Siyah pirinç ve bilmemiz gerekenler

  • 13.09.2022 12:17

Endonezya, Çin, Tayland ve Filipinler gibi Uzak Doğu’ya ait olan yaklaşık 10000 yıl öncesinde Asya topraklarında ortaya çıkan bir pirinç türüdür. Eski Çin döneminde çok değerli besin içeriğine sahip olduğundan sadece belirli ayrıma sahip insanların tüketimine sunulan ve halkın yemesine izin verilmediği bir gıda olduğu için o zamanlarda ‘’Yasak Pirinç’’ adını almıştır. Son dönemlerde ülkemizde popülerleşen, adını sıklıkla duyar hale geldiğimiz ve festivallere ismini vermiş olan SİYAH PİRİNÇ. Aslında pirincimiz desek yanlışta olmaz. Düzce’mizin Çilimli ilçesinde yetiştirilmeye başlanan siyah pirinç çok faydalı, sağlıklı, besin içeriği bakımından oldukça iyi bir pirinç türüdür. Beyaz pirince göre daha az şeker içermektedir. Vitamin, mineral oranı yüksektir. Demir içeriği oldukça yüksektir ve kansızlık tedavisi görenler için ek bir gıda olabilir. Protein oranı diğer pirinçlere oranla çok daha yüksektir. Siyah pirinç doğal olarak gluten içermemesi sebebiyle çölyak hastaları ve hassas bağırsağa sahip insanlar içinde alternatif bir gıdadır.

Antik Çin’den günümüze yolculuğu devam eden siyah pirinç süper besinler arasında yerini almaktadır. Siyah pirinç hem besleyici değeri yüksek hem de kalorisi düşük bir gıdadır. Beyaz pirince göre daha düşük kalorili olması kilo almayı ve obeziteyi engellemektedir. İştahın azalması ve doygunluk hissinin artmasıyla kilo verdirir. İçeriğindeki yüksek protein ve lif sayesinde bu sağlıklı bir zayıflamadır. Antioksidan yönünden son derece zengindir. Siyah pirinç hem cildimizi hem de hücrelerimizi yaşlanmaya karşı korumaktadır.

Siyah pirincin glisemik indeksi incelendiğinde diğer pirinçlere kıyasla en düşük orana sahip olduğu bulunmuştur. Düşük glisemik indeksine sahip gıdalar insanların daha uzun süre tok kalmasını sağlar. Bu oran yükseldikçe kandaki insülin hızla yükselir ve bununla kan şekeri hızlıca düşer ve insan kendini acıkmış hissetmeye başlar. Bu da bizim sürekli yemek yememize ve kilo almamıza neden olur. Bunun yanında vücut kendini dengelemeye çalıştıkça kan şekerindeki ani değişimler diyabet, hipertansiyon gibi hastalıklara neden olabilir. Bu önemli etkisinin yanında siyah pirincin içerdiği yüksek antosiyonin ve lif sebebiyle Tip 2 diyabet hastaları için kan şekerini düşürücü etki göstermektedir. Yapılan bilimsel araştırmalarda siyah pirincin diyabet riskini azalttığı ortaya koyulmuştur.

Endonezya’da gençlerin arasında Tip 2 diyabet geliştirme riskine yönelik yapılan bir araştırmada beyaz pirincin yerine siyah pirinç tükettirilmiş ve sonuç olarak azalan etki göstermiştir.  Yani siyah pirinç tüketimiyle diyabet hastalığı azalmaktadır. Siyah pirinç önemli lif kaynağı olmasıyla birlikte düzenli ve ölçülü tüketildiğinde sindirim sistemini düzenlemektedir. Düzenli ve ölçülü tüketildiği takdirde karaciğerimizi de temizler.

Beyaz pirinci çok fazla tüketen bir millet olarak biliyorum alışkanlıklarımızdan vazgeçmemiz biraz zor ama siyah pirincede biraz şans vermeliyiz. Böylesine sağlıklı bir gıdayı değerlendirmeli ve ondan vücudumuzun yararlanmasını ihmal etmemeliyiz.

Son olarak Çilimli ilçemizde yetiştirilen siyah pirincin bol verimli hastalarının, hem şehrimiz hem de ülkemiz için bol bereketli üretim ve satışlarının olması dileğiyle…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız