Darbeli Kırıcı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kırma eleme tesislerinde bulunan taşların, kırılması yöntemi ile küçültülerek bir çok yerde kullanımına olanak sağlayan iş makinesi tipine darbeli kırıcı adı verilir.

Darbeli Kırıcı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
26.12.2022 - 09:34
Haber Merkezi

Darbeli kırıcılar, malzemeyi kırmak için basınç kullanmak yerine darbeyle doğrudan kırma işlemini gerçekleştirir. Sabit veya taşınabilir darbeli kırıcılar inşaat alanlarında yıkımlar sırasında oluşan atık malzemeleri dönüştürerek kar ettirebilme olanağı sunar. Kullanılacak alana ve malzemeye göre darbeli kırıcı seçimi önemli bir yere sahiptir.

Darbeli kırıcının, ihtiyaca ve kullanım alanına bağlı olarak pek çok farklı özelliği bulunur. Bu farklı kullanım özellikleri, birçok alanda daha fazla tercih edilmesine olanak sağlamıştır.

Darbeli Kırıcıların Avantajları Nelerdir?

      Darbeli kırıcı, yüksek boyutta küçültme oranı sağlar.

     Kapalı tasarımı sayesinde kırma sırasında ortaya çıkan toz, emme ve su jeti gibi toz indirgeme çözümleri ile kolayca önlenir.

     Malzeme uyguladığı kırma kuvveti daha çok parçanın çevresine yönelik olduğundan, mineral zenginleştirme açısından önemli bir fayda sağlar. Bu sayede kırma sırasında kalite ayrıştırması olur.

     Mümkün mertebe az toz oranıyla yüksek miktarda ince malzeme ve ortam malzeme elde edilir.

     Darbeli kırıcı, çalışma prensibi sayesinde yüksek performansta malzeme parçalama işlemi yapabildiğinden firmaların maliyetlerini düşürmeye yardımcı olur.

     Darbeli kırıcı seçimi yapılırken, alınacak verim, ürünün kalitesi ve işletme maliyetlerini yüksek derecede etkilediğinden doğru kırıcı tercihi yapılmalıdır.

 Darbeli Kırıcı Çeşitleri Nelerdir?

      Sabit çelik ayaklı darbeli kırıcı

     Mobil sabit beton ayaklı darbeli kırıcı

     Sabit kızak şasili darbeli kırıcı

     Sekonder ve primer darbeli kırıcı

Darbeli kırıcı uygulamalarında, kullanılan sektöre bağlı olarak en büyük rakibi olarak bilinen çeneli kırıcılara oranla daha verimli sonuçlar elde ettiği bilinir.

Darbeli kırıcı hakkında detaylı bilgiye https://machineryline.com.tr/ sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.


Editör: Ç. Diger