Cep Telefonların Batarya Süresini Uzatmak Mümkün mü?

Cep Telefonların Batarya Süresini Uzatmak Mümkün mü?
2.03.2021 - 09:35

Günlük yaşamda birçok kişi cep telefonlarının şarjının çok hızlı bittiğinden şikayet ediyor. Akıllı telefonlarla kolaylaşan hayatımız, şarj sıkıntısı nedeniyle yeniden stresle doluyor. Telefonu değiştirmek ise birçok kişi için imkansız, zira telefon fiyatları son zamanlarda iyiden iyiye göz korkutuyor. Umutsuzluğa kapılmayınız, uzmanlar kullanıcıların çaresiz olmadığı konusunda hemfikir. Yapılacak ufak değişikliklerle telefonların batarya ömrünün uzatılabileceği işaret ediliyor. İşte telefonun bataryasından daha iyi verim almak için uygulanabilecek yöntemler:

Cihazın Temel Kullanım Ayarlarını Gözden Geçirin

Cep telefonlarının temel kullanım ayarlarının gözden geçirilmesi şarj performansının yükselmesini sağlıyor. Ekran parlaklığı, batarya sorununun en önemli nedenleri arasında gösteriliyor. Ekran parlaklığını biraz kısarak, şarjın daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz. Otomatik ekran parlaklığının kapatılması da diğer öneriler arasında yer alıyor.

 

Birçok kullanıcı, uygulamalara verdiği izinleri farkında bile olmuyor. Uygulamaları açtığınızda cihazın lokasyon hizmetleri de eş zamanlı olarak açılabiliyor. Konumun açık olması, şarjın hızla tükenmesine neden oluyor. Eğer konum bilgisi gerekmiyorsa, sık sık konumun kapalı olduğunu kontrol etmelisiniz. Uygulamaların izinlerini yeniden düzenleyerek de tasarrufa destek olabilirsiniz.

 

Bağlantı seçenekleri, cihazın şarjını tüketen diğer ayarlar arasında sıralanıyor. Wi-fi, bluetooth, hücresel veri gibi bağlantı ayarlarının gereksiz olduğu zamanlarda kapanmasını sağlarsanız şarj ömrünün çok daha uzadığını fark edebilirsiniz. Ayrıca 4.5 G, diğer bağlantılardan daha hızlı şarj tüketiyor. 3G veya Wi-Fi kullanarak pil tüketimini azaltabilirsiniz.

 

Telefonun otomatik ekran kilidini açmayı unutmamalı, uygulamalardan bildirim geldiğinde cihaz ekranının otomatik yanma fonksiyonunu kapatmalısınız. Ayarlar menüsü üzerinden bildirim ayarlarını değiştirerek büyük şarj tasarrufuna imza atmanız mümkün. İstemediğiniz bildirimleri kapatmayı ihmal etmemelisiniz.

 

Otomatik güncelleştirmeler ve veri senkronizasyonu hayatı kolaylaştırsa da şarja düşman görülüyor. Eğer zaten sık sık uygulamaları kontrol ediyorsanız, bu özellikleri kapatarak şarj kullanım süresini artırabilirsiniz.          

 

Birçok cep telefonunda kolaylıkla tüm ayarları güç tasarrufu moduna geçirebilecek düşük güç modu bulunuyor. Batarya ömrünü etkileyen uygulamaları devre dışı bırakan ve pil seviyesinin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olan bu moda geçerek, tek tek ayarlarla uğraşmadan güç kontrolü yapabilirsiniz.

Cep Telefonlarının Bataryasını Kontrol Edebilirsiniz

Cep telefonlarının bataryalarının ömrünün kısa olduğu, ara ara değiştirilmesi gerektiği birçok kişi tarafından kabul ediliyor. Oysa doğru kullanımla bataryanın da ömrü uzuyor. Cihazın şarjını mümkün olduğunca dolu tutarak  batarya ömrünün daha uzun sürmesini sağlayabilirsiniz. Yeni nesil bataryalar, boşalmadan da rahatlıkla şarj edilebiliyor.

 

Telefonların RAM’i ne kadar dolu olursa, şarjı o kadar hızlı bitiyor ve batarya gücü düşüyor. Uygulamaları çalıştırmadığınızda arka planda kalmamalarına özen gösterebilir, uygulamaları uyutarak şarjdan tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca gereksiz dosyaları temizlemek, telefonu hızlandırmak için sık sık temizleyici uygulamalardan yararlanmak da öneriliyor.

 

Orijinal bataryalar, şarj aletleri ve kaliteli powerbankler kullanmak, bataryaların ömrünün korunmasına yardımcı oluyor. Örneğin eğer iphone bir cihaza sahipseniz, iPhone’un orijinal aksesuarlarını kullanarak şarj performansının daha uzun süre ilk günkü gibi kalmasını sağlayabilirsiniz. Sahte, markasız ve kalitesiz şarj cihazlarından uzak durmalısınız.

 

Akıllı telefon alırken batarya kapasitesinin yüksek olmasına dikkat etmelisiniz, böylece daha yüksek verim almayı garantileyebilirsiniz. Birçok markanın maksimum batarya kapasitesi sunan yeni nesil telefonları bulunuyor. Örneğin Xiaomi mi 10t Pro şarj ve cihaz performansı bakımından kullanıcıları memnun eden alternatiflerden biri. Cep telefonunun batarya gücü 5000 mAh değerini gösteriyor. Ürün özellikleri arasında yer alan bu bilgiyi cihazın kamera çözünürlüğü kadar önemseyerek incelemeli ve cep telefonu alırken en önemli seçim kriterlerinden biri olarak kabul etmelisiniz.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız