Greyder Operatörü Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur?

Greyder Operatörü Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur?
25.08.2022 - 13:39
Haber Merkezi

Bir greyder operatörü, düz bir toprak yüzeyi oluşturmak için kullanılan bir ağır makine parçası olan bir greyderi çalıştırmak üzere eğitilmiş kişidir. Bu yüzey genellikle ya toprak yol için bir çeşit yol yatağı ya da asfalt yol için bir taban tabakası olabilir. Greyder operatörü, en iyi sonuçları elde etmek için makineyi nasıl doğru bir şekilde kullanacağı konusunda eğitilmeli ve ayrıca uygun güvenlik teknikleri, ünitenin bakımı vb. konularda detaylı eğitimi almalıdır. Bu nedenle bir aracı çalıştırmak için belirli sertifikalar veya lisanslar gerekebilir.

Makinenin kendisinde üç dingil bulunur: ikisi makineyi ileri sürmek ve denge için aracın arkasında, diğeri ise direksiyon ve denge için aracın önünde kullanılır. Aracın ön kısmındak bulunan tekerlekler genellikle uzun bir boma takılır ve ortasına bir bıçak takılır. Bu bıçak, toprağı tesviye etmek için malzemeyi hareket ettirmekten sorumlu olarak bunu başarmak için çeşitli yönlerde dönebilir. Greyder operatörünün toprakta mümkün olan en düz ve en düzgün yüzeyi oluşturmak için bıçağı uygun şekilde nasıl ve ne zaman hareket ettireceğini bilmesi çok önemlidir.

Greyder Operatörü Ne İş Yapar?

Greyder operatörü hizmet vereceği işletmenin genel kuralları doğrultusunda çalışırken iş ve işçi güvenliğine dikkat etmelidir. Görevleri şu şekildedir: 

     İş sahasını incelemek

     İş için gerekli malzemeleri seçmek

     Greyderin bakımını yapmak

     Yakıt ve yağ seviyelerini kontrol etmek

Greyder Operatörü Nasıl Olunur?

Bir greyder operatörü olmakla ilgileniyorsanız, dikkate almanız gereken ilk şeylerden biri ne kadar eğitime ihtiyacınız olduğudur. Greyder operatörü olmak istiyorsanız öncelikle en az lise diplomasına sahip olmanız gerekir. Greyder operatörü olabilmek için belirtilen koşullar şu şekildedir: 

     En az ilkokul diploması

     Greyder operatör belgesi

     Yapılan operatörlük sınavını geçmek gibi koşulları tamamlamanız gerekir.

 Greyder iş makinası için https://machineryline.com.tr/ adresini  ziyaret edebilirsiniz.


Editör: Ç. Diger