“Bu denli hazırlık yapan başka bir parti yok”

DEVA Partisi Düzce İl Başkanı Murat Caymaz ve İl Teşkilatı, 2022 yılının son gününde basın mensupları ile bir araya geldi.

“Bu denli hazırlık yapan başka bir parti yok”
31.12.2022 - 15:20
Haber Merkezi

DEVA Partisi Düzce Teşkilatları olarak geride bıraktıkları yıl içerisinde siyasi çalışmalarına ara vermeden hızlıca devam ettiklerini ifade eden Caymaz, “Partimizin kuruluş aşamasından itibaren gerçekten önemli mesafeler kat ettik. Mümkün mertebe toplumumuzun her kesimiyle temaslar kurarak karşılıklı fikir alışverişinde bulunmaya gayret gösterdik. Siyaset yapmanın zor olduğu, farklı siyasi düşüncelerin kabul görmediği ve bazı kesimler tarafından neredeyse düşman ilan edilmeye çalışıldığı bir ortamda biz DEVA Partisi teşkilatları olarak cesur, adaletin tecellisine inanmış, kararlı ve bu yolda azimle çalışan üyelerimizle birlikte yılmadan yolumuza devam ettik. Bu konudaki en büyük desteği Genel Başkanımız Sayın Ali Babacan’dan alıyoruz. Onun mütevazi ve kendinden emin kişiliği, bilgi birikimi, konulara olan vizyoner ve gerçekçi bakış açısı, popilist siyasetten uzak yaklaşımlarla ülkemizin geleceğine dönük çalışmaları kararlılıkla sürdürmesi bizleri umutlandırıyor” dedi.

“BU DENLİ HAZIRLIK YAPAN BAŞKA BİR PARTİ YOK”

DEVA Partisi olarak iddialı bir parti olduklarını ve Genel Merkezin siyasi mutfağında çok ciddi çalışmalar yürütüldüğünü vurgulayan Caymaz, “Bugüne kadar toplam 19 eylem planımızı hazırladık ve kamuoyu ile paylaştık. Önümüzdeki günlerde üç konu hakkında daha eylem planımızı açıklayacağız ve toplamda 22 eylem planımızla birlikte hem önümüzdeki seçimlere hem de ülkemizi ilkeler, değerler ve insan onuruna yakışan bir siyasi anlayışla yönetmeye hazır olacağız. Bu denli hazırlık yapan, seçimlerden sonra hangi politikalarla ülkemizi yöneteceğini açıkça deklare eden başka bir siyasi parti yok. Bu konuda iddialıyız. Eğitim, tarım, sağlık, ekonomi, adil yargı, sosyal politikalar, çevre politikaları, afet eylem planı, dış politika, sığınmacı sorununun çözümü, yerel yönetimler, madencilik ve enerji, kalkınma seferberliği, kadın ve gençlik politikaları ve benzeri 22 eylem planımızla ciddi anlamda ülkemizin sorunlarını tespit ederek çözüm önerilerini sunan tek partiyiz. Bu planlamalar bize DEVA Partisi kadrolarının işini bilen, liyakatli insan kaynağı ve profesyonel anlayışla çalışmalarını sürdürdüğünü gösteriyor” ifadelerini kullandı.

“FABRİKALAR ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİNE TAŞINMALI”

Seçimlere az bir süre kalmışken ilimizin halen çözüm bulunamayan sorunlarını gözlemlediklerini dile getiren DEVA Partisi İl Başkanı Murat Caymaz, “İlimizin en büyük sorunlarından biri biliyorsunuz ki hava kirliliği. Buna sebep olarak genelde kontrolsüz ve denetimsiz kömür kullanımı olduğunu da sık sık dile getiriyoruz. Ancak hava kirliliğinin başlıca nedenlerinden olan bir konuya daha değinmek istiyorum. Bildiğiniz üzere ilimizde organize sanayi bölgeleri sürekli genişliyor. Ancak şehir merkezinin içerisinde kalmış fabrikalar bulunduğunu görüyoruz. Hem şehrin havasını hem de estetiğini bozan bu fabrikaların organize sanayi bölgelerine taşınması hava kirliliğinin önlenmesi adına yapılacak çalışmalar arasında elzem konuların başında gelmektedir. Kaldı ki bu fabrikaların OSB’lerde yerleri de bulunuyor. Yetkililere buradan sesleniyorum, şehrin içerisinde kalmış olan fabrikaları artık OSB’lere taşımalıyız. Konuya paydaş olan resmi kurumlar ve sivil toplum kuruluşları bu konuda adımları atmalı ve gerekli teşvikleri sağlamalılar.

Geçmiş yıllarda şehrimizin ortasından geçen D-100 Karayolu’nun Çilimli ve Kaynaşlı arasında bulunan hattın, sağ ve solu olmak üzere yaklaşık 300’er metre içeriye kadar sanayi tesis alanı olarak ilan edildi. Bu, baktığımızda büyük bir sorundur. Düzceliler olarak şehir merkezindeki eski sanayi çarşısından şikayet ediyoruz ve kaldırılması için yıllardır çalışmalar yürütülüyor. Böyle bir hattın sanayi hattı olmasına izin verilmesi ne kadar sağlıklı bir karar tartışmak gerekiyor. Bakın şehirler büyüyor, bu konforlu yaşamı sadece tarım topraklarımızın korunması ile sürdürebiliriz. Tarım toprağı altın gibi kıymetlidir, onu korumak için önlemler almalıyız.”

“YÖNETİM ZAFİYETİ OLDUĞUNU AÇIKÇA GÖSTERİYOR”

Vatandaşların emlak sektöründe yaşadığı sorunlara da dikkat çeken Caymaz, kira artışlarının durdurulamaz bir hale geldiğini ve afaki rakamların talep edildiğini söyledi. “Buna şaşkınlıkla şahit oluyoruz” diyen Caymaz, “Vatandaş aldığı maaşın tamamını neredeyse kiraya veriyor. Mülk sahibi de kendi açısından haklı, çünkü her sabah yeni bir zam haberi alıyor. Baktığınızda bir yandan da mecbur. Milletimiz kısır bir döngü içerisinde çaresizce geçinmeye çalışıyor. Son yıllarda eğitimde gelinen nokta, kişi başına milli gelirin açık ara düşmesi, yurtdışına hızla devam eden beyin göçü, çalışma şartlarının daha iyi olması nedeniyle ehil ustaların yurtdışına çıkması, adaletsizlik, yolsuzluk ve benzeri sorunlar yumağı ülkemizde bir yönetim zafiyeti olduğunu bizlere açıkça gösteriyor. İktidar kanadı sorunları çözerim diyorsa buyursun çözsün, ellerini tutan yok, tüm yetki kendi ellerinde. Seçime kadar vakitleri var, lütfen sorunları çözsünler biz de takdir edelim. Fakat olmuyorsa artık zorlamanın anlamı yok, bırakın işleri daha iyi yapacak olan ehil kadrolar ülkeyi yönetsinler” ifadelerini kullandı.


Editör: C. Sandıkçı