Fermente süt ürünleri ve insan sağlığı için faydaları

  • 27.08.2022 10:58

SÜTÜN çeşitli LAB (Laktik Asit Bakterileri) ile fermantasyonu sonucu elde edilmiş farklı kıvam ve aromalara sahip süt ürünleri olarak tanımlamaktayız. Başlıca fermente süt ürünleri; yoğurt, ayran, kefir, kımız, quark ve asidofiluslu süt olmak üzere çeşitlendirebiliriz.

Vücudumuz için gerçekten çok çok önemli besinler arasında yer almaktadırlar. Fakat yılla geçtikçe bu gıdaların kıymeti azalmakta, daha çok gazlı, meyveli içecekler, sodalar bu tarz yiyecek ve içeceklerin yerini almaya başladı. Aslında sağlığımız için ne kadar faydalı olduğunu hatırlasak asla masamızdan eksik etmeyiz. Bu yazımızda fermente süt ürünleri ile ilgili unuttuğumuz ya da bilmediğimiz bazı noktalar üzerinde duracağız.

-Bu özelliklerin başında içeriğindeki esansiyel aminoasitlerin vücudumuzda büyüme ve gelişmeyi arttırıcı etki göstermeleri gelmektedir. Çocuklar için gerçekten çok faydalı ürünlerdir.

-Diyetetik etki ve terapatik etki gösterir. Bu etkilerin, içeriğindeki besin öğelerinin organizmalarca daha kolay sindirilmesi dolayısıyla olduğu söylenmektedir. Bunun yanında da tükürük, safra suyu, mide öz suyunun salgılarını arttırıcı etkilere sahiptir.

-Kolesterol düşürücü etki gösterirler.

-Antimikrobiyal etkisi içeriğindeki laktik asit, lisin maddeleri tarafından gerçekleşir.  Bunun yanında antikarsojenik etki de gösterir.

-Sütün içerdiği büyük moleküllü proteinler fermente süt ürünlerinde daha küçük yapılı proteinlere parçalanmış olmaları sebebiyle hazmı daha kolaydır ve organizma için yarayışlılığı artmaktadır. Doğal proteinlere karşı görülen alerjik reaksiyonlar da azalmaktadır. Bu özellik sindirim ve bağırsak sistemi hassas insanlar için önemli bir özelliktir.

-Laktoz intoleransı olan kişilerce daha kolay tüketilmesiyle süt yerine alternatif olmaktadır.

-Osteoporoz etki azaltıcı olduğu öne sürülmektedir. Özellikle 50′li yaşlardaki kadınlar için kemik erimesi önemli bir sorun olmaktadır. Bu sorunu ortadan kaldırmak ya da etkisini en aza indirgemek için yapılabilecek en doğal ve basit yollardan biri yoğurt, kefir gibi gıdaların tüketimi diyebiliriz.

-Önemli başka bir özelliği de antibiyotik tedavisi ve radyoterapinin olumsuz etkilerini azaltıcı etkisi vardır. Antibiyotik kullanımı ve radyoterapi tedavisi, bağırsaklarımızdaki faydalı mikroorganizmaların büyük kısmının ortadan kalkmasına neden olmaktadır. Fermente süt ürünleri kullanımı ile bu faydalı mikroorganizmaları tekrar vücudumuza almış oluruz. Ama burada dikkat edilmesi gereken nokta tedavi devam ederken değil bitiminden itibaren tüketmemiz gerektiğidir.

Bu kadar önemli ve vücudumuz için çok faydalı gıdalara hayatımızda daha fazla yer vermeliyiz. Sağlıklı, düzenli ve normal işleyen vücudumuzun düzenini bozmamak ve daha iyi olmasını sağlamak için yapabileceklerimiz bu kadar basit. Sağlığımız çok kıymetli, onu kaybetmemek için daha sağlıklı ve vücudumuza yarayan gıdaları daha fazla hayatımıza yerleştirmeli ve devamlılığını sağlamalıyız.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız