Veee nane limon sezonu açılır…

  • 1.11.2022 10:49

KIŞ yaklaşıp, havalar soğumaya başladı. Biraz sesi değişen, hapşırıp öksüren birini gördüğümüzde hepimizin ilk verdiği önerilerden birisi ‘’Nane limon iç’’ olmaktadır. Nedir bu nane limonun insana faydası, vücudumuza hangi etkileri yapar, nelere iyi gelir. Öncelikle bu iki bitkiyi inceleyelim ve vücudumuza faydalarına bakalım…

Nane, ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasının Mentha cinsini oluşturan tüm dünyada 25-30 türün ortak adıdır. Ülkemizde 7 türü olduğu bilinmektedir. Nemli ortamlarda çok iyi bir şekilde büyüyen otsu bir bitkidir. İçeriğindeki mentol ferahlatıcı etki gösterir. Nane, soğuk algınlığı ile oluşan boğaz ağrısı, burun tıkanıklığının önüne geçer. Yoğun migren ve baş ağrısı sıkıntısı çekenler için ağrı hafifletici etki yaratır. Vücudumuzda yararsız hücre çoğalmasını, sindirim sisteminde oluşan ishal, hazımsızlık ve aşırı gaz oluşumunu engeller. Ağız ve diş sağlığını korumaya yardımcıdır. Sinir sıkışmalarına ve kas ağrılarına iyi gelir.

Limon, sedef otugiller (Rutacaea) familyasına ait bilimsel adı Citrus olan ve yıl boyu yaprak dökmeyen bir ağaç türüdür. Hindistan ve Asya’ya özgü bir bitkidir. Çok yüksek oranda C vitamini içermektedir. Bu da insan sağlığı için çok önemli bir özelliktir. İçeriğindeki sitrik asit düşük pH ve ekşi tada sahip olmasına neden olmaktadır. İçeriğindeki C vitamini ve flavonoidler grip ve soğuk algınlığına karşı çalışır. Yapısındaki potasyum kalp sorunları olan insanlar için yararlıdır. Baş dönmesi, yüksek tansiyon ve mide bulantısını kontrol eder. Limon, kötü bakterileri uzak tutarak sindirime yardımcı olur. İçeriğindeki sitrat böbrek taşı oluşumunu engeller. Vücuttan toksin maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Bu kadar muhteşem özelliğe sahip iki bitkinin birleşimi elbette ki muhteşem ve gerçekten insan vücudu için çok önemli etkileri içeriğinde bulunduracaktır. Bunlardan bahsedecek olursak; nane limon herkesin ilk düşündüğü gibi soğuk algınlığı, gribe karşı içeriğindeki yoğun C ve B vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu korur. Boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı gibi sorunlarda, bağışıklık sisteminin düzenlenmesi ve her türlü hasarı önlemede, vücuttaki zararlı toksinleri uzaklaştırmada oldukça etkilidir. İdrar söktürücü etkisiyle ödem atmaya yardımcı olur. Gün içinde yoğun iş temposu, stres gibi etkenlerle birlikte oluşan uyku problemlerine karşı vücudu rahatlatıcı etkisiyle rahat ve güzel bir uyku uyuyabilmemize yardımcı olmaktadır. Bunun yanında yoğun baş ağrısı sıkıntısı çekenler, mide ağrısı, bulantı, kusma gibi sorunlar için de doğal ve basit bir tedavi yöntemidir. Çok güçlü antiseptik etki gösterir. İçerisinde bulunan limon metabolizmayı hızlandırıp zayıflamaya yardımcı olur. Cilde fayda sağlar.

Aslında bizim düşündüğümüzün aksine nane limon sadece grip ya da soğuk algınlığı için değil birçok alanda fayda sağlayan bir karışımdır. Yani sadece kışa özel değil her zaman kullanıp, fayda görebileceğimiz bir karışım olduğunu unutmamalıyız…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 27.09.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız