Güneş Enerjisi Elektrik Enerjisine Nasıl Dönüştürülür?

Güneş Enerjisi Elektrik Enerjisine Nasıl Dönüştürülür?
14.09.2021 - 09:10

Güneş enerjisinin nasıl elektrik enerjisine dönüştüğü sıklıkla merak edilen hususlardan biridir. Güneş enerjisinin elektrik enerjisine çevrilmesini sağlayan aslında güneş panelleridir. Işıl güneş sistemleri ve fotovoltaik şeklinde iki farklı grupta ele alınan güneş enerji sistemleri sadece elektrik enerjisi üretmek için değil suyu ısıtmak için de kullanılıyor. Suyu ısıtmak amaçlı olarak kullanılanlar ışıl güneş sistemleridir.

Fotovoltaik paneller ise güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren modellerdir. Tüm dünya genelinde bu sistemlerin daha sık kullanıldığını söyleyebiliriz. Söz konusu güneş panelleri silikon bazlı yarı iletken materyal ve bu materyalin arasında yer alan iki elektrik kontağından oluşuyor. Paneller güneş ışığına ne kadar uzun süre maruz kalırsa o kadar elektrik üretir. Elbette hazırlanan enerji sistemlerinin donanımı ve kalitesi de üretilen elektrik ile yakından ilgilidir.

Güneş enerji sistemlerinin panelleri özel olarak tasarlandıktan ve üretildikten sonra montaj aşamasına geçilebilir. Montajının eğimli bir şekilde yapılması gerekir. Aynı zamanda güney yönüne doğru bakan çatılar şeklinde montaj yapılması da gerekir. Bu sayede güneş enerjisi çok daha verimli ve etkin bir biçimde kullanılabilir. Üretilen panellerin üzerinde mutlaka bir cam tabakanın da olması gerekiyor. Bu cam tabaka panellerin rüzgardan, tozdan ya da diğer partiküllerden panelleri koruyor ve bu sayede çok daha rahat kullanılabilmelerini sağlıyor.

Güneş ışınları bu panellere çarparak emilir. Yarı iletkene vurması ile birlikte bazı atomlarını da salar. Yarı iletken tarafında pozitif ve diğer tarafında da negatif bir yükleme meydana gelir. Salınan elektronlar aynı yönde hareket eder ve böylelikle elektrik akımı da oluşur. Bu akım elektrik kontakları tarafından yakalanır ve elektrik devresine alınır. Elbette söz konusu paneller tarafından üretilen elektrik doğru akımdır ve kullanılmadan önce evirici yardımı ile alternatif akıma çevrilmesi gerekir.

Evrilen akımın evirici bölümden sigorta kutusuna ulaşması gerekir. Buradan da rahatlıkla kullanılabilir. Eğer güneş enerji sistemleri hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz öncelikle Enerjisa internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bu sayede enerji sistemlerinin fiyatları ya da ne gibi avantajlar sunduğu gibi konularda da daha fazla bilgiye ulaşmış olacaksınız.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 20.05.2022

E-Gazete Arşivi

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız