Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti ameliyatı, memelerdeki fazla yağın, glandüler dokunun ve derinin alınması işlemidir. Genellikle her yaştaki erkekte görülebilen jinekomasti adı verilen bir durumu düzeltmek için yapılır. Ameliyat, önemli miktarda kilo kaybetmiş veya yaşlanma nedeniyle fazla meme dokusu geliştirmiş erkeklerde göğüs görünümünü iyileştirmek için de yapılabilir.

Jinekomasti Ameliyatı
27.02.2023 - 14:30
Haber Merkezi

Jinekomasti ameliyatının iki ana türü vardır: liposuction ve eksizyon. Liposuction, göğüslerdeki yağı çıkarmak için küçük kesikler ve emme kullanan minimal invaziv bir prosedürdür. Eksizyon, areola (meme ucunun etrafındaki karanlık alan) çevresinde bir kesi yapmayı ve fazla glandüler doku, deri ve yağı çıkarmayı içeren daha invaziv bir prosedürdür. Bazı durumlarda, en iyi sonuçları elde etmek için her iki prosedür de kullanılabilir.

Jinekomasti ameliyatı için en iyi adaylar, ameliyatın neler getirebileceği konusunda gerçekçi beklentileri olan sağlıklı erkeklerdir. Daha önce göğüs ameliyatı geçirmiş veya kalp hastalığı ya da şeker hastalığı gibi belirli tıbbi durumları olan erkekler bu tür ameliyatlar için ideal adaylar olmayabilir. Kurul onaylı bir plastik cerrahla görüşmek, jinekomasti ameliyatı için iyi bir aday olup olmadığınızı belirlemenize yardımcı olacaktır.

Konsültasyonunuz sırasında, cerrahınız göğüslerinizi inceleyecek ve ameliyat için hedeflerinizi tartışacaktır. Ayrıca tıbbi geçmişinizi soracak ve ameliyat için yeterince sağlıklı olduğunuzdan emin olmak için fizik muayene yapacaktır. Aldığınız ilaçların yanı sıra alkol, tütün ve uyuşturucu kullanımınızla ilgili soruları yanıtlamaya hazır olun. Ayrıca anesteziye karşı herhangi bir alerjiniz veya önceki reaksiyonlarınız varsa bunu cerrahınıza bildirmelisiniz.

Cerrahınız daha sonra farklı jinekomasti ameliyatı türlerini açıklayacak ve kişisel durumunuza göre hangi türün sizin için doğru olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır. Tedaviye devam edip etmeme konusunda bilinçli bir karar verebilmeniz için ameliyatın potansiyel risklerini ve komplikasyonlarını da gözden geçirecektir.

 


Editör: Ç. Diger