Komşularımızda iki, bizde hiç kurutma tesisi yok

İyi Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, fındık üreticisinden sonra mısır üreticisinin de büyük mağduriyet yaşadığını belirterek, “Cumhurbaşkanımızın açıkladığı 5,7 TL kg fiyatına ve yıl içerisinde fiyatın 6 TL’yi görmesine rağmen mısır fiyatı şehrimizde 3,5-4 TL bandını aşamamış, üreticilerimiz mağdur olmuştur” dedi.

Komşularımızda iki, bizde hiç kurutma tesisi yok
10.10.2022 - 18:08
Haber Merkezi

DÜZCELİ mısır üreticilerinin yanlış tarım politikalarına kurban gittiği belirten İyi Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, “Düzce çiftçisinin tarımsal mahsul bazında en önemli iki ürününden birisi olan mısır, izlenen yanlış tarım politikaları ve manüplatif piyasa koşulları sebebi ile büyük bir mağduriyet ile karşı karşıya kalmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı 5,7 kg fiyatına ve yıl içerisinde fiyatın 6 TL yi görmesine rağmen Mısır Fiyatı şehrimizde 3,5-4 TL bandını aşamamıştır. Dünya piyasalarında kilogram fiyatı 12 TL’yi gören Mısır’ın tohum, gübre; mazot ve işçilik maliyeti gibi maliyetlerdeki fahiş artışa rağmen neden 3,75 TL fiyat bandında alım fiyatına sahip olması izaha muhtaçtır” dedi.

KOMŞULARIMIZDA İKİ, BİZDE HİÇ KURUTMA TESİSİ YOK

Düzce’de kurutma tesisi bulunmamasının üreticinin mağduriyetini arttırdığını belirten Er, “Komşu illerimizde birden fazla kurutma tesisi varken, ilimizde olmaması üreticiyi yeterince mağdur ederken, son dönemde yaşanan sel felaketinde de dönüm başına ödenen 400 TL üreticinin dönüm başına zararının 2500 TL olduğu düşünüldüğünde de oldukça yetersiz görülmektedir. Tüm bu açıklamalar doğrultusunda ilimiz için en az Fındık kadar önemli olan Mısır üreticisinin mağduriyeti açık bir şekilde görülmektedir. Gerek pandemi döneminde gerekse de sonradan yaşanan bölgesel savaşlar göstermiştir ki tarımsal üretim, özellikle de gıda, ülkeler açısından hayati önemi haizdir” dedi.

MİLLETVEKİLLERİ İNİSİYATİF ALMALI

Milletvekillerinin inisiyatif alması gerektiğini önemle vurgulayan Er, “Şehrimizde de Mısır üretiminin sürdürülebilir hale gelmesi için bahsi gecen güncel mağduriyetlerin giderilmesini ve bu bağlamda da Milletvekillerimizin inisiyatif almasının önemini tekrar vurguluyoruz” dedi.

BİZİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN TAKİP EDİN

İnstagram: @duzcepostasi
Twitter: @duzcepostasi1
Facebook: Düzce Postası
Youtube: Düzce Postası


Editör: C. Sandıkçı