Zehirde olabirsiniz panzehirde

  • 15.08.2022 10:14

Kısa bir aradan sonra tekrar merhaba.

Son günlerde gerek Düzcenin, gerekse tüm Türkiyenin gündemine oturan, sosyal medya sayfalarında izlenme ve paylaşılma rekorları kıran BALKIZ'ın macerası bana bu haftaki yazımda ilham konusu olduğunu itiraf etmek istiyorum.

Düzce Yığılca'da bir yavru ayı balın dozunu fazla kaçırınca kendinden geçti. Ayının bu hali komik görüntüler kaydedilmesine sebep oldu. Peki ayıların en çok sevdiği bal nasıl oldu da bu şekilde sonuçlamasına sebep oldu?

Bir bilgeye zehirin ne olduğunu sormuşlar; "İhtiyacından fazla olan herşey zehirdir"  diye cevap vermiş." Fazla yiyecek, fazla güç, fazla ihtiras, fazla korku, fazla sakinlik, fazla öfke, fazla neşe, hatta ve hatta fazla iyi niyet" diye eklemiş. 

Herşeyi ölçüsünde dozunda tutabilmektir önemli olan.

Fazla yemek kilo aldırır obeziteye sebep olur, fazla tatlı tüketimi şeker hastalığına, fazla tuzlu yemek yüksek  tansiyona neden  olur. Yaşamımızın olmazsa olmazı su bile fazla tüketildiğinde zehre dönüşür, böbrekleri yorar hastalığa sebebiyet verir.

Hepimizin bildiği gibi çiçeklerin ve bilimum bitkilerin gelişebilmesi için güneş ışığına ve suya ihtiyacı vardır. Fakat fazla güneş ışığı alması kurumasına, fazla su verilmesi ise çürümesine sebep olur.

Bir kuşu severken avucunuzda çok fazla sıkarsanız ölür, serbest bırakırsanız uçar gider.Kuşu sevebilmek için dozunu iyi ayarlamalısınız.

Gayet olumlu görünen birçok kaynak ve kavram, dozunu veya ihtiyaç duyduğumuz miktarı aştığı zaman bizi zehirler.

Örneğin fazla elde etme ve kazanma isteği, bir süre sonra araç değil amaç haline geldiğinde bizi, yaşamımızın anlamından, kendimiz olmaktan, kendimizi bulma arayışından kısacası hayattan zevk almaktan uzaklaştırır.

Aynı şekilde fazla öfke zihni zehirler , mantıklı düşünme yetinizi kaybetmenize sebep olur. Atalarımız bile bunu deneyimleyip "öfkeyle kalkan zararla oturur" diyerek durumu gayet net bir şekilde anlatmıştır.

Fazla iyi niyette karşınızdaki insanı çok fazla yücelttiği için kendisini fazla beğenme ve şımarma hissine sebep olur. Size yaptığı her davranışı kendisinde hak olarak gördüğü için fazlaca üzücü durumlar yaşamanıza yol açabilir.

Başımız ağrıdığında içtiğimiz bir ağrı kesici bile  dozu aşıldığında şifa vericeği yerde hasta olmamıza sebep olacaktır. Yani ilaç ile zehiri birbirinden ayıran dozudur.

Manevi duygularda da  durum aynıdır. Zehirde panzehirde bizim elimizde, iki dudağımızın arasından çıkacak bir çift sözde, beynimizde, kalbimizde ve ruhumuzda.

Hayatınızda had bilen, dozu aşmayan, dengemizin bozulasına neden olmayan, zehir değil panzehir olabilen insanlarla yaşamınızı sürdürmeniz umudu ve ümidiyle...

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız