Eylül diye yazılır haydi okula diye okunur

  • 12.09.2022 10:44

Yeni ders zili çalıyor.

2022-2023 eğitim öğretim yılı başlıyor. Öğretmenler, öğrenciler, idareciler, veliler yeni bir maraton için start vermeye hazır bekliyor.

Mini mini birler ailelerinden ayrılmamak için kapı önlerinde endişelenip ağlarken, 12 sınıf yani lise son öğrencileri de iyi bir üniversiteye yerleşmenin hayali ile kaygılanıyor.

Veliler iyi öğretmen, iyi okul bulmanın arayışındayken, öğretmenlerde ailesi tarafından iyi yetiştirilmiş öğrencileri başarıya ulaştırmayı hayal ediyor. 

Herkesin kendine göre bir derdi var yani. Ama asıl dert maddi konular. Okul demek hepimizin malumu masraf demek. Defteri, kalemi, kitabı, çantası, ayakkabısı, okul kıyafeti derken bu liste uzayıp gidiyor. Her ebeveyn çocuğuna, kendi ekonomik şartları dahilinde, en iyi şekilde eğitim alması için elinden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyor. Fakat zaten hali hazırda bir geçim sıkıntı yaşanırken bu durum insanların fazlaca belini büküyor.

Tabi bu saydıklarım ilk ve orta öğretim ile alakalı masraflardan bazıları. Varın üniversiteyi de siz düşünün.

Yine de pes etmiyoruz, moralleri bozmuyoruz. Mutlu, saygılı, eğitimli, eskilerin dediği gibi vatana millete bilhassa da kendine faydalı bireyler yetiştirmek için elimizden geleni yapıyoruz.

Eğitimin yalnızca okul ortamında değil, aile ve sosyal çevrede de etkili olan bir süreç olduğunun anlaşıldığı, çocuklarımızın yaşamları boyunca sadece akademik başarıları değil, etik ve ahlaki değerleri de baz olarak aldığı bir hayat sürmeleri umudu ve ümidiyle.

“DÜNYAYI DEĞİŞTİRMEK İÇİN KULLANABİLECEĞİNİZ EN GÜÇLÜ SİLAH EĞİTİMDİR”

                                                                                    Nelson Mandela

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız