Şifanın kaynağı ıhlamurrr

  • 18.02.2023 13:25

GEÇMİŞ olsun Türkiye’m. Kahramanmaraş merkezli ve 10 ilimizi etkileyen deprem felaketinde yaşamlarını yitirmiş canlarımıza Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Depremden etkilenen tüm insanlara rabbimden içlerine ferahlık vermesini diliyorum. Rabbim bir daha böyle bir felaketle bizleri sınamasın inşallah.

Bu yazımızda herkesin kış aylarında evlerine misafir olan ıhlamuru anlatacağız.

 Ihlamur; tadı, kokusu ve özellikle şifa kaynağı olması sebebiyle her mevsim tüketilen ama kış aylarında vazgeçilmez olan bir bitkidir. Ebegümecigiller ailesine ait ılıman ve yarı tropik bölgelerde yetişmektedir. 30’a yakın farklı türü bulunmaktadır. Ağaç boyu 20 ila 40 metre olarak değişebilmektedir. Hermafroditik çiçek yapısına sahip olduğundan hem dişi hem de erkeği böcekler tarafından polenlenebilir. Dal ve gövde kabukları sedatif (sakinleştirici) ve koleretik (safra salgılanmasını arttırıcı) etkiler göstermektedir. Bununla birlikte ıhlamur meyvelerinin hemostatik (kanama durdurucu) ve anstrenjan (sindirim kanalı yoluyla meydana gelen zehirlenmelerde mukozayı büzüştürücü) etki gösterir. Çiçekleri ekspektoran (balgam söktürücü), sedatif, diüretik (idrar söktürücü) ve diaforetik (terletici) etkiler göstermesi sebebiyle halk arasında sıkça kullanılır.

Chicago üniversitesinde yapılan bir çalışmada 3 farklı gruba 3 farklı tedavi yöntemi uygulanmıştır. İlk gruba sadece ıhlamur çayı ve yatak istirahati, ikinci gruba ıhlamur çayı ve Sulfanomid, son gruba ise sadece antibiyotik ilaç verilmiştir. İlk gruptaki çocuklar diğer gruplara göre daha hızlı iyileşmişlerdir. Bunun yanında ilaçlarında yan etkilerine maruz kalmamışlardır. Yapılan bir başka çalışmada da Türkiye’de ıhlamur tüketen annelerin süt miktarlarının arttığı saptanmıştır. Bu araştırmalar gösteriyor ki ıhlamur gerçekten hastalık püskürtücü doğal bir ilaç kaynağıdır.

Yemeklerden sonra tükettiğimiz ıhlamur hazımsızlık, şişkinlik ve kabızlık gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur. İdrara sık çıkma ve terlemeyle vücuttaki ödem ve toksinlerin atılımına yardımcı olur. Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde yardımcı olur. Bazı rahatsızlıklarla oluşan öksürüğü de azaltıcı etkisi olduğu söylenmektedir. Stresli bir günün ardından tüketilen ıhlamur çayı, içeriğindeki uçucu yağların etkisiyle kişinin vücudunun ve zihninin rahatlamasına yardımcı olabilir. Strese bağlı olarak ortaya çıkan akne, sedef gibi bazı cilt rahatsızlıklarının iyileşmesini desteklemektedir. Daha önceden hazırlanıp soğutulmuş ıhlamurun cilde masaj olarak uygulanması ile ciltte oluşan leke ve kırışıklıkların giderilmesinde etkilidir. Gözaltı morlukları ve saç bakımında da etkilidir.

Görünen o ki bitkiler doğal ilaç kaynaklarımız. Biz çok farkına varmasak da bitkiler bizlere doğal tedavi uyguluyorlar. Ihlamur bu bitkilerden birisi. Bu bitkiler bizlere doğanın armağanları yeter ki biz kıymetini bilelim ve değerlendirebilelim.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız