Umre için yeni dönem: Elektronik vize imkanı geliyor

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanı Tevfik er-Rabia, Türk vatandaşlarının özellikle de umre ibadetini gerçekleştireceklerin sürecini hızlandırmak amacıyla elektronik vize kullanımına geçileceğini ve bir yıl içerisinde 90 gün ikamet alınabileceğini bildirdi.

Umre için yeni dönem: Elektronik vize imkanı geliyor
17.10.2023 - 16:41
Haber Merkezi

Ekonomisini petrol üzerine kuran Suudi Arabistan, şimdi sanayi ve turizme yöneldi.

Suudi Arabistan, 2030 itibarıyla yıllık ziyaretçi sayısını 100 milyona çıkarmayı ve bu sektörde bir milyon kişiye istihdam oluşturmayı hedefli ile kararlar alıyor.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanı Tevfik er-Rabia ile Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Başkanlıktaki 15 Temmuz Mili İrade Şehit Ali Alıtkan Konferans Salonu'nda ortak basın toplantısı düzenledi.

 

UMRE İÇİN ELEKTRONİK VİZE DÖNEMİ

Buradaki konuşmasında Türk vatandaşların Mekke ve Medine'ye gidişleri için daha üstün bir hizmet sunmak amacıyla çalıştıklarını dile getiren er-Rabia, "Dijitalleştiriyoruz ki misafirlerin haremi şerife gelişleri daha kolaylaşsın ve ziyaret daha değerli, daha dolu olsun. Umrecilere verimli hizmetleri daha üstün hizmet vermek kaliteyi artırıyor. Bu da Suudi Arabistan'ın 2030 yılıyla ilgili hedeflerimizden biridir." ifadelerini kullandı.

 

"5 DAKİKADAN DAHA KISA BİR SÜREDE BU VİZEYİ EVDEN YA DA HERHANGİ BİR YERDEN ALABİLECEKLER"

er-Rabia, Türk vatandaşların hac ve umre ziyaretleri için yeni bir çalışma yürüttüklerini dile getirerek şunları kaydetti:

Bu sebeple biz Türkiye’nin elektronik ziyaret vizesi almasını katılımlarına sunuyoruz. 5 dakikadan daha kısa bir sürede bu vizeyi evden ya da herhangi bir yerden alabilecekler. Ya da Suud havalimanlarında bu vizeyi alabiliyorlar. Bu vize, sahibine Suudi Arabistan'a müteahhit yani birkaç seferlik giriş yapabilir. Ayrıca bir yıl içinde 90 gün ikamet alabiliyor. Biz düşünüyoruz ki bu vize Türk vatandaşlarına büyük bir kolaylık olacak ve Suudi Arabistan'ı, kutsal toprakları ziyaretle ilgili büyük bir kolaylık olacağını düşünüyoruz.

 

SUUDİ ARABİSTAN'A SEFERLER ARTACAK

Erbaş ile görüşmesinin ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ile de bir toplantı gerçekleştireceğini hatırlatan er-Rabia, şöyle devam etti:

Yapacağımız bu çalışmalar, umrecilerin sağlıklı ve kolay bir şekilde Türkiye’den gelmelerini sağlamak üzere. Ayrıca ilan etmek istiyorum ki Suud hava yollarının sefer kapasitesini yüzde 380 miktarda artıracağız. Ayrıca bugünden itibaren Ankara'dan Medine’ye seferlerimiz başlayacak. Ayrıca Gaziantep'ten Medine'ye direkt seferlerimiz başlayacak. Suud havayolları, umre seferlerinde Cidde ve Medine’ye ilave 100 sefer başlatacak. Flynas, şubat ayı itibarıyla Ankara'dan Cidde’ye direkt sefer başlatacak. Ankara’dan direkt Medine seferleri aralık ayında başlayacak.

BİZİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN TAKİP EDİN

İnstagram: @duzcepostasi
Twitter    
@duzcepostasi1
Facebook:
Düzce Postası
Youtube 
Düzce Postası

                                                  


Editör: K. İlhan

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız