Benzin ve motorinde Avrupa'nın en ucuz 4'üncü ülkesiyiz

Hazine ve Maliye Bakanlığı, akaryakıttaki ÖTV zammının sebeplerini açıkladı. 2016 yılından bu yana neredeyse hiç vergi artışı yapılmadığı hatırlatıldı. ÖTV artışına rağmen Türkiye'nin benzin ve motorinde Avrupa'nın en ucuz 4'üncü ülkesi olduğunun altı çizildi.

Benzin ve motorinde Avrupa'nın en ucuz 4'üncü ülkesiyiz
17.07.2023 - 13:35
Haber Merkezi

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, akaryakıt ürünlerindeki ÖTV'nin iki sebeple artırıldığı ifade edildi.

ÖTV artışıyla Depremin yol açtığı ilave maliyetlerin bütçe üzerindeki etkisinin azaltılmasının hedeflendiği belirtildi.

Uluslararası petrol fiyatları ve döviz kurundaki artışlara rağmen 2016 yılından itibaren bugüne kadar neredeyse hiç vergi artışı yapılmadığına dikkat çekildi. ÖTV tutarlarının, maktu olması hasebiyle enflasyon karşısında eridiği belirtildi.

2016'da benzin, motorin ve LPG'de, KDV dahil satış fiyatındaki vergilerin oranı yüzde 50'lerin üzerinde iken yeni yapılan artışa rağmen bu oranın yüzde 38.5 seviyesinde kaldığı ifade edildi.

ÖTV artışına rağmen Türkiye'nin benzin ve motorinde Avrupa'nın en ucuz 4'üncü ülkesi olduğunun altı çizildi.

BİZİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN TAKİP EDİN

İnstagram: @duzcepostasi
Twitter    
@duzcepostasi1
Facebook:
Düzce Postası
Youtube 
Düzce Postası

                                                  


Editör: K. İlhan

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız