Sağlık hizmeti eve taşındı

Sağlık Bakanlığı, herhangi bir sağlık kuruluşuna gidemeyecek durumda olan hastalara evde hizmet olanağı sunuyor. Söz konusu uygulama sayesinde Düzce’de yaklaşık 4 bin kişi evlerinde sağlık hizmeti aldı.

Sağlık hizmeti eve taşındı
17.09.2022 - 17:59
Haber Merkezi

YATAĞA bağımlı hastalar, yaşları nedeniyle hastaneye bile gidemeyecek durumda olanlar ya da cihaza bağlı olduğu için evden dışarı çıkamayanlar… Bu ve benzeri sebeplerle sağlık kuruluşlarına gidemeyen ya da gitmek için büyük zorluklar yaşayan çok sayıda kişi var. Oysaki bu tip hastalar için bir çözüm yolu var: Evde Sağlık Hizmeti…

Evde bakım hizmetinin yaklaşık 10 yıldır devam ettiği Düzce’de, geçtiğimiz yıl 11 bin hasta evde bakım hizmetlerinden faydalanırken, yaklaşık 30 bin ziyaret gerçekleştirildi.

Düzce’de hastalara şifa olmak için gezen 8 ekip bulunuyor. Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz da, ekipler ile birlikte sık sık hasta ziyaretlerine devam ediyor. Yılmaz, son olarak Çakır ve Beytullah Keçeci çiftinin hidrosefalisi ve doğuştan kısıtlılığı olan çocukları Berkay’ı ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Dr. Yılmaz, Türkiye'de olduğu gibi ilimizde de yaşlı veya yatağa bağımlı hastaların tıbbi bakım ve rehabilitasyonunun, sağlık kuruluşları yerine kişinin evinde yapılmasının evde sağlık hizmetlerinin önemli bir uygulaması olduğunu belirtti.

Düzce İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren evde sağlık hizmetleri ekiplerince 2022 yılı içerisinde 4 bin 72 hastaya 11 bin 28 ziyaret gerçekleştirildiğini ifade eden Sağlık Müdürü Yılmaz, “İlimizde 5 pratisyen hekim, 1 diş hekimi olmak üzere toplam 40 personel ve 8 ekip aracı, 3 hasta nakil aracı, Evde Sağlık Koordinasyon Merkezi’nde hizmet veriliyor” şeklinde konuştu.

EVDE SAĞLIK HİZMETİ ALMAK İSTEYENLER NASIL BİR YOL İZLEMELİ?

Hastalıkları ya da yaşları nedeniyle yatağa veya cihaza bağımlı bireylere yaşamlarını sürdürdükleri mekanlarda verilen sağlık hizmeti olarak adlandırılan evde sağlık hizmetinden, yatağa, cihaza ve eve bağımlı olan kişiler yararlanabiliyor. Bu kapsamda evde sağlık hizmetine ihtiyaç duyan palyatif bakım hastaları, çeşitli hastalıklar nedeniyle yatağa, cihaza ve eve bağımlı olanlar ile hekimi tarafından evde takip edilmesine karar verilen hastaların ayağına gidiliyor. Yine ameliyat, kırık gibi nedenlerle kısa süreliğine eve bağımlı olan, tedavisi evde devam ettirilen hastalar da sistemden faydalanabiliyor.

Evde sağlık hizmetinden faydalanmak isteyenlerin önce Sağlık Bakanlığı Evde Sağlık Hizmetleri İletişim Merkezi’nin 444 38 33 numaralı telefonunu arayarak başvuru yapması gerekiyor. Başvurunun ardından iletişim merkezinde görevli çağrı operatörleri tarafından arayan kişilerin talepleri, adres ve iletişim bilgileri alınıyor.

Tüm bu bilgiler hizmet talep edilen ilin, Evde Sağlık İl Koordinasyon Merkezi’ne iletiliyor. Bu merkezler hasta veya hasta yakını ile iletişime geçerek talebin ön değerlendirmesini yapıyor. Hastanın talebi evde sağlık hizmetleri kapsamında yer alıyorsa ekipler tarafından ziyaret planlanıyor.

Bu hastalar kendilerinin ve hekimlerinin talepleri doğrultusunda evlerinde değerlendiriliyor. Verilecek tıbbi destek evde yapılması mümkün olan tıbbi uygulamaları kapsıyor. Örneğin pansuman, eksik olan ilaçların reçete edilmesi ya da düzenli muayene gibi... Bunun yanı sıra hastalıkları ile ilgili konularda danışmanlık ve eğitim hizmetleri de veriliyor.

BİZİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN TAKİP EDİN

İnstagram: @duzcepostasi
Twitter: @duzcepostasi1
Facebook: Düzce Postası
Youtube: Düzce Postası


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız