Üzeyir YİĞİT
Üzeyir YİĞİT

Gazete: Düzce Postası

Altılı masada medcezir

  • 10.03.2023 10:40

MERAL Akşener neyin etki alanında bilmiyorum ama gitti ve geldi. 

Deniz medcezirlerinde, suyun giderken götürdükleri ve ortaya çıkanla, döndüğünde geri getirdikleri ve kapattığı şey üç aşağı beş yukarı aynıdır.

Geçtiğimiz hafta sonu ülke gündemi yoğun bir şekilde depremle haşır neşirken birdenbire ülke gündemi aylardır dikkatlerin kesildiği, ama toplanıp toplanıp dağılan altılı masanın yaşadığı krize kilitlendi.

Yani, ‘insanoğlu böyle’ dedirten bir süreç yaşadık.

Bu kısma takılmak istemiyorum. Medcezir gibi yaşanan bu olayda Meral Hanım ne götürdü, ne getirdi? Bu soruyu kendi kendime soruyorum. Hatta karşılaştığım arkadaşlarıma.

Sosyal platformda yapılan tartışmalar, yazılanlar, duygusal paylaşımlar ve TV yorumcularını bir tarafa bırakıp, liderlerin tavırlarına bakmamız gerekiyor. Meral Hanım haricinde kimse konuşmadı, ama diğer liderlerin görüntülerine baktığımızda garip ipuçları vardı.

Meral Hanım giderken yıktı, dönerken büyüyü bozdu.

Masada yaşanan panik, liderlerin beden hallerine yansımıştı. İYİ Parti’yi yeniden masaya getirmek için akıllara zarar teklifler ve söylemlerle ekran karşısına çıkmaktan bile çekinmediler. Hoş muhalefeti destekleyen kitlelerin Erdoğan karşıtlığına kenetlenmiş halleri, bu ayrımı yapacak aklı melekeleri izole etmiş gibi görünüyor olması da ayrı bir şey. Ya da teselli babında kasıtlı bir yanıltma var.

Ya muhalif arkadaşlar; kadın, “Bendeki anketlerde Kılıçdaroğlu kazanmıyor, baskılara dayanamadım, kazanacak aday olsun, belediye başkanlarına gıyaben çağrı, halk iradesi yansıyacak, HDP iması…” bir sürü şey dedi. Sonra İmamoğlu ve Yavaş Hanımefendiye gittiler ve garip bir koalisyonla, garip bir matematik hesabıyla geri döndüler.

“Güçlendirilmiş Parlamento” iddialarıyla çıktıkları yola “Güçlendirilmiş Başkanlıkla” mutabakata varıp yola devam kararı aldılar. 

13 toplantı boyu halkı mı kandırdılar?

Yani masa kazanırsa işimiz yaş, bir başkan, bilmem kaç başkan yardımcısı, bilmem kaç bakan, kaç vekil, kim kimle ittifak, küçük partileri kim taşıyacak meclise, ya da kim kime ne diyecek? 

Bir sürü saçma soru aklımı alan…

Bu millet neye karar verecek, o da merak konusu. Allah hakkımızda hayırlısını nasip etsin.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız