Nerede fairplay ruhu

27 Mart Pazar günü oynanan Çiftlikspor_-Pırpırspor karşılaşmasında skandallar silsilesi yaşandı.

Nerede fairplay ruhu
27.03.2022 - 18:56
Güncelleme 27.03.2022 - 21:05
Haber Merkezi

Maçın orta hakemi 6 dakika uzatma kararına rağmen yan hakemin maç bitti onayı olmadan karşılaşmayı 4.  dakikada sona erdirdi. Orta takem bununla da yetinmeyip bitiş düdüğünü çaldıktan sonra 4 futbolcuya kırmızı kart göstermek istedi.

Orta hakemin 6 dakika kararına rağmen maçı erken tamamlaması futbol kurallarını ihlal etmesi manasına geldiği için maçın tekrar edilmesi gerekiyor. Çiftliksporun bu kurallar doğrultusunda,maçın videosunun hazırlanmasının ardından hakem hakkında şikayette bulunarak maçın tekrarını isteyeceği öğrenildi.

 

24.3. İlave Zaman

 Oyunda kaybolan sürenin ait olduğu devreye eklenmesi ve dolayısıyla topun daha uzun süre oyunda kalması, hakemin başlıca görevlerindendir.

 Kayıp zaman için verilen ilave zaman, hakemin takdirindedir. Ġlave zamanın bildirilmesi maçta kalan tam zaman miktarını belirtmez. Eğer hakem uygun görürse zaman arttırılabilir fakat hiçbir zaman azaltılamaz.

 Eğer ilave zaman süresince oyuncu değişikliği, sakatlık değerlendirmesi, sakat oyuncuların tedavi için oyun alanından çıkarılması, zaman kaybı ya da diğer gecikmeler olursa, hakem bu kayıp zaman dilimi için de ilave zaman vermeli, ancak bu ilave zaman, dördüncü hakem tarafından gösterilmemelidir.

 Birinci yardımcı hakem, hakem ile birlikte kendi kronometresi ile aĢağıdaki durumlar nedeniyle kaybolan süreyi saptamalı ve kalan süreyi, son beş dakikada hakeme işaret etmelidir:

- Oyuncu değiştirmeleri,

- Oyuncuların sakatlanmaları,

- Sakatlanan oyuncuların tedavi için oyun alanından çıkarılmaları,

- Zaman geçirilmesi,

- Herhangi bir diğer neden dolayısıyla.

 Hakem her iki devrenin son dakikası içerisinde, Ģortunun üzerinden parmaklarıyla kaç dakika ilave edeceğini dördüncü hakeme işaret etmelidir. İşareti alan dördüncü hakem, ilave edilecek zamanı tabela ile seyircilere göstermelidir.

 Hakemden ilave zaman süresini alan dördüncü hakem, bu bilgiyi hemen saha kenarında görev yapmakta olan FGAT/Federasyon Temsilcisi‟ne vermeli, Temsilci de, bu bilgiyi anında anons görevlisine iletmelidir. Anons görevlisi, dördüncü hakemin tabelada ilave zamanı gösterdiği anda “Oyuna en az ……… dakika ilave edilmiştir” şeklinde anons yapmalıdır.

 


Editör: Ç. Diger