Yunanistan Vizesi

Yunanistan Vizesi
20.02.2023 - 10:24
Haber Merkezi

Yunanistan Konsoloslukları, Yunanistan vize işlemleri konsolosluk onaylı vize merkezleri tarafından yürütülmektedir. Türkiye Cumhuriyeti'nden Yunanistan sınırlarına seyahat etmeyi planlayan ve geçerli bir Schengen vizesi olmayan umuma mahsus pasaport hamillerinin Yunanistan vizesi için başvurmaları gerekmektedir. Schengen vizesine sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Schengen vizesi ile ilgili olarak vize geçerlilik süresi ve seyahat düzenlemelerini kontrol ederek Yunanistan sınırlarına seyahat edebilirler. Yunanistan sınırları içerisinde hususi, diplomatik ve hizmet pasaportu alınabilir. Seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içinde 90 günü aşmayan seyahatleri için vizeye ihtiyaç duymazlar.

Vize başvuru sahipleri gerekirse konsolosluktan davet alabilirler. Yunanistan Konsolosluğu başvuru sahibini davet ederse, ziyaret sadece randevu ile yapılır. Yunanistan Konsolosluğuna yetkili bir vize merkezi ve akredite bir seyahat acentesi aracılığıyla vize başvurusu yapılması halinde, vize işlemleri aracı bir acente aracılığıyla yapılabilir. Vize başvurularını inceleme ve onaylama yetkisi Türkiye'deki Yunan diplomatik misyonları, İstanbul'daki Yunanistan Başkonsolosluğu, İzmir'deki Yunanistan Başkonsolosluğu ve Ankara'daki Yunanistan Büyükelçiliği'ndedir. Vize başvuru merkezleri ve seyahat acentelerinin başvuruları inceleme veya onaylama yetkisi yoktur.

Yunanistan Konsoloslukları, Yunanistan vize başvurusunda bulunan Vatandaşlar öncelikle ikamet ettikleri eyalet ve ilçede hizmet veren Yunan konsolosluklarını öğrenmelidirler. ​​ikamet kısa süreli vize başvurularını doğrudan kabul etmektedir. Konsolosluk başvuruyu kabul ederse başvuru sahibi doğrudan işlem yapma hakkına sahiptir. Vize başvuru sahibinin ikamet ettiği bölgede hizmet veren bir Yunan Konsolosluğu bulunmaması halinde, konsolosluk tarafından akredite edilmiş vize merkezleri ve seyahat acenteleri tarafından başvuru işlemleri kabul edilecektir. Yunanistan Schengen vizesi başvurusunda bulunan İstanbul ve çevre illerde ikamet eden vatandaşların lisanslı bir acente aracılığıyla işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Vize Başvuru Merkezi, randevuya tabi vize başvurularını kabul etmektedir. Yunanistan vizeniz için gerekli belgelerin eksiksiz bir şekilde derlenmesiyle birlikte vize başvurunuz için bir randevu almanız gerekecektir. Randevu saatinizden 30 dakika önce başvuru merkezinde olmanız gerekmektedir. Vize başvuru dosyası onaylandıktan sonra başvuru sahibinin biyometrik bilgileri toplanmaktadır. 25 Eylül 2015 tarihinde Yunanistan ve diğer Schengen ülkeleri biyometrik beyan sistemine geçmiştir. Biyometrik kayıt sisteminin devreye girmesiyle birlikte vize başvurusunda bulunan vatandaşların parmak izi, elektronik imza ve biyometrik fotoğraf ibraz etmesi istenecek. Yerleşik vize prosedürlerini yerine getiren adayların bilgileri beş yıl süreyle sistemimizde saklanacak ve pasaportlarında VIS kelimesi yer alacaktır. İstisnai durumlarda, Yunanistan Konsolosluğu ve akredite vize başvuru merkezinin gerekli görmesi halinde, biyometrik beyanname beş yıl içinde yeniden sunulabilir.

Yunanistan vize başvuru süreci, başvuru kabul ve değerlendirme aşamalarında oldukça önemli olan Yunanistan vize başvuru formunu dikkatli bir şekilde doldurmanızı gerektirmektedir. Vize başvuru formu konsolosluk tarafından hazırlanan resmi bir formdur ve doldurulması zorunludur. Başvurudaki sorular doğru ve tutarlı bir şekilde cevaplanmalıdır. Başvuru aşamasında konsolosluğa sunulan vize başvuruları ve gerekli diğer belgelere verilen cevaplar birbirini destekleyici nitelikte olmalıdır. Konsolosluk, formdaki sorulara verdiğiniz cevapların yanlış veya tutarsız olması ve evraklarınızın eksik olması halinde başvurunuzu reddedebilir. Vize başvurusu, başvuru sahibi tarafından tarih atılmalı ve imzalanmalıdır. 18 yaşından küçük adayların formu doldurmaları ve velilerine imzalatmaları gerekmektedir.

Yunanistan Konsolosluğu tarafından dikkatle kontrol edilen belgeler arasında Yunanistan Konsolosluğuna ibraz edilmesi gereken vize başvuru formu da yer almaktadır. Başvurunun gövdesi, başvuranın şirket antetli kağıdında olmalıdır. Vize başvurunuz, Yunanistan sınırına yapacağınız seyahatin amacını, tarihini, sponsorunuzu ve vizeniz sona ermeden ülkeyi terk etmek için gerekli bilgileri belirtmelidir. Vize başvuru formu, başvuranın ait olduğu şirket veya kurumun bir yetkilisi tarafından ıslak imzalı ve kaşeli beyan edilmelidir.

 


Editör: Ç. Diger