Er, yeni öğretim yılı ile ilgili açıklamalarda bulundu

İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, 2022-2023 Eğitim döneminin Düzce’de sorunlarla başladığını dile getirdi. Er, “Düzce’de yıllardır olduğu gibi bu yılda planlama ve uygulamada yaşananlar, sorunlarla dolu bir eğitim öğretim yılı ile Düzceli aileleri baş başa bırakmaktadır.” dedi.

Er, yeni öğretim yılı ile ilgili açıklamalarda bulundu
12.09.2022 - 17:16
Haber Merkezi

YENİ eğitim-öğretim yılında ilk zilin çalmasının ardından İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, yeni dönemin başarılarla dolu geçmesini temenni ederek, Düzce’de ki sorunları öne sürdüğü açıklamalar yaptı.

Er açıklamasında ülkemizde zorlaşan ekonomik şartlar her alanda olduğu gibi eğitim alanında da aileleri zorladığını dile getirerek, “Bu gün okula giden bir çocuğun kırtasiye, giyim ve malzeme giderleri 5000 TL’ yi bulmakta nerede ise bir asgari ücret etmektedir. Bu masraflara servis ücretlerinde ekonomik koşullar nedeni ile yaşanan artış da eklendiğinde dar gelirli bir ailenin çocuğu için ne kadar zor bir süreç yasadığı apaçık ortadadır.” dedi.

 

“ÇOCUKLARIMIZ ELVERİŞSİZ EĞİTİM KOŞULLARINA MAHKÛM EDİLMİŞTİR”

Düzce yıllardır olduğu gibi bu yılda planlama ve uygulamada yaşananlar, sorunlarla dolu bir eğitim öğretim yılı ile Düzceli aileleri baş başa bıraktığını söyleyen Er, “Öğretmen tayinleri, idarecilerin görevden alınıp atanma kriterlerinin ölçülebilir olmaktan uzak olması ve ulusal basına da yansıyan ve anmaktan imtina ettiğimiz nahoş hadiseler gerek eğitim sistemimiz açısından son derece sıkıntılı bir dönem yaşadığımızın en mühim delillerindendir. Depremin üzerinden geçen 23 yıla rağmen hala konteynerde eğitim gören çocuklarımızın olduğu ilimiz, deprem sonrası deprem bölgesinde olup okulların depreme karşı güçlendirilmesini hala tamamlayamamış yegâne illerden biridir. Şehri yöneten siyasi irade konu lüks ve şatafat olduğunda kente görsellik katma adına kolaylıkla tedarik ettiği bütçeyi, eğitim konusunda ve çocuklarımızın can güvenliği mevzu bahis olduğunda neden bulamadığı da ayrıca irdelenmesi gereken bir konudur. Evlatlarımızın geleceğinden daha önemli olan nedir ki her şeye bulunan para, konu eğitim olduğunda bunca yıldır bulunamamış, çocuklarımız elverişsiz eğitim koşullarına mahkûm edilmiştir.” İfadelerini kullandı.

 

“EĞİTİMİ YÖNETEN AKIL MEVZU KENDİ ÇOCUĞU OLSA İDİ BU TARZ BİR EĞİTİM ŞARTLARINI REVA GÖREBİLECEK MİYDİ?”

Yeni eğitim öğretim yılı öncesi güçlendirme çalışmalarına geç başlandığını vurgulayan Er, “26 ilk ve orta dereceli okulun güçlendirme çalışmalarının, resmi kaynaklara göre; çoğunun tamamlanamamış olması velileri ve çocukları belirsiz bir durum ile karşı karşıya bırakmıştır. Çocukların o okuldan bu okula taşınacak olması hangi vicdana sığacaktır. Eğitimi yöneten akıl mevzu kendi çocuğu olsa idi bu tarz bir eğitim şartlarını reva görebilecek miydi? Yıllardır yapılmayan güçlendirme çalışmalarının yapılmaya başlandığı tarihten bu güne nasıl bitirilemediği hangi planlama aklının biz Düzcelileri bu durum ile karşı karşıya bıraktığı da sorgulanmalı ve akabinde gereği yapılmalıdır. ‘Titizlikle takip ediliyor’ tarzı hamasi söylemlere biz Düzcelilerin karnı toktur. Başarı nasıl ödüllendirilmeli ise başarısızlık da aynı çerçevede karşılığını bulmalı, plansızlık ve verimsizlik Düzce’nin eğitimde kaderi olmamalıdır. Biz şehrimizi talebelerimizin yaşadığı anlamsız problemlerle değil, yakaladıkları ulusal ve uluslararası başarılarla anmak istiyor ve 20 seneyi aşkın süredir de bunu bekliyoruz.” İfadelerini kullandı.

“DÜZCELİ VELİLER İÇİN, EĞİTİM YILI ZOR VE ÇİLELİ BİR ŞEKİLDE BAŞLAMIŞTIR.”

Yollarda ve kavşaklarda bitmeyen bakım onarım ile şehir trafiğinin çile haline geldiğini söyleyen Er, “Biz Düzceli veliler için, eğitim yılı zor ve çileli bir şekilde başlamıştır. Tek umudumuz öğretmenlerimiz ve ülkenin çağdaş geleceğine büyük bir gururla hazırladığımız öğrencilerimizin başarılı olacağına duyduğumuz inançtır.” İfadelerini kullandı.

“KAZIM AKTAŞ OKUL BİNASININ DÜŞÜNSEL ALT YAPISI BİZLERİ MUTLU EDEN ADETA YEGANE KONUDUR.”

Belediye Başkanının yapımında ciddi inisiyatif aldığı Kazım Aktaş okul binasının düşünsel alt yapısının kendilerini mutlu eden konu olduğunu söyleyen Er, “Fakat alışıla geldiği üzere muhtemel hesap ve planlama hataları sebebi ile Sayın Başkan tarafından bu eğitim öğretim yılına yetişeceği aylar öncesinden ifade edilen okulun inşaatı da bitmemiş, vaatler yine gerçekleşmemiştir. Yaptığımız incelemelerde yapım için bir kaç aya daha ihtiyaç duyulduğu görülmektedir. Yine bir yerde bir planlama hatası yaptınız sanırım, algı ve görsel sunumlar ile pratikte ortaya çıkan sonuç yine bir birini tutmadı Sayın Başkan.” Söylemlerinde bulundu.

“ZOR BİR YIL VE SORUNLARLA DOLU BİR EĞİTİM DÖNEMİ BAŞLIYOR.”

Zor bir yıl ve sorunlarla dolu bir eğitim dönemi başladığını söyleyen Er, “İnsanı ayakta tutan umududur diyerek tüm bu bahse konu yetersizlikler ve plansızlıklara rağmen geleceğimiz adına umudumuzu diri tutmakta ısrar ediyor ailelerimize ve çocuklarımıza Mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir eğitim öğretim yılı diliyoruz.” İfadelerini kullandı.

BİZİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN TAKİP EDİN

İnstagram: @duzcepostasi
Twitter: @duzcepostasi1
Facebook: Düzce Postası
Youtube: Düzce Postası


Editör: C. Sandıkçı