Nedir bu zeytin yaprağının faydaları?

  • 17.12.2022 11:21

Eski zamanlardan beri zeytin yaprağı ve dalı Akdeniz bölgesi ve barışın sembolü olarak bilinmektedir. Tabi ki özellikleri bununla sınırlı değil. Gelin bu yazımızda zeytin yaprağına biraz göz atalım.

Zeytin yaprağı genellikle 5-6 cm uzunluğunda hafif etli, koyu yeşil renkli bir yapraktır. Zeytin yaprakları zeytin hasadı sırasında elde edilen önemli bir yan ürün olup, toplam zeytin ağırlığının % 10’u kadar bulunmakta ve zeytin ağaçlarının budanması sırasında toplanmaktadır. Tarihsel süreç içerisinde zeytin ve zeytin yaprağının tıbbi kullanımın yaygın olduğu ve birçok hastalığının tedavisinde kullanıldığı görülmektedir. Hipokrat ve İbni Sina da dâhil olmak üzere birçok hekimlerin de tedavilerde yararlandığı zeytin yaprağı antienflamatuar(iltihap önleyici), antimikrobiyal, antihiperglisemik, antihipertansif ve antioksidan etkisinden dolayı ilaç olarak görülmektedir. Tarih boyunca zeytin yaprağı ateş ve sıtma gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır.

Zeytinde olduğu gibi zeytin yaprağında da çok sayıda fenolik bileşik bulunmaktadır. Fenolik bileşiklerin yağların bozulmasına karşı kuvvetli antioksidan etkileri olduğu gibi insan sağlığı açısından da bazı hastalıklara karşı olumlu etkileri bulunmaktadır. Fenolik içeriği dolayısıyla zeytin yaprağı önemli bir doğal antioksidan kaynağıdır. Zeytin yaprağında en fazla bulunan fenolik bileşenlerden bazıları sırasıyla; oleuropein (% 24.54), hidroksitirosol (%1.46), luteolin-7-glikozidi, apigenin-7-glikozidi. Oleuropein zeytin yaprağının içerisinde yüksek miktarda bulunan fenolik bir bileşiktir. Bu bileşiğin etkilerinden kısaca bahsedecek olursak; antimikrobiyal, iltihap önleyici, antioksidatif, yüksek antioksidan özelliği, kan basıncı ve kan şekeri düşürücü etki ve antiviral etki göstermektedir. Doğal antibiyotik olarak adlandırabiliriz.

Genel anlamda zeytin yaprağının faydalarından bahsedersek: İlk olarak antimikrobiyal özelliği ile öne çıkmaktadır. Vücudumuzda mikropları öldürüp bağırsak ve solunum sistemimizin düzenli çalışmasını sağlar. Karaciğeri koruma özelliği bulunmaktadır. Özellikle alkole bağlı karaciğer yağlanmasına şifa olmaktadır. Kalp ve damar sağlığını korur ve kalp kasının hasarlanmasını geciktirir. Antioksidan etkisiyle hücrelerin genetik yapısının korunup tümör oluşumuna karşı koruyucu etki gösterir. Anti kanserojenik etkisiyle Hepatit B gibi virüslere karşı koruyucu etki gösterir. Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara karşı sinir hücrelerini korur. İnsülin direncini düşürerek şeker hastalarının yaşam kalitesini yükseltir.

Zeytin yaprağını çay ve özütü olarak tüketebilmekteyiz. Son dönemde kalp hastalığı, bağışıklık sistemi, cilt kanseri ve koronavirüse karşı korunmak adına büyük ilgi görmektedir. Zeytin yaprağı çayının çokça önemli sağlığa olumlu etkileri vardır. Hücre ve dokuların yenilenmesinde, yara, kaşıntı, kızarıklık gibi   durumlarda cildin yenilenmesinde rol oynamaktadır. Beyin işlevlerinin yükseltmekte, dikkat dağınıklığı, uyku bozukluğu gibi sorunları engellemektedir. Kan basıncını dengeler. İçeriğindeki omega-3 yağ asitleri sayesinde kan akışını düzenler ve kalp krizi riskini en aza indirir. Solunum yollarındaki enfeksiyonda boğazları rahatlatır. İdrar yollarındaki enfeksiyonda iltihabın rahat atılmasına yardımcı olur. Bağırsakların daha rahat çalışmasında ve bağırsak hastalıklarından kaynaklı oluşan mikroorganizmaların yok edilmesinde rol oynar. Ödem ve şişlikler için de şifadır. Vücut direncini yüksek tutarak kişinin daha enerjik bir gün geçirmesine destek olur. Doğanın yine muhteşem bitkilerinden birisi zeytin yaprağı. Ama bizler çok kıymetini bilmiyoruz. Doğa bize hastalıklara karşı doğal tedavi yöntemlerini sunuyor fakat bizler pek görmek istemiyoruz. Kutu kutu ilaç içmektense bitkisel yöntemlerle tedavi olmak hem daha faydalı hem de daha lezzetli olacaktır…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız