YSK yol haritasını belirledi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Cumhurbaşkanı ve 28'inci Dönem Milletvekili Genel Geçimleriyle ilgili takvime ilişkin yeni yol haritasını belirledi. Seçime katılacak siyasi partilerin ve bağımsız adayların propaganda dönemine ilişkin usül ve esaslar Resmi Gazete'de yayımlandı

YSK yol haritasını belirledi
16.03.2023 - 17:31
Güncelleme 16.03.2023 - 17:36
Haber Merkezi

AÇIK YERLERDE PROPAGANDA 31 MART'TA BAŞLAYACAK

Cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili propaganda sürecinde, ilk oylama için açık alanlarda propaganda 31 Mart'ta başlayacak, 13 Mayıs'ta sona erecek.

Seçimin ikinci oylamaya kalması halinde 15 Mayıs Pazartesi gününden 27 Mayıs Cumartesi günü saat 18.00'e kadar propaganda serbestisi devam edecek.

Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci oylamaya kalması durumunda seçim 28 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilecek.

18 MART-13 MAYIS TARİHLERİ ARASINDA PROPAGANDA SERBEST

18 Mart ve 13 Mayıs tarihleri arası, serbest propaganda süresi olarak açıklandı.

Partiler yazılı basında ilan ve reklam yoluyla veya internet sitesi açarak, sözlü, yazılı ve görüntülü propaganda yapabilecek.

Oy verme gününden önceki 10 gün içinde kamuoyu araştırmaları, anket, tahmin, mini referandum gibi araştırma sonuçlarının paylaşımı yasak olacak.

SİYASİ PARTİLER İTTİFAK PROTOKOLÜNÜ 24 MART'TA TESLİM EDECEK

Siyasi partiler arasındaki seçim ittifakları konusunda ise 24 Mart Cuma Günü saat 17.00'ye kadar ittifak protokollerinin Yüksek seçim Kurulu'na teslim edilmesi gerekiyor.

Siyasi partiler aday listelerini ise en geç 7 Nisan Cuma günü saat 17.00'ye kadar teslim edecekler.

Seçimin başlangıç tarihi olan 18 Mart'tan itibaren oy verme gününden önceki 24 saate kadar olan sürede, Cumhurbaşkanı adayları, siyasi partiler ve bağımsız adaylar, radyo ve televizyonlarda birlikte veya ayrı ayrı açık oturum, röportaj panel gibi programlara katılarak görüşlerini açıklayabilecek.

12 MAYIS'A KADAR SİYASİ REKLAM YAYINI SERBEST

18 Mart Cumartesi gününden itibaren 12 Mayıs Cuma Günü saat 24.00'e kadar siyasi reklam yayını da serbest olacak. Yüksek Seçim Kurulu, seçim dönemindeki yayınlarda uyulması gereken yayın ilkelerini de belirleyecek. 

BİZİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN TAKİP EDİN

İnstagram: @duzcepostasi
Twitter: 
@duzcepostasi1
Facebook: 
Düzce Postası
Youtube: 
Düzce Postası

                                                  


Editör: K. İlhan

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız