Felç geçirenler Bolu’ya sevk edilecek

Akut İnme Tanısı konan hastaların sevk işlemlerine ilişkin yetki, görev ve sorumlulukların belirlenmesine yönelik olarak eğitim verildi.

Felç geçirenler Bolu’ya sevk edilecek
25.01.2020 - 13:32

Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı’nın koordinasyonunda, İl Sağlık Müdürlüğü ve Bolu İl Sağlık Müdürlüğü arasında imzalanan protokol çerçevesinde; 20 Ocak 2020 tarihinde İl Sağlık Müdürlüğü Toplantı Salonunda “Akut İnme Tanısı” konan hastaların sevk işlemlerine ilişkin yetki, görev ve sorumlulukların belirlenmesine yönelik olarak, Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sağlık Uzmanı Zehra Akpınar tarafından, “Hastane Öncesi İnme Hastalarının Tanınması ve Yönlendirilmesi Mobil İnme Uygulama Programı” konulu eğitim verildi. Düzenlenen eğitime, İl Sağlık Müdürlüğünde görevli yöneticiler ile 112 Acil Sağlık İstasyonu Sorumlu personeli katıldı.

“İnme 112 Projesi” ile inme şüphesi ile alınan hastaların erken tanınması ve belirlenen inme merkezleri ile irtibata geçilip hastaların en uygun merkeze en kısa zamanda sevki, inme ekibinin hasta gelmeden hazır olması ve en kısa sürede tedaviye başlanılması hedeflendi.

Bu amaçla geliştirilen mobil yazılım, ambulans ekiplerinde görev yapan personelin cep telefonlarına yüklendi. 

Kolaylıkla çalışacak şekilde tasarlanmış yazılım; inme tanısının konulması, ilgili inme merkezine ulaşım için navigasyon ve gidilen merkezdeki inme ekibine tek tuşla haber verme imkânı sağlıyor.

Ayrıca, yazılımda inme ekibi ile ambulans ekibinin hasta hakkında görüşebileceği modüller de yer alıyor.

Böylelikle, tedavinin en kısa sürede başlatılması, hastaların sağ kalım oranlarının yükseltilmesi ve sakatlık oranlarının minimuma indirilmesi hedefleniyor.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız