Enjeksiyon kalıplamada üretim maliyetleri nasıl düşürülür?

6.01.2023 - 10:48
Haber Merkezi

Günümüzde plastik malzemeler diğer ham maddelerle kıyaslanınca çok daha ucuz olması sebebiyle hemen her sektörün tercih ettiği bir malzeme olarak karşımıza çıkıyor. Öte yandan yine diğer malzemelere nazaran çok daha hızlı üretilebiliyor olması plastiğin sıklıkla kullanılmasının bir diğer nedenidir. Günümüzde üretilen plastik ürünlerin büyük bır kısmı Enjeksiyon kalıplama teknolojisiyle üretiliyor. Bu popüler üretim teknolojisi, özellikle seri üretim ihtiyaçları için hızlı ve etkili çözümler sunarken uygun birim maliyetlere sahip olsa da süreç doğru yönetilmediğinde ciddi kayıplara yol açabiliyor.

Enjeksiyon Kalıplama Nedir?

Tüketici ürünlerinden mühendislik uygulamalarına kadar geniş bir kullanım alanına sahip olan bu üretim yönteminde, plastik malzeme eritilir, eriyik plastik kalıba enjekte edilerek kalıp içerisinde soğuyarak plastiğin şekillendirilmesi sağlanır. Kalıbın şeklini alan plastik malzeme, kalıptan fırlatılarak çıkarılır ve süreç kendini tekrarlar. Bu sayede aynı görünüm ve özelliklere sahip parçaları yüksek hızda üretebilirsiniz. Otomotiv bileşenleri, oyuncaklar veya elektronik ürün kasaları gibi birçok ürünün üretiminde yaygın olarak kullanılır.

Yüksek hacimli üretim parçalarını üretebileceğiniz bu yöntemde, özellikle kalıp üretimi maliyetlerin büyük bir bölümünü oluşturur. Özellikle nispeten orta hacimli üretim taleplerinde enjeksiyon kalıplamanın maliyetlerini üretici ve tüketicilerin iyi hesaplaması gerekir.

Üretim Maliyetlerini Düşürmenin Yolları Nelerdir?

Enjeksiyon kalıplamada imalat maliyetlerinin büyük bir kısmını kalıp üretiminin oluşturduğunu belirtmiştik. Yine de üretilen kalıp, binlerce hatta onbinlerce ürünün üretilebilmesine olanak tanır ve böylece proje sonunda birim maliyetleriniz nispeten düşük çıkar. En optimize edilmiş maliyet ve kalite sonuçlarını alabilmek için ise Üretilebilirlik için Tasarım uygulamalarına bakmak gerekir.

Üretilmesi zor alanlar, enjeksiyon yolluklarında akışı etkileyecek kalın duvarlar gibi detayları ortadan kaldırmak ve ters açılı bölgelere maça eklemek veya tamamen ortadan kaldırmak gibi seçenekler maliyetleri doğrudan etkiler. Ürün ve kalıp tasarımını hataya yer bırakmayacak şekilde planlanlamak oldukça kritiktir. Yine bu tasarımı yaparken uygun malzeme seçimini, toleransları, feder ve duvarların konumunu, yüzey opsiyonunu belirlemiş olmak üretim sürecinde karşınıza çıkacak problemleri ortadan kaldırarak maliyetleri düşürür. Üretim adedine en uygun plastik enjeksiyon sürecini, göz sayısını ve kalıp tipini seçmek üretim süreçlerinde hız ve verimlilik yaratır.

Kısacası üretime başlamadan önce uygulanacak tüm adımları ve spesifikasyonları belirlemek, tasarımı optimize etmek ve kusursuz bir kalıp yaratmak oldukça önemlidir.

Daha fazla bilgi için online üretim tedarik platformu https://www.tridi.co/ ’ya göz atın.


Editör: Ç. Diger