MÜLTECİ ÇOCUKLARA AĞIZ VE DİŞ BAKIMI

Çocuklara, dişlerde çürük oluşturabilecek karbonhidrat ve şeker ağırlıklı besinlerden uzak durmaları öğütlendi.

MÜLTECİ ÇOCUKLARA AĞIZ VE DİŞ BAKIMI
9.03.2017 - 15:51

DÜZCE’DE Halk Sağlığı Müdürlüğü bünyesinde çalışmakta olan diş hekimleri tarafından Sağlık Bakanlığı’nın belirttiği program çerçevesinde yılda 2 kere anasınıfı, 1 ve 2. sınıf ilkokul öğrencilerine flor uygulaması yapılıyor, diş fırçası ve macunu dağıtılıyor. Bu kapsamda 2016-2017 Eğitim Öğretim yılı 1. döneminde 12 bin 13 öğrenciye ağız diş sağlığı farkındalık eğitimi, 4 bin 744 öğrenciye ağız ve diş sağlığı muayenesi, 4 bin 692 öğrenciye florürlü vernik uygulaması yapıldı. Öğrencilere her gün dişlerini en az 2 kere fırçalamaları anlatılırken, doğru diş fırçalama teknikleri model üzerinde gösterildi. Dişlerde çürük oluşturabilecek karbonhidrat ve şeker ağırlıklı besinlerden uzak durmaları öğütlendi. Bu programın ileriki yıllarda 3. ve 4. sınıflara da uygulanacağı bildirildi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Gençlik Merkezinin yürüttüğü "Hoş Geldin Yurduma Kardeşim" projesi kapsamında ders gören 81 mülteci öğrenciye Halk Sağlığı Müdürlüğü’nce genel sağlık taraması ve ağız diş sağlığı taraması yapıldı. Taraması yapılan öğrencilere diş fırçası ve macunu dağıtımı sırasında İl Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Özyörük, ağız ve diş sağlığının önemini vurgulayarak, çocuklara öneri ve tavsiyelerde bulundu. Ayrıca çocuklara İstiklal Marşını ezbere bilen var mı sorusu üzerine, henüz İstiklal Marşını ezbere okuyamayan çocukları, İstiklal Marşının ilk iki kıtasını ezbere okudukları takdirde altın ve çeşitli hediyelerle ödüllendireceklerini söyledi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız