Can sahibi her varlığa yapılan iyiliğe sevap vardır

  • 27.06.2022 15:13

Dünya üzerinde birçok canlıyı barındırıyor. İnsanoğlu ise yanlızca kendine ait sanıyor. Fakat hergün yanımızdan gelip geçen hayvanları yok sayıyoruz.

Allah cc. " Hayvanlar benim sessiz kullarımdır. Şimdi susuyorlar ama hesap günü geldiğinde konuşacaklar." diyerek, yanlızca bize hizmet etmek için yaratılmadıklarını belirtmek istemiştir.

Etinden, sütünden, yumurtasından, derisinden hatta ve hatta tüyünden bile faydalanma yolunu bulan insanoğlu, sahip çıkmaya sıra geldiğinde aynı performansı sergileyemiyor malesef.

Her canlının olduğu gibi hayvanlarında belirli özellilleri var. İnsanlar bu özelliklerini baz alarak eğitim veriyor onlara. Kimi iyi şeyler öğreterek gelişimini sağlarken, kimi bu hakkını kötülükten yana kullanıyor.

Örneğin bir köpeği ele alalım. Eğitildiğinde emniyet teşkilatında narkotikte görev alıp yasaklı maddeleri eliyle koymuş gibi bulabiliyor mesela, arama kurtarma ekiplerinde görev alıp enkaz altındaki kişileri veya dağda bayırda mahsur kalmış insanları rahatlıkla ulaşabiliyor ,  görme engeli olan arkadaşlarımızın en iyi  dostu olup onlara yarenlik edebiliyorlar. Doğalarında bu var köpeklerin koku alma, yol gösterme, sadık bir şekilde arkadaşlık etme.

Birde madalyonun diğer yüzü var. Acımasız olan insanoğlu, kötü yönde eğitmek istediğinde o canlıya acı çektirerek yine doğasında olan saldırganlık özelliğini ortaya çıkartıyor. Daha sonra sahibinden eziyet görmekten ve işkencelerden bıkan köpek saldır, tut gibi komutlarla zararlı bir hale dönüşüyor. Dışarıdan baktığınızda  köpek suçlu oluyor, yanlış bütün suçlu insanoğlu.

Kim derdi ki gün gelecek mesafeleri kısaltmak ve daha rahat haberleşmek amacıyla ilk olarak yabani hayattan alınıp ehlileştirilen atların, şimdilerde yine o hayvanın doğasında olan hızlı koşma marifetinden yararlanılarak üzerinden bahis oynanılıp kumar ile para kazanılıcak.

Özellikle son zamanlarda , bizlere zararları değil aksine yararları olan, tek istekleri bir kap su ve mama birde sevilmek olan hayvanlar fazlaca eziyete maruz bırakılıyor. Kedinin boğazına ip bağlayıp sallandıran mı ararsın, yolda yürürken canı sıkılıp kedi köpeğe tekme atan ruh hastasımı. Artık şöyle düşünüyorum. Hayvanlar şeytan kimdir diye sorulduğunda insanoğlunu göstecek.

Şunu unutmayalım bu dünya yalnız bizim değil. Şimdi bu yazıyı okuyan herkesten ricandır. Rabbimin sessiz kullarına yaz aylarınında geldiği bu günlerde evlerinizin dışındaki müsait bir alanına bir kap mama ve su bırakırsanız hem beni hemde patili dostlarımızı memnun edeceksiniz. 

Çocuklara karne hediyesi olarak petshoptan hayvan alınıp bakımı zor gelince sokağa atılmadığı, Allahın akıl, fikir, irade verdiği insanoğlunun bahşedilen şeylerin farkında olup etrafındaki diğer canlılara merhametle baktığı, hayvanlara yapılan eziyetin son bulduğu, doğadaki bütün canlıların ahenk ile güzel bir şekilde yaşamını sürdürmesi umudu ve ümidiyle...

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız