Kılıçdaroğlu Düzce'den bahsetti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM’de gerçekleşen grup toplantısında Düzce’yi gündemine aldı.

Kılıçdaroğlu Düzce'den bahsetti
20.01.2022 - 13:48
Güncelleme 20.01.2022 - 19:32
Özel Haber

Geçtiğimiz günlerde Düzce’ye gelen CHP’li heyetin yaptığı görüşmeler ve izlenimleri ile ilgili rapordan söz eden Kılıçdaroğlu, “2 genel başkan yardımcımızın başkanlığında 26 milletvekili, 5 parti meclisi üyesi, 4 disiplin kurulu üyesi, 4 meclis üyesi Düzce’ye gittiler. Düzce’nin merkezini, mahallelerini, bütün ilçelerini gezdiler. Halkın nabzını tuttular. Ticaret Odası, Sanayi Odası, Esnaf Odası, taksiciler, manavlar, berberler, herkesle bir şekliyle ilişki kurdular, dinlediler. Sadece dertlerini dinlemek ve onların sorunlarına ürettiğimiz çözümleri onlara anlatmak için. Bir taksici şöyle diyor: 'Deprem ne ki, depremden daha kötü bir durumla karşı karşıyayız. Burası işlek bir durak, ona rağmen kazandığımı yakıta veriyorum. Cebimde 400 lira ile güne başlıyorum. Günde 300 lira kazanıyorum. Onu da benzine veriyorum. Yani 400 liram var, hiç artmıyor. Trafik cezası falan gelirse zaten cepten yiyoruz. Eskiden ayda iki kilo et alabiliyordum, şimdi evime yarım kilo et götürebiliyorum' diyor. Kır pidecisi esnaf ‘İşimiz duaya kaldı. Unun çuvalı 500 lira oldu, bizim kullandığımız yağ 150 liradan 500 liraya çıktı’ diyor. Lokanta sahibi ‘Ben yılların esnafıyım, 3 işletmem var. Böyle sıkıntılı bir dönemi hiç görmedim. Yarısı virüs, yarısı ekonomik kriz. Mecburen 25 kişi işten çıkarmak zorunda kaldım. Düzce boşanma şampiyonu. Ekonomik krizi daha iyi anlatacak bir veri yok’ diyor. Bu enteresan biz gözlem” ifadelerini kullandı.

 

“KÖMÜR VERECEĞİNE DOĞALGAZ PARASINI ÖDESENE”

Hava kirliliği açısından Düzce’nin Türkiye’de bir numara olduğunu ve dünyadaki en kirli havaya sahip 15 merkezden de biri olduğunu CHP’li heyetin raporlarından öğrendiğini ifade ederek, sözlerini sürdüren Kılıçdaroğlu, “Bir eczacı arkadaşımızın söylediği şey; ‘Ülkemizde hava kirliliğinden hayatını kaybedenlerin sayısı, trafik kazasında ölenlerden daha fazla. Ancak buna rağmen hiçbir önlem alınmıyor. Düzce halkı kanser ve akciğer hastalıkları ile boğuşuyor. Ayrıca depresyon hastalarının sayısı da gün geçtikçe artıyor. Leblebi satar gibi depresyon ilacı satıyoruz. Ben kendi sağlığım için de, tüm komşularımın sağlığı için de endişe içindeyim. Gün geçmesin ki yeni bir kanser vakası duymayayım.’ Bu hükümet nerede? Türkiye’nin hava kirliliği açısından bir numaralı kenti. Gizliyorlar, ama orada insanlar kanser, hayatlarını kaybediyorlar. Hayatını kaybeden bir kişinin A Partili, B Partili diye bir ayrımı olur mu? Sizden, bizden ayrımı olur mu? Müdahale edilmesi gerekmiyor mu? Hava kirliliği var. Doğalgaz parasını ödeyemiyorsa, ödeyeceksin. Doğalgaz parasını ödeyemiyor, fakir, ama kömür veriyorlar. Kömür vereceğine doğalgaz parasını ödesene. Daha iyi, akılcı, mantıklı, adaletli değil mi, yapmıyorlar” şeklinde konuştu.

 

“SOSYAL ETKİNLİKLERİ, SANATÇILARI GÖRECEKSİN”

Oto sanayide çalışan İşletme Fakültesi mezunu 24 yaşında Caner’in sözleri ile konuşmasına devam eden Kılıçdaroğlu, “Caner şöyle diyor: ‘Ben bugüne kadar Düzce’de hiçbir belediye konseri, etkinliği duymadım, görmedim. Evet, geçinmek için burada yaşamak zorundayım. Ama fırsat buldukça sosyalleşmek için civar illere gidiyorum. Gittiğim zaman da Düzce’nin ne kadar geri kalmış olduğunu görüp, üzülüyorum.’ Sevgili Caner, hiç üzülme. Geliyor gelmekte olan, sen de göreceksin, Düzce de görecek. Düzce’nin nasıl pırıl pırıl bir iklime sahip olduğunu göreceksin. Sosyal etkinlikleri, sanatçıları göreceksin, konserlerini izleyeceksin. Genç olarak bunları talep etmek senin hakkın zaten. Sana o hakkı teslim etmek de bizim görevimiz. Bunu yapacağız inşallah” dedi.

 

KEŞİR’DEN KILIÇDAROĞLU’NA: GELİŞEN YÜZÜNÜ GÖSTERME FIRSATI VERDİNİZ

Kılıçdaroğlu’nun bu sözleri üzerine AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Keşir, “Nerede yaşıyorsunuz sayın Kılıçdaroğl? Düzce'de kanser vakaları gizleniyor demişsiniz. Sizin SGK başkanı olduğunuz Türkiye yok, sağlığın dijitalleştiği bir ülkedeyiz. Grip bile e-nabız dan takip ediliyor. Kanser nasıl gizlenebilir? Siyasi çaresizliğinizi bu kadar belli etmeyin! CHP’de tükenmişlik sendromu mu var?” diye sordu.

Düzce Katı Atık Tesisi ile hayvan barınağı fotoğraflarını da paylaşan Keşir, “Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, rapor nasıl hazırlandı bilmiyorum, ama bize Düzce’nin gelişen yüzünü gösterme fırsatı verdiniz! Ülkemizin en modern katı atık tesisi 18 ayda faaliyete geçti, günde 6 MW elektrik üretiyor. 15 bin m2 barınakta 13 bin 229 hayvan tedavi edildi. Sosyal etkinlik yok demişsiniz Sayın Kılıçdaroğlu. Arkadaşlarınız, bilim insanı Prof. Dr. Erol Güngör'ün adını taşıyan Kültür merkezini de görmediler demek. Merkez, pandemi şartlarında 150 tiyatro gösterimi, 100 çocuk oyunu ve konsere ev sahipliği yaptı” ifadelerini kullandı.

 


Editör: Ç. Diger

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 26.05.2022

E-Gazete Arşivi

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız