Çiğ süt mü, hazır süt mü?

  • 11.08.2022 11:28

Herhalde gıdalar üzerinde en çok tartışmaya sebep olan konulardan biri süt içeceğidir. Süt çiğ olarak alınıp evde mi işlem görmeli yoksa marketten hazır mı alınmalı sorularına her daim farklı cevaplar duymaktayız.

 Süt kimyasal içeriği çok değerli, besin değeri çok yüksek, öncelikle yavru beslenmesi ve dolaylı olarak insanlığa sunulmuş muntazam bir gıda maddesidir. Sütün son derece sağlıklı ve besleyici olması, birçok farklı ürünün hammaddesi olması ve birçok alanda kullanılabilmesi insanlar için vazgeçilmez gıda maddesi olarak önümüze çıkartmaktadır. Ama bunların yanında insanların akıllarını karıştıran bir konu bulunmaktadır. Çiğ süt mü, hazır süt mü? Her daim üzerinde tartışılan fakat net bir sonuca varılamayan konulardan birisidir. Yılların insanlar üzerinde oluşturduğu alışkanlıklar, kaliteli üretim yapmayan firmaların tüm piyasa üzerine bulaştırmış olduğu olumsuz algılar insanları evde kendi yöntemleri ile üretim yapmaya itmektedir. Uzmanlar bu konu üzerinde ısıl işlem görmüş marketteki hazır sütlerin sağlık açısından daha uygun olduğu yönünde araştırmalar yapmaktadır.

Çiğ süt, pastörize süt ve UHT (Ultra High Temperature = Çok Yüksek Isıl işlem) süt olarak genel anlamda 3’e ayırabiliriz. Çiğ süt, hayvandan sağıldığı gibi tüketiciyle buluşturulan süttür. Pastörize süt 72 °C ‘ de 15 saniye ısıtılarak içeriğindeki patojen mikroorganizmaların vejetatif formlarının tamamının yok edilmesi  ve diğer mikroorganizmaların büyük bir kısmının sayısını indirilmesi, böylece raf ömrünü uzatılması için yapılan ısıl işlemdir. Pastörize sütte çiğ sütün evde kaynatılmasına göre daha az kayıp olmaktadır. UHT süte göre daha kısa ömürlüdür. UHT süt, 135-150 °C ‘ de 3-5 saniye boyunca ısıtma uygulanmasıyla tüm mikroorganizma ve sporlarının yok edilmesini sağlayan ısıl işlem uygulanmış ve steril olarak doldurulup, kapatılmış süttür. Bu uygulamada sütün besleyici değerinde, kimyasal ve fiziksel özelliklerinde meydana gelen değişimler ihmal edilebilir düzeydedir. Kaliteli ambalajlanmış ve zarar görmemiş sütlerde 2 ile 6 ay arasında raf ömrü vardır.

Çiğ süte evde uygulamış olduğumuz kaynatma işlemi ne kadar yeterli bunu bilemeyiz. Çiğ süt kaynamaya başladıktan 10-15 dakika sonra mikrobiyolojik açıdan güvenli hale gelir ancak bu kadar uzun süre ısıl işlemle birlikte sütteki besin değerinde kayıplar görülmektedir. Aslında her türlü ısıtma işleminde besin içeriğinde kayıp görülmektedir. Ama bunun kontrollü şartlar altında yapılması daha sağlıklı ve güvenilir besin tüketmemizi sağlamaktadır. Bunun yanında insanlar duyduğum bir ifade ise ‘’Süte katkı maddeleri katılması ve bunun insan sağlığına olumsuz etki gösterebilmesi’’ üzerine yapılan tartışmalardır. Çocuk, yaşlı, hamile, hasta ve tüm insanların tüketimine sunulan sade süte hiçbir katkı maddesi katılmamaktadır. Bu yönetmelikte yasaktır. Uzun ömürlü olmasını bu yanlış bilgi sayesinde olduğunu düşünenler için açıklamalıyız ki sütün uzun ömrü ısıl işlemle mikroorganizmaların yok edilmesi ve hijyenik dolum sayesinde uzaması ve daha sağlıklı tüketim imkanı vermesidir.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız