Hiçbir balık uçmaya, hiçbir kuş yüzmeye zorlanmamalı

  • 20.06.2022 13:35

Pandemi yasağı, uzaktan eğitim, hijyen kuralları derken bir eğitim öğretim yılı daha geride kaldı.

Yaklaşık 18 milyon öğrenci karneleriyle buluştu. Bazıları taktir, bazıları teşekkür belgesi alıp sevinirken düşük notlar alıp üzülenlerde oldu.

Bu durumdaki öğrencilerin ailelerine çok iş düştüğünü söylemek istiyorum. Hiçbir şeyin  başlangıcı veya bitişi değil karne notları. Çocuklarımızın üzerine çok gidip telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracak olaylardan uzak durmalıyız diye düşünüyorum.

Tabiki derslere çalışılacak. Emek olmadan bir sonuca varmamız mümkün değil. Fakat her bireyin başarılı olduğu alan farklı. Kimi sayısal ağırlıklı derslerde başarıyı yakalarken, kimi bu başarıyı sözel derslerde sağlar. Veya derslerde orta düzeyli bir başarı sağlar fakat resim, müzik gibi sanat dallarında veya spor alanında yeteneği çok daha gelişmiş olabilir.  

Eskiden Osmanlı Devleti zamanında mekteplerin duvarında şu yazı asılı olurmuş. BURADA HİÇBİR BALIK UÇMAYA, HİÇBİR KUŞ YÜZMEYE ZORLANAMAZ.

Herkes çocuğunun yetenekleri doğrultusunda beklentiye girerse ne ebevenyler nede çocuklarımız hayal kırıklığı yaşamamış olur.

Hepimiz öğrenci olduk. Hatırlayın o günleri, o yaşları, o deli dolu halleri, çocukluk yada ergen hallerimizde yaşadığımız anıları aklınıza getirin. Yalnızca sınav ve okul başarısına bağlı kalıp hayat başarısını, mutluluğu, huzuru, dürüstlüğü, güzel ahlakı, insan ilişkilerindeki pozitifliği es geçmemek lazım.

Unutmayalım. En ilk ve önemli eğitim ailede başlar, Çocuğunuz sizin yansımanızdır. Tıpkı ayna misali. Sende varsa karşında aynada da onu görürsün.

Çok sevdiğim bir eğitimci büyüğümün  sözünü sizlerle paylaşmak isterim. Önceden büyük kazanlar kurulup ateşler yakılırdı. Ateşin üzerinde kazanın sağlam bir şekilde durabilmesi için saçayak adı verilen gereçler kullanılırdı. İşte okul, aile ve çocuk aynı bu saçayak gibi bir arada sağlam bir şekilde durabilmeli ki üzerindeki kazanda başarılı bir yemek oraya çıksın. Sağlıklı, mutlu, başarılı bireyler devrilmeden hayata tutunup yeşerebilsin.

Tüm öğrencilerin emeklerinin karşılığını aldığı, öğretmenlerine saygı ve sevgi duyduğu, sağlıklı arkadaşlıklar kurabildiği, hayallerinin gerçek olduğu, başarılı bir hayata ulaşabilmeleri umudu ve ümidiyle.

                      Tüm öğrencilere iyi tatiller…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 29.06.2022

E-Gazete Arşivi

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız