Erdoğan'dan 81 ile ''sokak köpekleri'' talimatı

Son dönemde artan sokak köpeklerine yönelik şikayetlerle ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan 2 belediyeyi örnek göstererek 81 il için geçerli talimatı verdiğini söyledi.

Erdoğan'dan 81 ile ''sokak köpekleri'' talimatı
17.11.2022 - 17:59
Haber Merkezi

Sokaklarda başıboş şekilde dolaşan ve tehlike saçan hayvanlarla ilgili nasıl bir önlem alınacağı gündemdeki yerini korurken konuya ilişkin yeni bir detay daha ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Hayvanların yeri barınaklardır, sokaklar değil. Böylece hem hayvanlar korunsun hem de vatandaşların güvenliği sağlansın" ifadelerini kullanmıştı. Endonezya'daki G20 Bali Zirvesi sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sokaktaki hayvanların durumuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

“Tehlike saçan sokak köpekleriyle ilgili nasıl bir çalışma olacak?” sorusuna yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sahipsiz hayvanların yeri sokaklar değil, barınaklardır” sözünü tekrarlarken, gerekli talimatları verdiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, “Öncelikle hayatını kaybeden yavrumuza Allah’tan rahmet diliyorum. Sahipsiz hayvanların yeri sokaklar değil, barınaklardır. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığına gerekli talimatları verdim. Bakanlarım çalışıyor. Bu işi boş bırakmamalıyız. Konuyla ilgili atılacak adımlar neyse, ne tedbir gerekiyorsa yerine getirilecek” diye konuştu.

O İKİ BELEDİYEYİ ÖRNEK GÖSTERDİ

Sokak köpekleri konusunda belediyelere büyük görev düştüğünü belirten Erdoğan, iki belediyeyi örnek gösterirken, söz konusu uygulamaları bütün illerde hayata geçirmeyi planladıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı; “Bu konuda öncelikli olarak belediyeler, barınaklar inşa ederek sahipsiz, başıboş sokak hayvanlarını toplamalı. Mesela bizim Konya Büyükşehir Belediyemizin gerçekten çok örnek bir çalışması var. İstanbul’da Beykoz Belediyemizin de gerçekten çok örnek bir çalışması var. Yani hem teşhis hem tedavi ve ondan sonra da hayvanları garipsemeyecekleri alanlara salıverme gibi bir çalışmayı şu anda Beykoz Belediyemiz de Konya Büyükşehir Belediyemiz de yapıyor.”


Editör: C. Sandıkçı