Yapılan veya yapılmayan işler şeffaf bir şekilde paylaşılmalıdır

İyi Parti İl Başkanı Yunus Özay Er, 2 yıl önce yaşanan sel felaketi ile bu ay yaşanan felaketi arasında vekillerin ve kurumların Düzce için ne gibi çalışmalar yaptığını, yapılan çalışmaların yeterli olup olmadığını sorgulayarak, ilgililerin kamuoyunu bu konularda aydınlatmasını istedi.

Yapılan veya yapılmayan işler şeffaf bir şekilde paylaşılmalıdır
13.07.2021 - 13:13

İyi Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, iki yıl arayla yaşanan sel felaketinde, ilgili kurumların ve Düzce Milletvekillerinin selle ilgili nasıl bir çalışma yaptığını sorarak, “Doğanın dengelerinin bozulması sonucunda sıklıkla tekrarlanmaya başlayan afetler, Düzce’de geçmişe nazaran çok daha sık bir şekilde görülmeye başlanmıştır. 2019 senesinde yaşanan ve 7 hemşerimizin hayatını kaybettiği ve büyük maddi hasar ile karşı karşıya kaldığımız felaketin yaraları tam sarılmadan 2021’de bir sel felaketi daha yasamış olmamız, her ne kadar doğal afetlerin varlığı yadsınmaz bir gerçek olsa da, alınan tedbirlerin de bizler tarafından sorgulanması ve Düzceli hemşerilerimizin de bu konuda bilgilendirilmesi gerektiği gerçeğini gözler önüne sermektedir.  Devletin idaresini sürdürmekte olan AK Partili Milletvekillerimiz başta olmak üzere, tüm Düzce milletvekilleri, Düzce Valiliği, selden etkilenen ilce belediyeleri ve il özel İdaresi ve şu noktalarda halka açık, anlaşılır ve ivedi bilgi vermelidir” dedi.

 Yaşanan sel felaketi ile ilgili nasıl bir planlama yapıldığını soran Er, “2019 yılında yaşanan sel felaketinden 2021 yılında yaşanan sel felaketine kadar ilimize aktarılan maddi yardım tutarı ne kadardır, bu tutar hangi ilçelere ne oranda dağıtılmıştır.2021 felaketi için planlanan nedir?

2019’da yaşanan sel felaketi akabinde yıkılan köprüler ve menfezler başta olmak üzere, dere yataklarının ıslahı ve insanların zarar gören ev ve işyerlerinin bakım onarım veya yeniden yapımı ile alakalı ne gibi adımlar atılmıştır? Örneğin 2019’da yıkılmasına rağmen hala yapılmayan köprü veya kamuya ait her hangi bir eser bulunmakta mıdır? Bölgede 2019 felaketinden bugüne internet sıkıntısı yaşayan köy veya belde var mıdır? İçme sularının durumu nedir? Dere yataklarına istinat duvarları yapılması planlanmakta mıdır? Dere yatağına çökertme havuzları yapmanın olası sel felaketini önlemede nasıl bir fonksiyonu olacaktır? Kamunun bu tip bir planlaması var mıdır? Bölgede sürekli hale gelen elektrik kesintilerinin önlenmesi için 2021’de ne gibi adımlar atılması düşünülmektedir?

2019’da yaşadıklarımızın etkisi ile konuya bakarak, 2021 sel felaketinin ardından yapılması düşünülen işler ve bölgenin aynı kaderi tekrar ve tekrar yaşamaması adına atılması planlanan adımları Düzce kamuoyu ne zaman öğrenecektir” dedi.

Düzcelilerin net bir şekilde bilgilenme haklarının olduğunu belirten Er, “Umudumuz yapılan veya yapılmayan işlerin kamu ile şeffaf bir şekilde paylaşılması; insanların 2021 sonrasını daha net görebilmesi ve kendi tedbirlerini alabilmeleri için adımlar atabilmesidir. Düzceliler olarak açık ve net bir şekilde bilgilendirilmek en doğal hakkımızdır.  Bu vesile ile yaşanan son sel felaketinden etkilenen Düzcemizin tüm ilce, belde ve köylerine tekrardan geçmiş olsun diyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 20.05.2022

E-Gazete Arşivi

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız