Zor günlerin geride kalması dileğiyle

  • 4.07.2022 09:40
  • (1)

SON zamanlarda Düzce’mizin üzerinden kara bulutlar eksik olmuyor.

Olumsuz olaylar yaşayarak hayli üzülen ilimiz yaralarını sarmak için yetkililerin çabasıyla elinden geleni yapıyor. Aşırı yağışın sonucu olarak derelerin taşmasıyla birçok ilçe, köy, mahalle sular altında kaldı.

Mal kaybı saymakla bitmiyor, Düzce merkezi besleyen ana su borularının hasarı sonucu susuz kalan kent zor günler geçirdi, çiftliklerde çoğu hayvan yükselen sular sonucu telef oldu. Kepçe operatörü kardeşimiz Okan Bayrak ı arama çalışmaları halen devam ediyor. Yetkililer kırmızı alarm verdi, Ankara’dan birçok isim çözüm bulmak ve sıkıntılara yardımcı olmak için Düzce’ye geldi. Herkes sahada elinden gelenin fazlasını yapmak için çalışıyor. Resmi olarak afet bölgesi ilan edilen kent ne zaman normale dönecek yaşayıp göreceğiz hep beraber.  

Tabi bu gibi afet durumlarında sivil toplum kuruluşları hemen mağdur vatandaşlara yardım elini uzatmak için sahalara geliyor. Bunlardan en önemli ve en eski olanı KIZILAY.

1877 yılında Hilali Ahmer cemiyeti olarak kurulup, 1935’ de Türkiye Kızılay Cemiyeti olarak devam ederek günümüze kadar geldi. Sizin benim gibi insanların yardımlarıyla da, mağdur-afetzede olan kişilere yardımcı olmakta gecikmiyor. Yani bizim verdiklerimiz bizlere geri dönüyor. Hz. İbrahim yanarken ağzında su ile ateşe koşan karınca misali belki ağzımızdaki su ateşi söndürmeye yetmez fakat hiç olmazsa amacımız belli olsun. Kim bilir belkide damla damla birikir ve bizlerde ihtiyacı olan kimselere hayırlı bir adım atmış oluruz. Bugün bizlere yarın kim bilir kime.

Tabi bu arada sahalardan neredeyse hiç ayrılmayan elindeki imkanları sonuna kadar seferber eden başkan FARUK ÖZLÜ ye teşekkür etmeden geçmemiz mümkün değil. Gerek mahsur kalan hayvanları kurtarma operasyonları olsun, gerek mağdur kalan vatandaşlara imkanlardan faydalanmak olsun, gerekse 7/24 su boruların tahribatı sonucu bir an önce onarım çalışmalarını yönetmesi olsun her alanda elinden gelenin fazlasını yapmak için uğraşıp ekiplerini seferber eden, masa başında değil sahada da başkanlığını konuşturan Özlü bir kez daha tebrikleri hak etti diye düşünüyorum.

Doğal afetlerde dayanışmanın hiçbir zaman bitmediği, aldığımız önlemler ile can ve mal kayıplı sonuçlar vermediğimiz, yaraların bir an önce sarıldığı, daha büyük sorunlarla baş etmek zorunda kalmadığımız günler görmek umudu ve ümidiyle.

Geçmiş olsun Düzcem.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • selim yılmaz
    selim yılmaz
    8.07.2022 15:03

    düzcede birçok afet devamlı kendisini belirli aralıklarla hatırlatıyor bir bakıyorsun depremler olmuş bir bakıyorsun sel afetleri toprak kaymaları bunun gibi bir çok afet yaşanıyor düzcede bu afaetler ileridede yaşanacak bundan kaçışımız yok ama malesef bu afetleri görmemize ragmenaynı hatalar devam etmesi bizleri düzce halkını üzüyor büyük hasarlar büyük yıkımlar oluyor bunların en aza inmesi için projeler yapmak lazım su kesilmesin diye baraj dere yataklarını yapılaşmayı durdurmak önlem alma

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız