Azade Ay kimdir?

Düzce Barosu’nun önceki dönem başkanı Av. Azade Ay, Cumhuriyet Halk Partisi’nden milletvekili aday adaylığını açıkladı.

Azade Ay kimdir?
31.12.2022 - 15:11
Haber Merkezi

Yaptığı basın açıklaması ile aday adaylığını duyuran Ay, “Artık, ülkenin kaderini değiştirme günüdür”  dedi. Türkiye’nin kökten bir değişime ihtiyacı olduğunu ifade eden Ay, “Ben de, Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir neferi olarak bu amaçla yola çıktım ve 2023 seçimlerinde bu değişimin öncüsü olarak Milletvekili aday adaylığımı açıklıyorum. Ötekileştirme, dışlanma, farklı fikirlere, farklı yaşam tarzlarına ve inançlara tahammülsüzlüğü bu topraklardan ortak irade ve ortak vicdanla kalıcı olarak söküp atmak için adayım. Demokrasinin, insan hak ve hürriyetlerinin, fikir ve ifade özgürlüğünün, din ve vicdan özgürlüğünün, basın özgürlüğünün, doğa haklarının, hayvan haklarının, işçi haklarının, kadın ve çocuk haklarının vb. hak alanlarının evrensel, kabul görmüş içtihatları ışığında tüm yurttaşlarımız için ortak bir gelecek kurmak için adayım. Tek bir çocuğun dahi yatağa aç girmeyeceği Türkiye, tek bir ferdinin dahi yatağa aç girmediği bir Türkiye’yi inşa etmek için adayım. Çocuklarımızın, gençlerimizin, vatandaşlarımızın gelecek kaygısı taşımadığı; vatandaşlarının bağımsız ve tarafsız yargı önünde eşit, tüm özgürlük alanları bireysel ve toplumsal düzeyde güvence altına alınmış bir Türkiye’ye kavuşmak için adayım. Hep birlikte; Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında, elbette çocuklarımızdan başlayarak, tüm vatandaşlarımızı kapsayacak şekilde, milletimize yaraşır bir demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olacağız. Bu ülkede hiç kimse korkuyla uyanmayacak. Bireyler, yönetenler gelip gidecek ama ülke bir daha asla savrulmayacak. Bu benim, güzel ülkeme bırakacağım en büyük ve en güzel mirasım olacak” dedi.

AZADE AY KİMDİR?

08.08.1970 tarihinde Düzce/Akçakoca’da doğdu. İlk -orta-lise tahsilini Akçakoca’da tamamladıktan sonra, 1987 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazandı ve 1991 yılında üniversite eğitimini tamamladı. 1992 yılından bu yana Düzce İli Akçakoca İlçesinde kendine ait ofisinde mesleki faaliyetlerine devam etmektedir.

2000 yılında Düzce Barosunun kurulması ile beraber, önce Denetleme Kurulu üyeliği sonrasında ise birkaç dönem Düzce Barosu Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. 2014-2016 yılları arasında Düzce Barosu’nun ilk kadın TBB Üst Kurul Delegesi olarak görevini ifa etti. Düzce Barosunun ilk kadın Başkanı olarak, 20.10.2016 ila 07.07.2021 tarihleri arasında iki dönem boyunca Düzce Baro Başkanlığı görevini yürüttü.

Avukatlık görevinin yanında, İstanbul Tahkim Merkezi ( İSTAC) Denetleme Kurulu Üyeliği, TBB Tahkim Merkezi Hakemlik görevi, Taksim Toplantıları Genel Sekreterliği, Türkiye Avukatları Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği, Düzce Kadın Futbol Kulübü Başkanlığı görevini yürütmektedir.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız