Evcil hayvanla ev taşımanın püf noktaları

Evcil hayvanla ev taşımanın püf noktaları
12.03.2021 - 16:09

Kedilerimiz, köpeklerimiz evlerimizin ayrılmaz parçaları. Evcil dostlarımızla beraber taşınmak ise ekstra özen istiyor. Kaçmamaları, zarar görmemeleri ve korkmamaları için gerekli önlemleri almak, biz insanlara düşüyor. Taşınma sırasında onların huzursuz olmaması için neler yapılabilir, sizler için listeledik:

Eşya Toplarken Dikkat

Söz konusu kutular olduğunda, kedileri tutmak biraz zor oluyor ancak eşya toplarken dostlarınızı ayrı bir odaya almalısınız. Onlar hem ani hareketlerin hem de rahatsız edici koli bandı seslerinin içinde huzursuz olabiliyor. Oyun için oradan oraya atlarken ev toplamayı zorlaştırabilen dostlarımız, dolaplardan çıkan toz karşısında da alerjik reaksiyon gösterebiliyor. Kedi veya köpeğinizin tozdan hapşurmasını istemezsiniz değil mi? Onları eşya toplarken sakince diğer odaya alabilir, sıkılmamaları için dışarıyı izlemelerine imkan verecek şekilde odayı düzenleyebilirsiniz.

Evcil Dostlarımızın Eşyalarını Ayıralım

Kedi oyuncakları, mama kapları, köpek ödül mamaları, boxlar ve daha bir sürü şey… Evcil hayvan olan bir evde hayvanların da çok sayıda eşyası bulunuyor. Taşınma için toplanmak bazen haftalarca sürebiliyor, bu süre zarfında tek eğlencesi oyuncakları olan evcil hayvanlarımızı üzmek istemiyorsak onların eşyalarını en son kutulamalıyız. Ayrıca toplanırken kayıp bir çok hayvan eşyası bulacağımızdan kutulamakta acele etmemeliyiz.

Ev Taşınırken Dostumuzu Koruyalım

Ev taşınırken evde birçok yabancı insan oluyor. Kapı ve pencereler açık tutulurken, içeri girip çıkanlar yoğun bir sirkülasyonun yaşanmasına sebebiyet veriyor. Evcil dostlarımız için oldukça huzursuzluk verici olan bu ortamdan onları uzak tutmalıyız. Mümkünse hayvanımızı en son taşınacak odada tutmalı ve içeri çok fazla kişinin girip çıkmasına mani olmalıyız.

Nakliye Sırasında Korkmasınlar

Evcil dostumuzu ev taşırken yanımızdan ayırmamalıyız, bir box içinde veya tasmasıyla elimizde olmalı. Onu özel aracımızla yeni evimize götürmeli ve korkmaması için onunla konuşmalıyız. Ne kadar anladığı muamma ancak siz konuştukça anlamasa da ilgi gördüğü için kendini daha güvende hissedeceğinden emin olabilirsiniz. Eğer hayvanınız çok huysuzsa veya çok korkuyorsa, bu durumda veterinere danışarak sedatif etkili macunlardan yardım alabilirsiniz.

Yeni Eve Yerleşirken Biraz Özen

Özellikle ev tadilat aşamasındaysa, kırma, kesme, duvar delme gibi gürültülü işler yapılıyorsa, evcil hayvanımızı rahatlıkla saklanabileceği eşyalar bulunan bir odaya almalıyız. Taşınma öncesi nakliye firmasına veya eşinize dostunuza, işleri mümkün olduğunca hızlı ve gürültüsüz yapacak, işinin ehli bir usta bul diye özellikle belirtmeyi unutmamalısınız. Tadilat sırasında hayvanların kendini güvende hissetmesi için yanında kalabilirsiniz. Bulunduğu odaya mama, su, kum veya hayvan pedi koymayı unutmamalısınız. Özellikle hava çok sıcaksa, stresle beraber su ihtiyacının daha da artacağını aklınızda tutabilirsiniz. 

Yeni Düzen Tamamlanana Dek Biraz Sabır

Evcil hayvanı olan ve taşınan kişilerin hepsi, yerleşme aşamalarını çok daha hızlı tamamlamaları gerektiğini biliyor. Üstelik yeni evin pencerelerine sineklik takmak, balkonu hayvanlar için güvenli hale getirmek gibi ek gereksinimler de mevcut. Bir de boya badana yapılıyorsa, hayvanlar için taşınma süreci çok daha zorlu bir hal ediyor. Boyaları merak edip koklamaya çalışırken yaşanan kazalar istenmeyen sonuçlar doğurabiliyor. Bu nedenle taşınacak evcil hayvan sahipleri, yavrularını birkaç günlüğüne, kedi ve köpek pansiyonlarına emanet edebiliyor. Ayrı kalmak bolca sabır gerektirse de yeni düzen hazırlanana dek hızla elden gelen her şey yapılıyor.

Eğer siz de evcil dostlarınızla beraber yaşıyor ve taşınmayı düşünüyorsanız, hazırlıklarınızı yaparken tavsiyelerimizi dikkate alabilirsiniz. Kendiniz ve evcil dostlarınız için en konforlu taşınma sürecini geçirerek yeni evinizde güle güle oturunuz.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 17.05.2022

E-Gazete Arşivi

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız