Vatandaşlarımız randevu alsın!

DÜZCEde koronavirüsle mücadele kapsamında aşılama devam ediyor. An itibariyle 157 bin 842 doz aşı yapıldı. Konuyla ilgili açıklama yapan Düzce İl Sağlık Müdürü Yasin Yılmaz, aşılama hızının arttığını söyledi.

Vatandaşlarımız randevu alsın!
11.06.2021 - 16:47

Düzce'de koronavirüsle mücadele kapsamında aşılama sürerken, aşılama hızının gün geçtikçe artacağı vurgulanıyor. Mayıs ayının 28'inde yapılan toplam doz yaklaşık 142 bin iken, an itibariyle 157 bin 842 doz aşı yapıldı.

 

AŞILAMA HIZI ARTIYOR

Düzce İl Sağlık Müdürü Yasin Yılmaz, yeni yaş ve meslek gruplarına aşılama açıldıkça randevu sayılarının da arttığını söyledi. Aşıların yatalak hastalara yapılmaya başlanması ve Pfizer/BioNTech aşısının yapılmasında aile hekimlerinin de devreye girmesi de aşılama hızının artmasında etkili oluyor.

 

“EN KISA SÜREDE RANDEVU ALSINLAR”

Aşılamada şimdilik en büyük sorunun randevu alınmaması olduğunu belirten Yılmaz, vatandaşların sistem üzerinden en kısa sürede randevu alması gerektiğini vurguladı. Yılmaz, aşılama için açılan yaş gruplarının yüzde 70'inin aşılandığını, koronavirüs geçirmiş olan vatandaşların 6 aylık bekleme süresi geride kaldığında bu sayının yüzde 80'in üzerine çıkmasını beklediklerini söyledi.

Aşılamada diğer sorunlar da aşılar ile ilgili yanlış algının oluşması ve aşı seçilmesi olarak sıralanıyor. Aşıya özendirilmesi gerektiğinin altını çizen Yılmaz, aşı tedarikinde sorun olmadığını ve vatandaşları beklediklerini belirtti.

 

BAYRAM SONRASI RAHATLAMA OLABİLİR

Yılmaz, her şeyin planlandığı gibi gitmesi halinde nüfusun büyük bir bölümünün Kurban Bayramı sonrasına kadar aşılanabileceğini ve bir rahatlama olacağını söyledi.

Pfizer/BioNTech aşısının yan etkisinin yüksek olduğu haberleriyle ilgili de konuşan Yılmaz, hastalığı ağır geçirecek olanlarda, her aşıda yan etki görüldüğünü ifade etti. Pfizer/BioNTech aşısı olanlarda anafilaktik vaka görülmediğinin de altını çizdi.

Yiğit Batu Maradit

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 20.05.2022

E-Gazete Arşivi

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız