Üzeyir YİĞİT
Üzeyir YİĞİT

Gazete: Düzce Postası

BİM

  • 8.12.2022 14:34

BİR an bana, 28 Şubat sürecinde bazı TÜSİAD üyelerinin hükümete ayar verme çabasını anımsattığı için kayıtsız kalmadan bir kaç kelam etmek istedim.

Elbette siyasi sürecin etkisi var, elbette dünyanın içine girdiği krizin bizde de bir yansıması olacak.

Ama bizde mevzu, bu kadar masum değil! 

Düşünün, 1995’lerde toplumsal hayata sessizce girip, ülkeyi sokak sokak işgal ediyor. Aynı zamanda, mahalle kültürünü de yok ederek kendine bir alan açıp (alım-satım) tekelleşiyorsun.

Ne demek bu; ülke genelinde gıda artışlarını kontrol altında tutacak güce erişiyorsun.

Sonra yaşananlara bakın.

Pandemi sürecini fırsata çevirip servet ve daha çok güç devşiriyorsun. İşte öyle bir akıl tutulması Galip Aykaç’ın yaşadığı!

Adam pişkin, yaptığı işin maliyet ve karını çoktan almış. Katma değer üzerine katma değer yapıyor. Tabiri caizse, fantezi peşinde. Şirketi, borsa üzerinden yüzde 71’ini halka satmış. Marketin marka değeri ve ekonomik değerinden çoğunu halktan toplamış ve halka ait bu şirketi, yüzde 14 gibi komik bir hisseyle yönetiyor.

Sonra üstüne üstlük, adını sanını duymadığınız bir adam bir gün çıkıyor üst perdeden siyasi gidişata ayar vermeye kalkıyor. Gazetecilere, siyasilere, bazı medya sahiplerine açıktan tehditler savuruyor. Olay sosyal medyada geniş yankı bulduğu zaman geri dönüşümlerden rahatsız oluyor ve ihtimal siyasi olarak istediği atraksiyonu  da görmeyince, işgalinde bulundurduğu dernek başkanlığından istifa ediyor.

Saf mı sandın bizi? Sen rafına koyduğun ürünü, aldığın fiyatın on misline etiketlediğin de, suçladığın “sattığımız malı aynı fiyata bulamıyoruz.” Mazeretini kendi elinle yatarmış olmuyor musun? Ki; sen zaten tedarikçilerini de, kendi usulunca haraca bağlamış bir düzeni çoktan kurmuşsun.

Sana mal vermeyen bakliyatçı batar, önce sana mal tedarik etmeyen toptancı tutunamaz.

Küreselleşmenin ve köleleştirmenin en belirgin örneği sensin. Fiyatları, hem alırken hem satarken, tekelinde tutuyorsun. Bunu siyasi malzeme yapan siyasileri de, ihanetle suçluyor, “sokağa çıkamaz” ederim mealinde, sözler sarf ederek tehdit ediyorsun.

Esnaf mısın, mafya mı?

Sayın Galip Aykaç! Bir fasülye yılda kaç sefer üretiliyor ki? Siz, her hafta reyonda artış yapıp, ardından eleştiren kişileri ziraati bilmeyenler olarak suçluyorsunuz?

İnan bizde öğrenmek istiyoruz.

Allah aşkına, toptancılar size mal vermek için sırada bekliyor.

Aynı zamanda, bir kölele düzenin de personel çalıştırma sistemini ülkeye siz getirdiniz. Tedarik zincirinde çalışan tır sürücüleriniz köleleştilemiş halde çalıştırıyorsunuz. İşsizlik tehditiyle düzgün bir maaşta ödemiyorsunuz. Ürünü aldığınız toptancılar, sizin ödeme koşullarınızı kabül etmek zorundalar.

Bizde, araları 500 metreyi bulmayan mesafelere mağaza açmanızı, şehirler de her sokağa girmenizi, ücra köylere kadar çıkmanızı hiç sorgulamadık. İyi niyetli olan sizsiniz diye düşündük sanmayın. Bazı ürünlerde, Migros ve Yerel marketlerin fiyatlarını geçmenizi hiç görmedik ve sorgulamadık sanmayın.

Siyaset yapacaksanız, meydana çıkın ve yapın. Ama ülkenin yönetim de aksaklıkların olmasını fırsat bilip, siyasilerin halka doğruyu ifade etmelerinin üzerini örtmeye çalışmayın.

Siyasilere gelince!

Denetleme ve kontrollerden ziyade, tekelleşme ve küreselleşmenin hesabını yapın. Geliri düşük ve kamu maaşından öte geliri olmayan ücra illerin parasının bir elde toplanıp, vergisinin büyük şehirlere yaranmasının önüne geçecek kanunlar çıkartın. Kurulan her market şubesine o ilde şirket kurma zorunluluğu getirin.

Tarım kotasını ihraça göre planlayın ve ilk alımla son satış makasını fiyat zorunluluğu olarak dayatın. Aksi halde makas oranında vergi alın yüzde 1 lik KDV değil kazanç üzerinden pay isteyin.

Halkı ezdirmeyin. Kanunları kendi iç denetlemesini yapacak gibi planlayın.

Küreselleşmeye hayır! Şehir ruhuna eyvallah!

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 30.01.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız