ve yağ içeriği yüksek posa içeriği düşük olması sebebiyle kalp ve damar hastalıkları için risk faktörü oluşturabileceği düşünülmektedir. Bunların yanında vücutta ağırlık kaybı sağlanması istenirken bunun aksine enerji, karbonhidrat, yağ besin öğelerinin dengesiz alınmasıyla vücutta ağırlık artışına sebep olabileceği düşünülmektedir. Glütensiz diyet uygulamalarının yararlı olduğunu destekleyen araştırmalar oldukça sınırlıdır. Sonuç olarak glütensiz beslenme sağlık için zararlı demek doğruyu tam anlamıyla yansıtmamaktadır. Glütene hassasiyeti olanlar için zararlıdır. Ama yapılan araştırmalara bakılacak olursa hassasiyet bulundurmayan insanlar için tüketimi zararlı diye yorumlamak doğruyu yansıtmamaktadır.  

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız