"Bakış açısını değiştirdik"

İmkansızlıklarla mücadele ile geçen uzun yılların ardından Düzce Kadın Futbol Kulübü 2. Lige yükseldi. Bu başarının mimarı olan kişi ise, takımı ayakta tutabilmek için tüm zorluklara göğüs geren, takımın kurucusu ve antrenörü Ahmet Kara.

"Bakış açısını değiştirdik"
6.06.2022 - 17:00
Özel Haber

COVİD-19 pandemisi ve ardından gelen ekonomik dalgalanmalar tüm yurdu olduğu gibi Düzce’yi de ağır şekilde etkiledi. Yaşanan zor günlerde az da olsa Düzce halkının yüzünü güldüren güzellikler yaşanmıyor değil. Düzcespor’un 22 yılın ardından gelen şampiyonluğundan sonra Düzce Kadın Futbol Kulübü’nün 2. Lige yükselmesi, içinde bulunduğumuz günlerde biz Düzcelilere umut aşıladı.

Kurulduğu günden bugüne saha içinde olduğu kadar saha dışında da birçok zorlukla mücadele etmek zorunda kalan Düzce Kadın Futbol Kulübü, gerek maddi, gerekse manevi anlamla gerekli desteği göremediği için pek çok kulübün hayal dahi edemeyeceği sıkıntılarla boğuşmak zorunda kaldı.

Herkes gibi biz de kulübün imkansız gibi görünen başarısının ardındaki büyük mücadeleyi ve azmi merak ettik ve bu konuda bizi aydınlatabilecek en doğru kişiye, kulübü kuran, ayakta tutan, büyüten ve nihayetinde şahlandıran kurucu antrenör Ahmet Kara’ya Düzce Kadın Futbol Kulübünün başarısının sırrını sorduk.

1978 İzmir doğumlu olan Ahmet Kara 10 yıllık aktif futbolculuk hayatının ardından 2007 yılında Düzce’ye yerleşerek oyunculuğu bırakıp hakemliğe geçiş yaptı. 2011 yılında ise bu kez antrenörlük sertifikasını alan Kara, o tarihten bugüne hem hakemlik hem de antrenörlük yapmakta. Aynı zamanda Düzce Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi Öğretmenliği Futbol Uzmanlık mezunu olan Kara, bize içtenlikle kulübünü ve kendisini anlattı:

 

“KULÜBÜ KAPATACAKTIK”

“2013 yılında ekip arkadaşlarım ile beraber kadın futbolu altyapısını, 2014 yılında ise Düzce Gençlik Hizmetleri Müdürlüğü kurumunda Kadın Futbol Kulübü oluşturduk. 2015-2016 sezonunda dönemin Gençlik Spor Müdürü, kulübü kapatacağını söyledi. Biz de kapatırsanız biz açarız dedik. 2015 yılında Düzce Kadın Futbol Kulübü’nü kurdum, kurucusu ve teknik sorumlusu bendim ve o zamandan beri aktif olarak teknik sorumluluğu sürdürüyorum.  2015 yılından bu zamana kadar A Takımı, Yıldız Kızlar ve Genç Kızlar düzeylerinde Türkiye şampiyonalarına atıldık.

Pandemi döneminde ligimiz yarıda kalmıştı, biz de bu süreyi iyi değerlendirdik. Düzce Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi Öğretmenliği Futbol uzmanlık mezunu Antrenörümüz Rümeysa Kütük ile beraber sekiz aylık bir çalışma ile 2021-2022 sezonuna hazırlandık. Yine aynı dönemde yeni yönetimimizi oluşturduk ve eğer bu yönetim bize sahip çıkmış olmasaydı Düzce Kadın Futbol Kulübünü kapatacaktık.

Neden kapatacaktık. Çünkü hiçbir resmi kurumdan bize destek gelmedi ve biz de buna istinaden yeni yönetimimizi oluşturduk. Yönetim bize her konuda destek sağladı. Yetmediği yerde belediyeden araç istedik, Düzce’deki iş adamlarından destek istedik, ama istediğimiz desteği bulamadık. Bütün zorluklara ve imkansızlıklara rağmen Nurettin Zafer sahasının dörtte birini kullanarak ya da halı sahalarda yarı karanlıkta ay ışığı ile çalışarak bu başarıyı elde ettik. 2021-2022 sezonu Kadınlar 3. Liginde H grubunda en yakın takipçimize beş puan fark atarak şampiyon olduk. Federasyonun statüsü gereği bize play-off oynattılar. 16 gruptan 32 takım play-off oynadı. Play-off’ların ardından ilk turda Konya Ülkümspor’u, finallerde de 1 milyon TL bütçesi olan Çanakkale Dardanelspor’u yendik. Bizim harcadığımız miktar ise 100 bin TL. Bizim hiçbir ödeneğimiz yoktu. Yönetimin ve sevenlerin destekleri ile bu ligi şampiyon bitirdik ve takımımızı ikinci lige çıkardık” diyen Kara, takımlarında çok iyi oyuncular hatta milli oyuncular olduğunu ve oyuncularının ve ekibinin bu başarıyı elde edeceğine inanarak çok çalıştığını söyledi.

 

“ANTRENMAN MALZEMEMİZ YOKTU”

Takım oyuncularının her şeyi hak ettiklerini, hiçbir karşılık almadan bu başarıyı sağladıklarını ifade eden Ahmet Kara, “Ne takımdaki kızlar, ne ben, ne de Rümeysa hocanın bir kazancı yok.  Aksine biz cebimizden para harcıyoruz. Ben hakemlikten kazandığım parayı takıma yatırdım. Bizim kendimiz adına maddi bir beklentimiz olmadı. Biz takımımızı başarıya ulaştıralım, Düzcespor 2. Lige çıktı, biz de çıkalım dedik. Bu azim ve hırsla çalıştık. Hırsımız da, fırsat verilirse Düzce Kadın Futbol Kulübü’nün neler yapabileceğini göstermek adınaydı. Kulüp Başkanımız Av. Azade Ay, As Başkanımız iş kadını Demet Boşver, Cumayeri’nden iş insanı Ahmet İpek, Başkan Yardımcımız Birol Aksu. Bu saydığım 4-5 kişinin destekleri ile biz ayakta kaldık, onların desteği ile bu takım yürüdü. Düzce Belediyesi’nin araç desteği de bize çok yardımcı oldu. Bizim çocuklarımız hiçbir zaman 3-5 yıldızlı otellerde kalmadı, öğrenci yurtlarında ve pansiyonlarda kalarak bugünlere geldik. Diğer kulüplerin hepsinin 5 yıldızlı otellerde kaldığını, profesyonel düzeyde eksiksiz malzeme ile çalıştıklarını biliyoruz. Bizim sezon öncesi antrenman yapacak malzememiz yoktu, hırsızlar malzeme odamıza girip her şeyimizi çalmışlardı. Biz bu derece zor şartları gördük. Düzce Amatör Spor Kulüpleri Başkanı Erdoğan Bıyık ve Düzcespor İkinci Başkanı iş insanı Erkan Seçkin’in destekleri ile malzeme sahibi olabildik” şeklinde konuştu.

 

“KENDİ YAĞIMIZLA KAVRULUYORUZ”

Yaşadıkları zorlukların onu ve takım arkadaşlarını yıldırmadığını, eğer bu zorlukları öngörebilselerdi bile hiç tereddüt etmeden aynı yola gireceğini belirten Ahmet Kara, Düzce Kadın Futbol Kulübü’nün referansı ile üniversite okuttukları 19 öğrenci bulunduğu, Düzce Spor Lisesinde okuyan 15 öğrenci ve ayrıca Düzce Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde okuyan öğrencilerinin de olduğunu kaydetti. Bu sporcuların desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Kara, yönetim desteği görmedikleri dönemde dışarıdan transfer desteği sağlanamadığı için altyapıda oyuncu yetiştirdiklerini ve bu çocukların çoğunun takımın geleceği olduğunu söyledi.

Takımının her zaman tabiri caizse “kendi yağı ile kavrulmak” zorunda bırakıldığını ifade eden genç antrenör, oyuncularının 2016-17-18-19 dönemlerinde sabah aç karnına maça gittiklerini, maçın ardından yemek yemeden günü birlik Düzce’ye döndüklerini ve bu çocukların özverilerinin boşa atılamayacağını, valilik, belediye ve sivil toplum kuruluşlarının bunları bilmesini ve artık bilmezden, görmezden gelmeyi bırakmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

 

“TELEFONUM SUSMUYOR”

Takıma oyuncu sağlamak için okullar arası müsabakaları takip ettiklerini ve buradan takıma katılan oyucuların kulaktan kulağa yayılması ile oyuncu kadrolarının genişlediğini ayrıca Düzce Üniversitesinde okuyan öğrencileri davet ederek de takıma oyuncu kazandırdıklarını söyleyen Kara, “7 yıl zorluklarla ayakta kalmanın nihayetinde bu başarıyı elde ettik.  İnanın Türkiye’deki bütün kulüpler şu anda bu kadar imkansızlığa rağmen nasıl ikinci lige çıktılar diye bizi konuşuyor. Telefonum hiç susmuyor, Türkiye’nin her yerinden tebrik alıyoruz. Hatta vaktinde bize destek olmayanlar şimdi arayıp hocam yapabileceğimiz bir şey var mı diye soruyorlar. Bunlar geç kalınmış aramalar. Başarılı olunca herkes yanınızda. Ama yönetimimiz bize inandı, destek oldu. En büyük destekçilerimizden bir tanesi Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Caner Aypar. Bize çok inandı, maçlarımıza geldi, maddi manevi her konuda çok destek sağlamaya çalıştı. Ama herkesin belirli bir gücü ve bütçesi var ve yetmediği yerde biz çocuklarla beraber özveriyle devam ettik” şeklinde konuştu.

 

“KIZLAR HER ŞEYİ YAPAR”

Genç antrenör “neden kadın futbolu” sorusuna ise şu yanıtı verdi: “Ben İzmir’de doğdum, büyüdüm. Ben kız arkadaşlarımla futbol oynuyordum. Özümde futbol var. Baktım ki Düzce’de okullar arası müsabakalarda kızlar da futbol oynuyor. Biz okullarımızı teşvik ettik, okullarda futbol takımları kurun, salon takımları kurun, bu çocukların önünü açalım, spor liselerine gitsinler, lisede okuyanların üniversitede okumalarını sağlayalım dedik. Senelerce tek başıma mücadele ettim, ama bu sene yönetimimizle birlikte hareket ettik. Antrenmanlarımızı, harcamalarımızı her şeyi planlı bir şekilde minimum harcamalarla yaptık. Düzce’deki bakış açısını değiştirdik, zincirleri kırdık. Bize kızlar futbol mu oynar dediler, biz de kızlar basketbol da oynar, voleybol da oynar, futbol da oynar, kızlar her şeyi yapabilir dedik. Biz bunun için eğitildik.”

Kadın sporcularla çalışmanın ufak farklılıkları hakkında da açıklamalarda bulunan Ahmet Kara, “Psikolojik olarak kadın sporcularla çalışmak daha zor. Duygularını anlamak, belli dönemdeki zamansız davranışlarını, hormonal gelişmelerini, anatomik ve fizyolojik olarak bilmeden bu işe girmedik. 3 yıl boyunca erkek futbolunda da çalıştım. Kulübümüzün kapısı herkese açık. Erkek-kız fark etmeden futbol okullarımız var, alt yapıda oyuncu yetiştiriyoruz. Kızlarda büyük yaş gruplarını A takımda, küçükleri ise U17, U15 ve U13 kategorilerinde oynatıyoruz. Erkeklerde 6-13 yaş arası bütün çocuklarımızı kabul ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“HEDEF AVRUPA”

Ahmet Kara son olarak Düzceli olmadığını, ama Düzce’de spora hizmet ettiğini, Düzceliler’den Düzcespor’a sahip çıktıkları gibi kadın futbol kulübüne de sahip çıkmalarını beklediğini sözlerine ekledi. Düzcespor’ a verilen desteğin yüzde beşinin kendilerine verilmiş olması durumunda bugün takımının 1. Ligde hatta Süper Ligde top koşturuyor olabileceğini dile getiren Kara, bundan sonraki hedeflerinin 1. Lig ardından da Süper Lig ve en nihayetinde Avrupa’ da Türkiye’yi temsil etmek olduğunu söyledi.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız