İyi Parti’den meclise soru önergeleri

 İyi Parti’den meclise soru önergeleri
2.02.2021 - 15:53

Düzce Belediyesi’nin 1 Şubat tarihli toplantısında İyi Parti Meclis Üyeleri soru ve meclis gündemine alınması için hava kirliliği odaklı önergeler verdi. Hava kirliliği ile ilgili önerge ise AK Partili meclis üyelerinin oylarıyla reddedildi.

Düzce Belediyesi Şubat ayı oturumunda İYİ Parti Meclis grubu 4 adet soru önergesi vererek güncel konulara cevap ararken, hava kirliliği ile alakalı çözüm önerilerinin de meclis gündemine alınmasını istedi. Hava kirliliği ile ilgili verdiği önergenin AK Partili meclis üyeleri tarafından gündeme alınmadan reddedilmesi tepki ile karşılandı.

İY Parti Meclis grubu tarafından gündeme alınması isteği ile verilen soru önergeleri şöyle;

1) Aziziye pazar yerinde yeni yapılması düşünülen “Pazaryeri” ile alakalı pazarcı esnafı ile istişare edilip edilmediği; kiracı olan ilgili esnafın temizlik, güvenlik ve zabıta hizmetleri ile alakalı iyileştirme taleplerinin dikkate alınması.

2) Pandemi sebebi ile zor günler geçiren Düzce esnafına, Düzce Belediyesi’nin destek olmasının zaruri olduğu gerçeğinden hareketle, iş yerleri kapalı olan esnafımızdan, kullanamadıkları su için alınan evsel atık ve çevre temizlik bedellerinin faturalara yansıtılmasının hakkaniyetli bir yaklaşım olmadığı, Düzce Belediyesinin bu bedelleri faturalara yansıtmayarak esnafa destek olması gerektiği.

3) Düzce’de Düzce Belediyesi yetkililerince dağıttığını açıkladığı “maske” sayılarının teyidi açısından Düzce’de, mücavir alanda dahil, hane sayısının kaç olduğu.

4) Düzce Kasrı binası ile alakalı olarak, yapılan yıkım ile alakalı Orman İşletmeden izin alınıp alınmadığı, yapılmakta olan yeni binanın masraflarının Orman İşletme tarafından mı yoksa Düzce Belediyesi tarafından mı karşılandığı; eğer Düzce Belediyesi tarafından karşılanmakta ise mülkiyeti Orman İşletmesinde olan bu mülk ile alakalı harcanan ve harcanacak olan bedellerin kira bedelinden düşülüp düşülmeyeceği, konu ile alakalı Orman İşletmesi ile yapılan bir anlaşma olup olmadığı.

Yapılan açıklamada, “Ayrıca İyi Parti Belediye Meclis Üyelerince Düzce’nin kanayan yarası haline gelen hava kirliliği konusu ile alakalı meclis gündemine alınması istemiyle sunulan ve içerisinde hava kirliliğini azaltacağı öngörülen çözüm önerilerinin de olduğu çalışmaları AK Parti Meclis üyelerinin menfi oyları ile gündeme alınması reddedilmiştir” ifadelerine de yer verildi.

İYİ Parti’nin hava kirliliği ile ilgili verdiği ve gündeme alınması reddedilen önergesi ise şu şekildeydi: “Son analiz rapor sonuçlarına göre Düzce merkezde şehir içi trafiğinin hava kalitesinin düşmesinde yüzde 27 etkili olduğu saptanmıştır. Kent merkezlerinde yeni yol yaparak trafik sorununu çözülmüyor; aksine kent merkezine yol, otopark yapmak, yeni kavşaklar açmak insanları arabalara yönlendiriyor. İhtiyacımız olan şey bunun tersine araba kullanım alanlarını azaltacak önlemler gerekiyor. Bu amaçla Düzce’deki trafik sorununa ve hava kirliliğine çözüm olarak aşağıda belirttiğimiz çalışmaların yapılmasının isabetli olacağı kanaatindeyiz.

-Bolu caddesi ve İstanbul Caddesinin trafik işleyişi tekrar düzenlenmeli.

-Merkeze giden yollarda otobüs ve bisiklet öncelikli şeritler yaratılmalı,

-Toplu taşıma sistemi bisikletli ulaşıma uygun hale getirilmeli,

-İşlevsel bir bisiklet paylaşım sistemi kurulmalı yani, güzergâh üzerinde trafik işaretleri, hava, şarj üniteleri kurulmuş olmalı, park yerleri yağmura korumalı olmalı, trafik lambalarının olduğu yerde bisiklet sürücüsünün sağ ayağı ile destek alabileceği platformlar kurulmuş olmalı,

-Güvenli bisiklet park yerleri açılmalıdır.”

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız