Hastalar Kısa Sürede Taburcu Ediliyor

Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi, sıklıkla görülen rahatsızlıklardan olan hemoroid,anal fistül ve pilonidal sinüs (kıl dönmesi) tedavisinde ileri teknolojilerden faydalanarak hastalara çok daha konforlu yöntemler sunuyor.

Hastalar Kısa Sürede Taburcu Ediliyor
12.02.2019 - 18:12
4

Bu kapsamda, Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı’ndan  Dr. Öğr.Üyesi Sami Doğan,toplumda sıkça görülen hemoroid hastalığının tedavisinde, hastaların sağlığına daha az ağrısız kavuşmasını sağlayan lazer ile ameliyat yöntemi hakkında bilgiler verdi.

Dr. Öğr.Üyesi Sami Doğan, “Hemoroid halk arasında basur, mayasıl, meme olarak geçse de bu hastalığın ne olduğunu bilmeyen yoktur. Hastalığın tanımı olarak basitçe o bölgede toplar damar genişlemesi diyebiliriz. En sık sebepleri kabızlık, doğum, ıkınma, ailesel yatkınlık, beslenme alışkanlığıdır. Lazer hemorroid cerrahisi, belli bir evreye gelmiş hemoroid pakelerini (genişlemiş toplar damarları) lazer enerjisi yardımıyla küçültme işlemidir.” şeklinde konuştu.

 

“DÜNYA STANDARTLARINDA, GÜNCEL  VE ETKİLİ BİR YÖNTEM ”

Düzce Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Polikliniğe belli şikayetlerle başvuran hastalarda muayene sonrası, talep olması ve uygun bulunması halinde lazer işleminin uygulandığını dile getiren Dr. Öğr. Üyesi Doğan,  “Hemoroid hastalığının başka tedavi yöntemleri mevcuttur. İlaç kullanma, bant uygulama, içine ilaç sıkma, damar kapama cihazı kullanma, zımba kullanma, dikişli dikişsiz cerrahi yapma bu yöntemler arasında sayılabilir. Hekimin görevi hastalığın iyileşmesine vesile olmak. Cihaz alınmadan önce hastanın durumuna, hemoroid evresine göre bu tedavi seçeneklerinden uygun olanı yapılıyordu. Lazer cihazıyla bu hastalıkla mücadelede hekimin eline dünya standartlarında, güncel ve etkili bir yöntem geçti. Ayrıca perianal fistül (makat fistülü), pilonidal sinüs (kıl dönmesi) için de lazer cihazı etkin biçimde kullanılabilmektedir.” ifadelerini kullandı.

 

“HASTA İŞLEM SONRASI EN KISA SÜREDE NORMAL HAYATINA DEVAM EDEBİLİYOR”

Lazer hemorroid cerrahisinin hastaya sağladığı avantajlara dikkat çeken Düzce Üniversitesi öğretim üyesi;  “Hasta için ise haberler daha iyi. İşlem için derin anestezi verilmesine gerek kalmadan da lokal anestezi (ufak bir iğne yapılması) yeterli oluyor. Hasta muayene sonrası uygun bulunur ve kabul ederse direkt işleme alınabiliyor. Hasta işlem sonrası aynı gün işine, evine, normal hayatına devam edebiliyor. Ağrı yok denecek kadar azdır. Ek hastalığı olan bireyler (kalp, şeker, tansiyon gibi) rahatlıkla bu ameliyatı olabilir. Klasik ameliyat sonrası en korkulan problem, dışkılama sonrası şiddetli ağrı hissi veya büyük abdest tutamama olasılığıdır. Lazer hemoroidektomi operasyonunda bu tür  komplikasyonlar diğer yöntemlere göre  daha az yaşanmamaktadır.” dedi.

Bu cihazın Düzce Üniversitesi Hastanesi adına büyük bir kazanım olduğunu ifade eden Dr. Öğr.Üyesi Sami Doğan, açıklamasını; “Hemoroid şikayeti olanlar, ihmal edenler, söylemekten çekinenler bu kazanımı fırsata çevirsinler. Gelip muayene olsunlar, uygun bulunurlarsa geçmiş sıkıntılardan kurtulup konforlu bir yaşama kavuşsunlar” şeklinde sonlandırdı.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (4)

 • Ismail onmez
  Ismail onmez
  16.10.2022 18:54

  5 yıldır kaşık firik la yaşıyordum.performansim yarı yarıya düşmüştü.Sami hocam sayesinde kurtuldum.mukemmel,harika bir insan.mesleginin duayeni.5 yıldır doktor arıyordum.gorur görmez işte dedim güvenebileceğim doktor ve hemen teslim oldum.11 ekim 2022 de ameliyet oldum.12 ekim de çıktım.15 ekim bugün çok iyiyim.herzaman dua edeceğim.sagolsun varolsun.eli bileği kuvvetli olsun.

 • Şehnaz Özdemir
  Şehnaz Özdemir
  5.09.2021 22:41

  Hocam merhaba ben Temmuz 2 kasık fıtığı amalıyatı oldum siz yapmıştınız iki yama yapıldı hala sağ kasığımda şişlik hissediyorum arada ağrım oluyor normalmı ben evlere temizlik işine gidiyordum şu an gitmiyorum korkuyorum bir şey olucak diye sizce ne kadar süreçde iyi olup işe geri başlamalıyım merak ettim bana dönerseniz memnun olurum

 • Ercan kadı
  Ercan kadı
  8.12.2019 20:52

  Sami hocadan allahım razı olsun pankreas hastası oldumdayanılmaz bir açı allahım hocamızdan razı olsun çok memnunum

 • Cem batuhan
  Cem batuhan
  12.02.2019 20:58

  Hocam bu lazer teknolojisiyle Anal fissür (makat çatlağı) tedavisinde uygulanıyormu

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız