Kauçuk kaplama teker nerelerde kullanılır?

17.05.2023 - 16:23
Haber Merkezi

Kauçuk Kaplama Tekerlek Nedir?

Kauçuk günümüzde endüstri alanında en önemli maddelerinden birisi haline gelmiştir. Kauçuk yüksek elastikiyet özelliğine sahip olan bir maddedir ve çoğu sektörde kullanılan bir maddedir. Kauçuk tekerleğin dayanıklı yapısı nedeniyle de en çok tercih edilen üründür. kauçuk (lastik) tekerlek çeşitleri kullanılabilecek sıcaklık aralığı -20 derece ile +60 derece arasındadır.

Kauçuk tekerleklerin, bulunduğu zemine karşı absorbe etme durumunun oldukça yüksek olması nedeniyle darbelere karşı da oldukça dirençli ve dayanıklıdır.Kullanılan zemine zarar vermeden hareket edilebilme özelliğine sahiptir ve iz bırakmaz yapıları vardır. Kauçuk tekerlekler çok sayıda kullanılan kimyasal maddelere karşı da oldukça dirençlidir.

Kauçuk teker modelleri oldukça zengin çeşitliliğe sahiptir. Bunlar, tabla bağlantılı kauçuk tekerlekler, sabit tabla bağlantılı kauçuk tekerlekler, oynak frenli kauçuk tekerlekler, civatalı bağlantı, delik bağlantı ve soket bağlantılı kauçuk tekerlekler olarak çeşitliliğe sahiptir. Kauçuk tekerlekler vulkanize elastik kauçuk ve termoplastik kauçuk gibi maddelerden de yapılmaktadır.Bu ürünler hem aynı araçlarda hem de farklı araçlar için de kullanılabileceği gibi birçok farklı kullanım alanları da vardır.

Kullanım amacına uygun olarak yapılan seçimlerde dolgu lastikler, estetik görünümünün yanı sıra dayanıklı yapısıyla da pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. İşlevsellikleri oldukça yüksek olan bu tekerlekler ağır yüklerin taşınmasında hayatınıza büyük kolaylık sağlamaktadır.

 

Kauçuk Kaplama Tekerlek Nerelerde Kullanılır?

Kauçuk tekerleklerin zengin kullanım alanı çevresi ile tercihlerin başından gelmektedir. Kauçuk tekerlekler servis araçlarında, tarım araçlarında, tekstil araçlarında, çöp konteynerlerinde , paketleme makinelerinde, endüstriyel mutfaklarda, gıda sektöründe ve matbaa gibi alanlarda birçok şekilde kullanılmaktadır.

Matbaa sektöründe kauçuk teker işe ait ofset makineleri ve baskı makineleri için kullanılmaktadır. Bu tür yerlerde kullanımında tekerleklerin iç kısımların çalışmasından dolayı s-ısınmaktadır ve dayanıklılığının yüksek olmasına dikkat edilir. Tekstil sektöründe ise dokuma makinesinde teker kaplamada kullanılmaktadır.Bu tekerlek sayesinde kumaşlar zarar görmeden dokuma işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirmektedir. Kauçuk kaplama tekerleklerin dayanıklı yapısı sayesinde bu alanlarda kullanımı ile iş yükünü oldukça hafifletmektedir ve pratiklik sağlar.


Editör: K. İlhan

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız