Madımakı unutmadık, unutturmayacağız

Duru, "Madımak katliamının acısı o günden bu güne toplumun vicdanındaki önemli yaralardan biri olarak yaşamaktadır" dedi.

Madımakı unutmadık, unutturmayacağız
2.07.2019 - 16:25

CUMHURİYET Halk Partisi Düzce İl Başkanı İlhan Duru, Sivas’ta 2 Temmuz 1993 tarihinde Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından organize edilmiş olan “Pir Sultan Abdal Şenlikleri” sırasında Madımak Oteli’nin yakılması, 33 yazar, ozan, düşünür ile 2 otel çalışanının yanarak ya da dumandan boğularak hayatlarını kaybetmesi ile sonuçlanan olay nedeniyle bir anma mesajı yayınladı. Olaylarda dışarıda toplanan göstericilerden iki kişinin de hayatını kaybettiğini hatırlatan Duru, “Tarihimizin en acı, en trajik, en yürek yakan olaylarından biridir Sivas katliamı. Üstelik göz göre göre, üstelik bile isteye, Temmuz'un harı yetmezmiş gibi, ateşe verildi canlar. Kalbimizde kalan derin sızısıyla kaybettiklerimize, kurtaramadıklarımıza utancımızla 26 yılı geride bıraktı Sivas. 2 Temmuz 1993, hafızalarımıza bir katliam tarihi olarak kazındı kaldı. Madımak katliamının acısı o günden bu güne toplumun vicdanındaki önemli yaralardan biri olarak yaşamaktadır.

Kendinden olmayanı dışlayan, ötekileştiren, yok sayan zihniyetin nasıl insanlıktan çıkabildiğini, hepimize ne kadar zarar verdiğini bizlere acı bir şekilde yaşatan bu olayda yaşamını yitiren aydınlarımızı ve vatandaşlarımızı saygı ve rahmetle anıyor, ülkemizden hoşgörü ve barış dolu günlerin eksik olmamasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız