İYİ Parti’den Belediyeye tepki!

İYİ Parti Düzce İl Başkanlığı, Düzce Belediyesi’nin 29 işçinin işine son vermesi üzerine bir açıklama yaptı.

İYİ Parti’den Belediyeye tepki!
10.02.2020 - 15:24

İl Başkanı Yunus Özay Er ve İYİ Parti Belediye Meclisi Grup Başkanı Ender Çakar’ın da hazır bulunduğu basın toplantısında konuşan İYİ Parti Yönetim Kurulu Üyesi ve Eski Belediye İş Sendikası Başkanı Erdoğan Kefeli, “İş kanunumuza göre 30 ve yukarı işçi atsaydılar, bu toplu işten çıkarmaya girecekti. Düzce Belediyesi 29 işçi çıkartarak yaptırımlardan kurtulmayı amaçlamıştır” dedi.

 

“ÇALIŞANLARIN SORUNLARI VAR”

Kefeli’nin açıklaması şöyle: “Düzce Belediyesi, 12 Kasım deprem dönemi dahil, hiç bu kadar maddi, manevi ve idari sorunlar yaşamamıştı. Bugün sizlere Düzce Belediyesi’nin 500 milyona dayanan borcundan, bütün mülkleri hacizliyken yaptığı israflardan, yap-sök modeli ile nostalji treni, rabia işareti ve saat kulelerine yapılan harcamalardan, can yakmaya başlayan EDS’lerden, suya, ulaşıma, mezarlık ücretlerine bile yapılan yağmur gibi zamlardan, satılmaya çalışılan otobüslerden, kiralanan araçlardan, 10 ay gibi uzun bir sürede sorunu çözülemeyen fisko kavşağından da bahsetmeyeceğim. Bugün sizlerle, karda, kışta, ayazda, yağmurda, çamurda, lağımda, çöpte, ulaşımda, suda, parklarda, mezarlıkta, yangında çalışan, huzursuz, mutsuz ve canından bezmiş, Düzce Belediyesi çalışanlarının sorunlarını paylaşacağım.

 

“YAZILI SAVUNMA İSTENDİ”

Belediye seçimlerinin üzerinden on ay geçmesine rağmen hala daha çalışanlarla bir tanışma ve motivasyon toplantısı yapılıp aidiyet duygusu verilmedi. Gece sabahlara kadar çalışan işçinin mesaisi ödenmedi. İşçinin maaş ve ikramiyesi gününde ödenmedi, ama performans değerlendirmesi adı altında ifadeler alındı. Hem de ne ifadeler. 30 puan üzerinden yapılan performans değerlendirmesinde, tam puan alamayan tüm işçiden iş kanunun işverenin haklı nedenle derhal fesih hakkı başlıklı 25. maddesinin 2 nolu, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri fıkrasına göre yazılı savunma istendi.

 

“HIRSIZLIKLA SUÇLANDILAR”

İş kanunu 25/II’ye göre Düzce Belediye işçisinin tamamı neyle suçlandı biliyor musunuz? Hırsızlıkla, iş arkadaşlarına tacizde bulunmayla, işverenlerinin şeref ve haysiyetine dokunacak sözler söylemeyle, işverenin meslek sırlarını ortaya atmayla, benzeri birçok ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan hallerin tamamı üzerinden suçlandılar. İşçi arkadaşlarımız da, verdikleri ortak ifadelerinde, kısaca neyle suçlandıklarının açıkça belirtilmesi gerektiğini ifade ettiler. Konunun basına da yansıması üzerine, işçilere yapılan sözlü açıklamalarda bunun bir formalite olduğu ifade edildi.

 

“NE ZAMANDIR MESLEK SIRRI?”

Konunun basına yansıması belediye yetkililerini rahatsız etmiş olacak ki, işverenin meslek sırlarının ortaya atılmasının suç olduğuna dair tüm çalışanlara yazılı tebliğ yapıldı. Yani kısaca biz size her türlü baskıyı, tehdidi yaparız, ama siz bunları dışarıda konuşursanız sizi tazminatsız olarak işten atarız denildi. Belediye yetkililerine sormak istiyoruz, işverenin işçiye yaptığı baskının, tehdidin, dışarıda konuşulması ne zamandan beri işverenin meslek sırrı oldu. Düzce’nin ve Belediyenin hiç bir sorununa merhem olamayanların tek yaptıkları iş işçiyle memurla uğraşmak oldu. Memurlar, sürgünle tehdit edilerek emekliliğe zorlanırken, 29 işçi içinde işten atıldıklarına dair ihbar süreleri taraflarına bildirildi.

 

“PRENSİPLERE UYMASI GEREKECEKTİ”

Peki neden 29 işçi? İş kanunumuza göre 30 ve yukarı işçi atsaydılar, bu toplu işten çıkarmaya girecekti. Bu durumda, çalışma İş Kur İl Müdürlüğüne 30 gün önceden bildirim yapılması ve yapılacak bildirimde işçi çıkarmanın sebepleri, bundan etkilenecek işçi sayısı ve grupları ile işe son verme işlemlerinin hangi zaman diliminde gerçekleşeceğine ilişkin bilgilerin bulunması zorunlu olacak, ayrıca feshin son çare olduğunu ispat etmesi ve son giren ilk çıkar prensibine de uyması gerekecekti. Çok daha önemlisi, 6 ay içinde işçi alımı gerçekleştirecekse, öncelikli olarak bu çıkardığı işçileri işe çağırma zorunluluğu doğacaktı. Düzce Belediyesi 29 işçi çıkartarak tüm bu yaptırımlardan kurtulmayı amaçlamıştır. Her ay 29 işçi çıkartarak Toplu işten çıkartma yaptırımlarından kaçınabilirler.

 

“İŞE AİDE DAVASI AÇILABİLİR”

Düzce Belediyesi’nin bu işten çıkartmalarla ilgili uygulamasında, daha da kötü bir niyetini sizlerle paylaşmak istiyorum. İşçilere yapılan tebligatlarda ihbar süreleri ve ihbar süresi sonunda iş akitlerinin fesih edileceği işçilere bildirilmiş. Tam bu noktada işçi kardeşlerimizi uyarmak, uyandırmak ve kötü niyeti ortaya koymak istiyorum. İş kanunumuza göre iş akdinin feshine dair tebligatı alan işçi 30 gün içerisinde işe iade davası açabilir. Bu 30 günlük süre hak düşürücü bir süredir. Yani 30 gün içerisinde dava açmayan işçi bir daha işe iade davası açma hakkı olamaz.

 

“YOL GÖSTERMEYE HAZIRIZ”

İş akdinin feshi tebligatları yapıldığı gün süre başladı. Ancak 30 günlük süre dolduğunda işçilerin ihbar süreleri dolmamış ve hala daha belediyede çalışıyor konumda olacakları için çalışırken dava açmaya cesaret edemeyecek, ya da belki atmazlar diye içlerinde umut besleyeceklerdir. İhbar süreleri dolup işten çıktıklarında da, hak düşürücü süre dolmuş olacağından dava açma hakları da olmayacaktır. Bu nedenle iş akdi fesih bildirimini alan işçilerin, ihbar süreleri dolup belediyeden çıkmadan işe iade davalarını mutlaka açmaları gerekmektedir. Bu konuda güvendikleri avukatlarla görüşmelerini ve bir an önce dava süreçlerini başlatmalarını öneririz. Bizler İYİ Parti Düzce Teşkilatı olarak, yol göstermeye bilgilendirmeye ve hukuki destek vermeye hazırız. Kapımız işçi kardeşlerimize her zaman açıktır. Düzce Belediyesini yönetenlere son sözümüz; maddi, manevi ve idari olarak başarılı olmak istiyorsanız, israfı önleyecek ve çalışanlarınızı mutlu edeceksiniz.”

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Hatice
    Hatice
    11.02.2020 08:51

    Hırsızlıkla, iş arkadaşlarına tacizde bulunmayla, işverenlerinin şeref ve haysiyetine dokunacak sözler söylemeyle, işverenin meslek sırlarını ortaya atmayla, benzeri birçok ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan hallerin tamamı üzerinden suçlandılar.Sizin İstanbul belediyesindeki bayanını çalışan kadınlara yaptığı ahlaksızdan ne farkı var. Gücü yeten yetene sonunuz olur inşallah

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız