İngilizce Mülakat Hazırlık

İngilizce Mülakat Hazırlık
28.02.2023 - 12:40
Haber Merkezi

Her mülakat gibi İngilizce mülakat gerçekleşirken de mutlaka zor yönler bulunmaktadır. Oldukça rahat olan adaylar dahi bu mülakatlarda stres yaşayabilmektedir. Bu durum ise tamamıyla başkası tarafından yabancı bir dilde değerlendirilmekten kaynaklanmaktadır. Bu sebeple İngilizce mülakat hazırlık süreçleri büyük önem arz etmektedir. Eğitim hayatında olmak üzere mezuniyet sonrasındaki düğümün çözüldüğü an ise büyük ölçüde İngilizce görüşmeler olmaktadır. Bu zorlu süreçte firma yetkililerinin karşısında oturan adaylar kullanabileceği olumlu sonuçlar alabilme garantisi yüksek ipuçlarından yararlanabilmektedir. Bu süreçte doğru işi seçmek oldukça önem taşıdığı gibi günün 3/1 hayatın ise önemli bir bölümü iş hayatında devam etmektedir. Bu durumda adaylar önce kendisini değerlendirmeli ve o mülakata girmeden önce beceri ve hedeflerini saptamalıdır. Bu tarz birkaç madde yer almakta ve aşağıdaki gibidir.

Söylemek kolay olsa da pratikte bu adım atılırken belli başlı kurallara uyulmalıdır. İlk adım söz konusu pozisyona başvuru yapabilmek için doğru alternatifleri kullanmaktır. Çünkü farklı firmalar bambaşka pozisyonlar için kariyer siteleri olmak üzere başvuru formları ya da CV ile direkt olarak birime iletmek gibi farklı mecradan gelen başvurular tercih edilebilmektedir.

İngilizce Mülakat Hazırlık Teknikleri

İnsan kaynakları alanında etkin ingilizce mülakat tekniklerinin gelişmesi beraberinde adaylar birçok parametreden değerlendirmeye tabii tutulmaktadır. Yeni mezun ya da yetiştirilmekte olan pozisyonlarda dahi adaylarla en az 2 ya da 3 kez görüşme gerçekleştirmektedir. Görüşme sayılarının fazla olması her adaya ayrılan görüşme sürelerini de düşürmesinden dolayı adaylar 20 ya da yarım saatlik süre içerisinde karşı tarafa hem mesleki tecrübe hem de kişisel özellikleri ile ilgili pozisyona en uygun aday olduğunu kanıtlamak zorunda kalmaktadır. Hayatımızın birçok aşamasında gerçekleştirilen iş görüşmelerinde temel görgü kurallarına riayet edememesi, iş görüşmesine uygun kıyafetlerin seçilmemesi, özgeçmişin güncel olmaması, özensiz vs. tıraşsız gelinmesi gibi oldukça fazla konu yer almaktadır.  Gerekli hassasiyetin gösterilmemesi gibi daha ilk görüşmeden olumlu izlenim bırakan bu detaylara gerekli özen ve önemi göstermemesinden dolayı ilk görüşmede dahi elenenler yer almaktadır. Bu durumda adaylara yönelik olan herhangi bir insan kaynakları görüşmesinde dikkat edilmesi gereken konular yer almaktadır. Ülkemizde Türk mülakatçı ile görüşmeler sağlanırken ‘Let’s continue in English’ adı geçtiği anda ya da uzaktan bir işveren ile görüntülü ya da sesli İngilizce mülakatın en başında kısa süreli bir sıcak basması dahi yaşanabilmektedir. Bu zaman içerisinde mümkün olan en az hasar ile atlatmak adına İngilizce konuşmanın kişi için İngilizce mülakata hazırlık yapılması ve zamanla İngilizce konuşmanın doğal bir eylem halini alması gerekmektedir. Herhangi bir şeyin doğal bir eylem olması adına bu görüşmeyi sıklıkla yapmış olması gerekmektedir. Bebekken ilk adımlar atılırken her adımdan sonra düşülmesi gibi de düşünülebilmektedir. Sonrasında da bu durum doğallığa dönüşmüş hale gelmiştir. İngilizce mülakatları anında da bu şekilde düşünülmesi rahatlamayı sağlayacaktır.

İngilizce Mülakat Hazırlık Çalışmaları

İngilizce mülakatta oldukça fazla sorulan sorular ve profesyonel bir dilde cevapları sektöre ve pozisyona özgü mülakat şekilleri üzerinde role play çalışmaları içeren bu eğitim sıklıkla bireysel bir eğitim olarak tercih edilmektedir. Bu eğiti kişilerin ingilizce mülakat sorularına daha önce çalışarak hazırlıklı olması gerekmektedir. Bu sayede özgüven kazanması kontrolü kaybetmeyerek olumlu izlenim oluşturması yanı sıra potansiyelini karşı tarafa aktarması amaçlanmaktadır. Kişi evde kendisi mülakat öncesinde çalışarak hazırlık gerçekleştirmesi gerekmektedir.


Editör: Ç. Diger