Neden üretici fındığını erken satmak zorunda

İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir’in, fındık üreticisine dalından satış yapmayın önerisini eleştirerek, “Sormanız gereken soru neden üreticinin fındığını erken satmak zorunda kaldığı olmalıdır” dedi.

 Neden üretici fındığını erken satmak zorunda
10.08.2022 - 16:06
Haber Merkezi

Er, “AK Parti Düzce Milletvekili Sayın Ayşe Keşir , fındığın fiyatının belirlenmesi öncesi yorum yapmamasına karşın fındık fiyatı belirlendikten sonra üreticilere geç te olsa tavsiyelerde bulunmuştur. Sayın Keşir özetle üreticilere dalından satış yapmamalarını aksine hasattan sonra satış yapmalarını önermiş, randıman arttıkça üreticinin daha fazla memnun olacağını dile getirmiştir. Fındık üreticileri başta olmak üzere tüm Düzce kamuoyunun acı bir şekilde gülümsemesine sebep olan bu açıklama ile alakalı sayın vekili bir nebzede olsun gerçeklerle buluşturmak için bir kaç hususu dile getirmek isteriz” dedi.

Keşir’e, kaç üreticinin dalından fındığını satmak zorunda olduğu konusunda bilgi sahibi olup olmadığını sorun diyen  Er, “Sayın Vekilim Düzce’de kaç üretici fındığı dalında veya hasat öncesinde satmaktadır bilginiz var mı ? Yıllarını fındık üreticiliği ile geçirmiş olan üretici elbette fındığı hasat sonrası satarsa daha iyi bir fiyattan satacağının bilincindedir. Lakin sizin sormanız gereken soru üreticinin tüm bu bilincine rağmen neden ürününü bir an önce elinden çıkartmak zorunda kaldığıdır? Hangi ekonomik koşullar üreticiye fındığını malini değerini bulmadan satmak zorunda bıraktırmıştır? Okulların açıldığı  bu günlerde üretici sizce bekleyebilecek midir ?  Devr-i iktidarınızda yaşanan ekonomik problemler gerçek iken üreticiye beklemesini telkin etmek sizce ne kadar gerçekçidir ? İnsanlar geçim sıkıntısı çekiyor farkında mısınız?” Şeklinde konuştu.

Randıman arttırmak için kullanılan gübre fiyatlarındaki artışı da Keşir’ e soran Er söylerine , “Randımandan söz etmişsiniz sayın vekil. Üretici randımanın nasıl arttırılacağını inanın sizden çok daha iyi bilmektedir. Lakin sanırım siz randımanı arttıran en önemli unsur olan gübre ve ilaç maliyetlerindeki artıştan pek haberdar değilsiniz. Gübre ve ilaç fiyatları %400 artmıştır Sayın Vekil farkında mısınız ?  Birçok üretici artan gübre ve ilaç maliyetleri sebebi ile geçtiğimiz senelere nazaran çok daha az gübre ve ilaç kullanmakta hatta bazı üreticiler tarlalarına hiç gübre ve ilaç kullanamamaktadır. Bu hususlar bu kadar açık iken sizin çözümünüzü üretici de merak etmektedir. Gübre ve ilaç fiyatlarını düşürecek misiniz ? Üreticiye gübre ve ilaç kullanımında nasıl destekler vermeyi düşünüyorsunuz ? Üreticiye lütfen bu konular ile ilgili açıklamada da bulunun yoksa üreticinin aklı da bilgisi de ne yapması gerektiğini bilecek düzeydedir emin olun” diye devam etti.

Tavsiyeden ziyade üreticinin sorunlarına çözüm üretmek gerektiğini belirten Er, “sayın vekilimizin bizce yapması gereken malumu ilan etmek değil, üreticinin sorunlarına çözüm üretmek olmalıdır. Lakin gerek fındık fiyatının açıklanması öncesi sessizliğiniz, gerekse de fiyat açıklandıktan sonra halkın gerçeklerinden son derece uzak bir şekilde yaptığınız açıklamalar, ürüne ve üreticiye ne kadar uzak olduğunuzu ne yazık ki gözler önüne sermektedir. Halk yıllardır sizden çözüm beklemektedir, söylem değil. Durum bu iken söylenecek tek söz Allah dar gelirliye ve fındık üreticisine kolaylıklar versin demek olacaktır.” Diyerek sözlerini sonlandırdı.

BİZİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN TAKİP EDİN

İnstagram: @duzcepostasi
Twitter: @duzcepostasi1
Facebook: Düzce Postası
Youtube: Düzce Postası

 


Editör: C. Sandıkçı