“Hani tedbirler alınmıştı”

TDP İl Başkanı Sezgin Aktaş, havaların soğumasıyla birlikte tekrar ortaya çıkan kalitesiz hava konusunda eleştirilerde bulundu. Aktaş, “Düzce Belediyesi konuyla ilgili olarak tedbir aldık diye açıklama yaparken, Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, Düzce’nin havası kirli değil derken, bakanlık tarafından açıklanan hassas seviyedeki hava kirliliği Düzcelilerin üzerine çökmeye devam ediyor” dedi.

“Hani tedbirler alınmıştı”
6.01.2023 - 17:49
Haber Merkezi

ÇEVRE, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Sürekli İzleme Merkezi verilerine göre Düzce’nin son günlerde havası alarm vermeye başladı. Düzce’nin hava kalitesi hassas seviyeye çıkarken, Düzceliler nefes almakta zorlandılar.

Havanın hassas derecede kirli olmasına tepki TDP İl Başkanı Sezgin Aktaş’tan geldi. Aktaş “Düzce’nin havası, havaların soğumasıyla birlikte her geçen gün solunmaz hale geliyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı dahi havanın hassas derecede olduğunu bildirirken, açık havada gezmenin, spor yapmanın tehlikeli olabileceğini söylüyor. Varın daha başka hava izleme merkezleri verilerini siz düşünün. Hava kritik seviyede ve oldukça tehlikeli” dedi.

“TEDBİRLER NEREDE?”

Aktaş, Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün sık sık tedbir aldıklarını dile getirmesini eleştirerek “Düzce Belediye Başkanı sayın Faruk Özlü, sık sık Düzce’nin hava kirliliği ile ilgili tedbirler aldıklarını dile getiriyor. Sayın Özlü, hava kirliliğine neden olan 4 etken nedenini tespit ettiklerini de söylüyor. Ancak Düzce’nin havası her sene olduğu gibi bu senede solunacak gibi değil. Vatandaşlar gaz maskesi ile gezmek zorunda kalacaklar. Bu aşamada Düzce’nin havasının düzelmesi için gerekli tüm tedbirlerin bir an önce alınması şart. Madem Düzce coğrafi olarak çukur bir alanda kalıyor, tüm şehrin doğalgaz kullanımına geçmesi için özel bir uygulamayla abonelik ve tesisat ücretleri en aza indirilmeli, vatandaşların doğalgaz kullanımına teşvik edilmesi için gerekirse hane, hane gezilmelidir. Doğalgaz kullanan ve yardıma muhtaç vatandaşların doğalgaz faturalarına verilen destekler arttırılmalıdır. Çevrede bulunan köyler, Düzce şehir merkezine yakın olduğu için buralarda yakılan odun ve kömürler şehrin üzerine çökmektedir. Köylere de doğalgaz hattı uygulaması yapılmalı ve Düzce özel bir konumda tutulmalıdır. Bunların dışında hem TEM otoyolu hem D-100 karayolu üzerinde bulunan Düzce’de araçların egzoz gazlarından kaynaklı olan kirlenmenin önüne geçilmesi için özellikle kış aylarında tek-çift plaka uygulaması yapılabilir yada şehir merkezine girecek yük araçları, TIR ve kamyonlar çeşitli yollardan gidecekleri yerlere gönderilerek mümkün olduğu kadar şehir merkezine sokulmamalıdır. Sanayi tesislerinin bacalarından çıkan duman ölçümleri tam yapılarak, belli seviyeleri geçenlerin en ağır ceza ile cezalandırılması gerekmektedir. Teknoloji ve sanayi ilerledikçe Düzce’nin havası daha solunmaz hale gelecek ve çok kötü bir durum meydana gelecektir. Ağır sanayi dışında çevreci sanayi kuruluşları tercih edilmeli YEŞİL OSB uygulamasının Düzce’de hayata geçirilmesi şarttır. Türkiye Değişim Partisi olarak iktidara geldiğimizde Düzce’nin hem doğalgaz hem diğer kolaylıklardan yaralanması için elimizden geleni yapacağız. Halkımızın teveccühü ile çıktığımız bu yolda önce Düzce’nin havasını sonra siyasetin kirliliğini temizleyerek halkımızın ferah içinde huzurla yaşamasını sağlayacağız” dedi.


Editör: C. Sandıkçı