Muhteşem gıda : Balll

  • 10.10.2022 14:24

Anneler için çocuklara süt sevdirme yöntemlerinden birisi bal ile lezzetlendirmek olabilmektedir. Yani en azından benim için süte şeker katmaktansa bal ile lezzetini arttırmak hem daha tatlı hem daha sağlıklı bir yöntem olmaktadır.  Anvak insanlar eskisi kadar bala karşı çok fazla güven duymamaktadır.  Nedeni artık gıdalara bulaştırılmış hile yöntemleridir. Bal bu hile yöntemleri ile çok fazla gündeme gelmektedir. Ayrıca bal, yapılan hileyi çok fazla belli etmeyen, hileye uygun bir gıdadır. Bu nedenle merdiven altı üretim yapan işletmelerde çokça tercih edilen bir gıdadır. İnsanların bala karşı gittikçe önyargılı olma sebeplerinden birisidir. İnsanların bu üretimler karşısında hangi balın gerçek hangi balın sahte olduğunu anlayamaması bala karşı insanları düşünmeye itmektedir.

Bu kadar bal demişken birazda balın yapısından bahsedelim. Bal, arıların çiçek ve tomurcuklardan yuttukları nektarları midelerinde invertaz enzimiyle kimyasal değişime uğraması ile oluşan ve peteklere yerleştirilip saklanan bir besindir. İnvertaz enzimi içeriğindeki büyük şekere olan sakkarozu fruktoz ve glikoz şeklinde küçük yapılı şekerlere parçalamaktadır. Bunula birlikte fermantasyon oluşumunu engelleyecek miktarda su uçurulmaktadır. Bu sayede bozulması engellenmektedir. Peteklere yerleştirilen ve bal mumu denilen bu mumla üzeri örtülmüş olan bal, arılar tarfından yapılan özel havalandırma sistemiyle bala özgü tat ve kıvama gelmektedir. Balın rengi, tadı ve kokusu toplanan nektarlara bağlıdır. Balın kokusu, çiçekte bulunan aromalı uçucu yağlar ile kendine özgü olarak oluşmaktadır. İçeriğinde birçok vitamin, enzim, mineral, protein ve farklı asitler bulunmaktadır. Bal su çekmeye uygun bir gıdadır. Olgunlaşmış bal su içeriği düşük olduğu için bozulmaya ve bakteri üremesine karşı dirençlidir. Ama olgunlaşmadan hasat edildiği vakit balda bu özelliği bulunmaması nedeniyle bal ekşir. Bal şekerden farklı olarak sindirime uğramadan çok hızlıca kana karışır ve vücuda hızlıca enerji verir. 3,2 ila 4,5 arası pH değerine sahip olan bal enfeksiyona neden olan bakterilerin çoğalmasını engeller. Vücut yaralarını, yanıklarını iyileştirme üzerine etkilidir. Bal kanser tedavilarinde önerilir. İçeriğindeki doğal antioksidan uzun süre tüketimi sonucu kanseri önlediği, zararlı oksijen radikallerini zararsız hale getirdiği öne sürülmektedir. Bal 3000 seneyi aşkındır birçok tedavide kullanılmıştır. Mısır, Hint, Eski Yunan ve Çin tıbbında kullanılmıştır. Kuran- ı Kerim’de şifa olarak nitelendirilmiştir. Bal gerçekten insanlık için muazzam gıdalardan birisidir. Ama hileye uygun olan b ir gıda olduğu için bal alırken güvendiğimiz, gerçek bal olduğu kanıtlanmış balları almaya, çok ucuza satılan balların iyice araştırıldıktan sonra alınmasına dikkat ederek almalıyız.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız